İşte O Müjdenin Ayrıntıları: Emeklilik Kredisinin Ayrıntıları Belli Oldu

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kendi hesabına çalışan ancak emekli olamayan esnaf, sanatkâr ve çiftçilere tanınan prim ödemede kullanılacak emeklilik kredisinin ayrıntıları aç

Haberler 27.11.2014, 13:45
İşte O Müjdenin Ayrıntıları: Emeklilik Kredisinin Ayrıntıları Belli Oldu

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kendi hesabına çalışan ancak emekli olamayan esnaf, sanatkâr ve çiftçilere tanınan prim ödemede kullanılacak emeklilik kredisinin ayrıntıları açıklandı.

ANKARA(ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından emekli olamayan esnaf, sanatkâr ve çiftçilere tanınan emeklilik kredisi müjdesinin ayrıntıları belli oldu.

SGK’dan yapılan yazılı açıklamada, 6552 sayılı “İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması İle Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun”un 11.09.2014 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiği hatırlatıldı.

-DOSYA MASRAFI YOK-

Kanun ile Sosyal Güvenlik Kurumu prim alacakları yeniden yapılandırıldığını, bu süreçte 5510 sayılı Kanunun 4(b) kapsamında bulunan sigortalıların prim borçlarını kolaylıkla ödeyebilmesi için bankalar ile görüşmeler yapıldığı, bunun neticesinde SGK ile Türkiye Halk Bankası arasında 26.11.2014 tarihinde kredi işbirliği protokolü imzalandığı kaydedilen açıklamada, “İmzalanan protokol gereğince Kurumumuza borcu olan sigortalılarımıza masrafsız (hayat sigortası ve yasal yükümlülükler hariç), 36 aya kadar vade seçenekleri ve aylık 0.97 faiz oranıyla kredi imkânı sağlanmıştır. Banka, kullandırılan kredi nedeniyle sigortalılarımızdan hiçbir ad altında dosya masrafı almayacaktır” denildi.

Banka ile yapılan protokol ile 4(b) kapsamında olan, prim borcundan dolayı emekli olamayan kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, sanatkâr ve çiftçilere her hangi bir teminat göstermeden kredi kullanmak suretiyle emekli olma ve sağlık hizmetlerinden yararlanma imkânı getirildiğini hatırlatan SGK açıklamasına şöyle devam etti:

“Diğer taraftan, halen 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında çalışan ve önceden 4(b) bendi kapsamında çalışması nedeniyle prim borcu olan ve borcunu 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandırarak ödeme yapması halinde yaşlılık aylığına hak kazanacak sigortalılar da, bankadan kredi kullanmak suretiyle borcunu ödemek için krediden yararlanacaklardır.

-Bu imkândan yararlanmak isteyen sigortalılarımız prim yapılandırma başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine yapacaklar, Kurumdan alacakları prim borcunu ödemesi halinde emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile birlikte Türkiye Halk Bankası şubelerine müracaat edeceklerdir.

-Kredi kullanarak prim borcunu ödeyen sigortalılarımıza emekli aylıkları bağlanacak olup, sigortalımızın bankadan kullanmış olduğu kredi borcu emekli aylığından taksitler halinde Banka tarafından tahsil edilecektir.” (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@