Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan'a: O Kuleleri Tıraşlayacak Mısın?

İSTANBUL (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zeytinburnu’nda tarihi silueti bozduğu gerekçesiyle tıraşlanmasına karar verilen 16/9 kuleleriyle ilgili Başbakan Davutoğlu’na sesle

Haberler 26.11.2014, 10:45
Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan'a: O Kuleleri Tıraşlayacak Mısın?

İSTANBUL (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zeytinburnu’nda tarihi silueti bozduğu gerekçesiyle tıraşlanmasına karar verilen 16/9 kuleleriyle ilgili Başbakan Davutoğlu’na seslendi. Kılıçdaroğlu, “Mademki Şeyh Edebali’den bahsediyorsun, mademki ‘ahlak erdemdir’ diyorsun,  16/9 kulelerini tıraşlayacak mısın tıraşlamayacak mısın? Seni bir görelim bakalım, başbakan mısın, başbakan değil misin?” dedi.

-MOR KURDELE TAKTI-

Kılıçdaroğlu, İstanbul’da, Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen partisinin Marmara Bölge Toplantısı'nın açılışında konuştu. Kılıçdaroğlu’nun kadına şiddetle mücadeleye dikkat çekmek amacıyla taktığı yakasındaki mor kurdele de dikkat çekti.

Konuşmasında, Zeytinburnu’nda tarihi silueti bozduğu gerekçesiyle üst katlarının yıkılması kararı verilen 16/9 kulelerine değinen Kılıçdaroğlu, kuleleri “dünyanın en çirkin binası” olarak nitelendirdi. CHP Lideri, “O silueti istenen standartlara çekmek sadece ve sadece CHP’nin iktidarında olur. Açık ve net söylüyorum. Bizim tarihe, Sultanahmet’e saygımız vardır. Sultanahmet’in minarelerine saygımız vardır. O binalar İstanbul’un siluetine saplanmış bir hançer gibi” diye konuştu.

Bir dairenin fiyatının bir trilyonla 4 trilyon TL arasında değiştiği kulelerde, Eski Ak Parti Bağcılar Belediye Başkanı, Eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri, genel sekreter yardımcısı, yine büyükşehir ve Zeytinburnu belediyeleri imar komisyonu başkanlarının dairelerinin olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “İşin garip tarafı bu daireyi satın alanların hiç birisi bankadan kredi çekmemiş, götürüp nakit yatırmışlar. Neden o binalar tıraşlanamaz, işte bu yüzden” dedi.

-“GÖRELİM BAKALIM BAŞBAKAN MISIN DEĞİL MİSİN?”-

Kılıçdaroğlu, kulelerle ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu’na seslenirken şunları kaydetti:

“Bir başbakan var, Ahmet Davutoğlu. ‘Ben başbakanım, beni muhatap alın’ diyor. Eyvallah, biz de zaten seni muhatap almak istiyoruz. Sanal değil gerçek Başbakan ol. Açıklama yapmış, ‘Siyaseti erdem ve ahlak vesilesi yapacağız, siyasetimiz ahlakı Şeyh Edebali’nin ahlakıdır’ diyor. O zaman sesleniyorum mademki böyle diyorsun,  mademki Şeyh Edebali’den bahsediyorsun, mademki ‘ahlak erdemdir’ diyorsun, 16/9 kulelerini tıraşlayacak mısın tıraşlamayacak mısın? Seni bir görelim bakalım, başbakan mısın, başbakan değil misin?

‘Kadim şehirlerimizde dikey değil yatay mimariyi geçerli kılacağız’ diyor. Eyvallah. İşe başla bakalım. Hem sen dindar olduğunu söylüyorsun, Sultanahmet duruyor orada, mahzun duruyor. Bir hançer gibi saplanmış 16/9, tıraşlayacak mısın, tıraşlamayacak mısın? Bunu yaparsan başbakansın, yapmazsan sanal başbakansın. O koltukta oturuyorsun ama tokmak senin elinde değil.
‘Milletin hakkına uzanacak olan eli kardeşlerimiz olsa koparırız’ diyor. Valla kimsenin elini koparma kardeşim. Senin gücün, başbakanlığının gücü yetiriyorsa, oturduğun koltuğun hakkını veriyorsan 16/9’u tıraşlarsın. Ben de derim ki, ‘evet, bu adam gerçekten de başbakandır.’ Yoksa senin başbakanlığın her zaman tartışma konusu olur.”

-“NE ZAMANDAN BERİ TBMM HIRSIZLARIN HAMİSİ KONUMUNA GELDİ”-

Kılıçdaroğlu, dört eski bakana ilişkin yolsuzluk iddialarının araştırıldığı Meclis Soruşturma Komisyonu’yla ilgili haberlere yayın yasağı getirilmesine de sert tepki gösterdi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i hedef alan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“TBMM Başkanı Cemil Çiçek mahkemeye başvuruyor, diyor ki ‘komisyonla ilgili olarak yayın yasağı getirin’ ve mahkemeden karar çıkarıyor. Ne zamandan beri TBMM, hırsızların hamisi konumuna geldi Sayın Cemil Çiçek, bunu bir açıklar mısın? TBMM’nin görevi bu mudur? Senin görevin başka bir şey, TBMM’nin itibarını korumak. Yayın yasağı getirerek kimlere arka çıkıyorsun sen? Ayıp, günah değil mi? Yaptığın iş doğru mu, vicdanın el veriyor mu? Devlet soyulacak, tüyü bitmemiş yetimin hakkı elinden alınacak sen kalkacaksın hırsızların koruyucusu pozisyonuna kendini konumlandıracaksın. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Geçmişte de buna benzer olaylar oldu ama hiçbir zaman TBMM Başkanları hırsızları korumak gibi bir pozisyonda kendilerini tutmadılar. İlk kez böyle bir tabloyla karşı karşıyayız ”

-TÜRKİYE TALAN EDİLDİ”-

Sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin talan edildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Olağanüstü paralar, olağanüstü rantlar var, 100 milyar dolarlarla anlatılıyor. İstanbullu da bunun hesabını sormuyor. Ağacı olmayan, yeşili olmayan, doğası talan edilen bir İstanbul’u kabul etmiyoruz. Eğer İstanbullu kuş sesleriyle uyanacaksa, yeşil bir İstanbul görecekse, işinden evine rahat bir şekilde bir ulaşmak istiyorsa yeri adrese belli; CHP. Türkiye’yi oya gibi dokuyacağız” diye konuştu.

Bölge il ve ilçe örgütlerinin, belediye başkanları ile parti yönetimi ve milletvekillerinin katıldığı toplantının ikinci bölümü basına kapalı olarak devam ediyor. (ANKA)

(GO/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@