Kılıçdaroğlu: Arkadaşlarımızın Haklarını Sonuna Kadar Savunacağız, Savunmak Zorundayız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklandığı Cumhuriyet Gazetesi’ni ziyaret etti.

Haberler 29.11.2015, 15:50
Kılıçdaroğlu: Arkadaşlarımızın Haklarını Sonuna Kadar Savunacağız, Savunmak Zorundayız

İSTANBUL (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklandığı Cumhuriyet Gazetesi’ni ziyaret etti. 

Ziyaretin ardından açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Dündar ve Gül’ün haklarını sonuna kadar savunacaklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Herkes ayakta, herkes huzursuz ve bütün bunlar ileri demokrasi söylemleri altında gerçekleşiyor. ‘Medya özgürlüğü bizim için kırmızıçizgidir’ deniyor. Hangi çizgiden söz ediyorsunuz siz, çağ dışı bir anlayıştan kırmızıçizgi mi olur? O haber olmasaydı biz gerçekleri nereden öğrenecektik, nasıl öğrenecektik? Baskıyla susturmaya çalışıyorlar. Hepimizin ortak bir görevi var; demokrasiye, medyaya sahip çıkacağız, hukukun üstünlüğüne sahip çıkacağız. Adalet sarayı yapmakla adalet dağıtılmaz. Adalet hukukun üstünlüğüne dayanılarak dağıtılır.

Saray yapacaksınız, adalet dağıtacak. İçine hakim, savcı koyacaksınız hukuk fakültelerinin arka kapısından mezun olanları… Siyasal iktidarın taleplerini yerine getiren kişilere savcı ve hakim denmez. Hukukun üstünlüğüne göre karar veren kişi hakim ve savcıdır.

O hakimlere ve savcılara sesleniyorum; yargıcın itibarını korumak istiyorsanız, yargının itibarını korumak istiyorsanız adaletle karar vereceksiniz. Adalet kavramı soylu bir kavramdır, bu kavramı koruması gereken önce savcının kendisidir. O kavramı ayaklar altına bir yargıç, yargıç değildir.

Buraya bunun için geldim, Cumhuriyet sıradan bir gazete değildir. Türk medyasının çınarıdır, bir okuldur aynı zamanda. Her türlü düşüncenin özgürce filizlendiği yerdir aynı zamanda Cumhuriyet. Bir gazeteyi, hukuku, düşünceyi açıklama özgürlüğünü savunmayacaksak neyi savunacağız biz. Bunların olmadığı bir yerde demokrasiden mi söz edeceğiz.

Gerçekten de çok üzgünüm. 21. Yüzyılın Türkiye’sinde ben başka şeylerden söz etmeliydim, medya özgürlüğü ayaklar altına alınmışsa Türkiye’nin geldiğini hep beraber düşünmek zorundayız. O arkadaşlarımızın haklarını sonuna kadar savunacağız, savunmak zorundayız.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@