Kimse Yok Mu Derneği Arama Kurma Ekibi Nepal'e Hareket Etti

ANKARA (ANKA) - Kimse Yok Mu Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Asya Arama Kurma Ekibi, dün 7,9 büyüklüğündeki depremle sarsılan Nepal’e hareket etti.   113 ülkede faaliyetlerine devam eden Kimse Yok Mu bünyesinde faaliyet

Haberler 27.04.2015, 00:21
Kimse Yok Mu Derneği Arama Kurma Ekibi Nepal'e Hareket Etti

ANKARA (ANKA) - Kimse Yok Mu Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Asya Arama Kurma Ekibi, dün 7,9 büyüklüğündeki depremle sarsılan Nepal’e hareket etti.  

113 ülkede faaliyetlerine devam eden Kimse Yok Mu bünyesinde faaliyet gösteren Asya Arama Kurma Ekibi, dün 7,9 büyüklüğündeki depremle sarsılan Nepal’e hareket etti.

12 kişiden oluşan Asya Arama Kurma timi, Malezya üzerinden deprem bölgesine ulaşmaya çalışacak. Ekibin bugün akşama doğru deprem bölgesine ulaşması bekleniyor. Tam donanımlı ekip, deprem bölgesinde hem arama kurtarma çalışmalarına katılacak hem de acil insani yardım faaliyetlerinde bulunacak. Arama kurtarma timini, sağlık ve psiko-sosyal destek ekibi takip edecek.

-NEPAL’E 100 BİN DOLARLIK TIBBİ VE ACİL GIDA YARDIMI YAPILACAK-

Tweeter hesabından açıklama yapan Dernek Başkanı İsmail Cingöz, “Yola çıkan ekiplerimle beraber, KYM olarak ilk etapta acil kullanılmak üzere 100 bin TL tıbbi ve acil gıda yardımı kararı aldık. İnşallah başlatma kararı verdiğimiz ve Pazartesi günü bildiriminde bulunacağımız Nepal kampanyamızla yaralar sarılmaya çalışılacak. Tüm Nepal halkına Allah sabırlar versin. Onlar için İnşallah bizler de fiili ve kalbi tüm duamızla yanlarında olacağız” dedi.

Asya Arama Kurma Timi lideri Ertuğrul Yorguner, bölgede kalacakları en az 10 günlük zaman zarfında var güçleriyle arama ve kurtarma çalışmalarında bulunacaklarını söyledi.

12 kişilik bir öncü ekipten oluştuklarını dile getiren Yorguner, "Nepal’deki deprem haberini alır almaz Asya Kurtarma ekibi olarak hemen teyakkuza geçtik. Bölgedeki arkadaşlarla irtibata geçerek deprem bölgesine en yakın diğer gönüllü arkadaşlarımız deprem bölgesine yönlendirmeye çalıştık. Hem onlar hem de Birleşmiş Milletler aracılığıyla bilgi edinmeye çalıştık. Nepal hükümetinin uluslararası yardım çağrısı üzerine Asya ekibi bir kurtarma timi halinde şu anda bölgeye intikal aşamasındayız" diye konuştu.

Tam donanımlı kurtarma ekibi, Malezya üzerinden Nepal’a ulaşmaya çalışacak. En az 10 gün bölgede kalacak olan ekip edineceği izlenimler doğrultusunda merkeze bilgi vererek, ihtiyaç duyulması durumunda çadır, gıda temizlik malzemeleri dağıtmaya çalışacak. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@