İşitme Engelliler, Misyoner Tehdidi Altında

ANKARA (ANKA) - İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkan Adayı Ahmet Öztürk, Türkiye’de işitme engelli sayısının 3 milyonu bulduğunu belirterek, bu engelli grubun okuma ve yazmadaki sıkıntıları nedeniyle

Haberler 03.12.2014, 08:55
İşitme Engelliler, Misyoner Tehdidi Altında

ANKARA (ANKA) - İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkan Adayı Ahmet Öztürk, Türkiye’de işitme engelli sayısının 3 milyonu bulduğunu belirterek, bu engelli grubun okuma ve yazmadaki sıkıntıları nedeniyle çok ciddi misyoner çalışmalar kıskacında olduğuna dikkati çekti.

İşitme engelli babanın oğlu, İşadamı Ahmet Öztürk, seçim çalışmaları kapsamında Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen ile Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Elvan Uğurlu’yu makamlarında ziyaret etti.

İşitme Engelliler Spor Federasyonu seçimleri için başlattığı çalışma kapsamında tüm kesimlere ulaşarak, böylesi büyük kitlenin spor başta olmak üzere tüm sorunlarına işaret etmek ve kamuoyu oluşturmak istediğini dile getiren Öztürk, bu kapsamda Türkiye’nin en önemli sendikalarından Memur-Sen’in, başlattığı mücadelede önemli rolü olduğunu söyledi.

Ahmet Öztürk, çocukluğundan itibaren hem normal sosyal hayatı, hem de işitme engellilerin dünyasını yakinen tanıdığını, sorunları da çok iyi bildiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Bugün Dünya Engelliler Günü. Çok sayıda sorun dile getiriliyor. Ancak ben burada çok farklı ama bir o kadar da çok önemli bir başka soruna işaret etmek istiyorum. Ülkemizde sayıları 3 milyonu bulan işitme engellilerin en büyük sorunlarından biri çok ciddi misyoner faaliyetler. Sosyal yaşamdan soyutlanan, okuma yazma konusunda çok ciddi sorunlar yaşayan işitme engelliler ne yazık ki dini bilgilere erişme noktasında zorluk yaşıyorlar. Bu bilinçle hareket eden misyonerler bu kitle üzerinde çok yoğun çalışma yapıyor. Bu kardeşlerimiz özellikle sosyal medya üzerinde çok ciddi zaman geçiriyorlar. Onların bu alanda geçirdikleri zamanın sıklığı ve uzunluğu, internet üzerinden sürdürülen misyonerlik faaliyetleri için de aslında her türlü istismara açık bireyler olmalarına neden oluyor. Maalesef ülkemizde işitme engelli vatandaşlarımız çok ciddi bir Hıristiyan misyonerliği tehdidi ile karşı karşıya. Bu konuda bazı milletvekili arkadaşlarımız ve ilgili kurumlardan kişilerle görüşmelerimiz sürüyor. Ben sadece işitme engelli kardeşlerimin sportif faaliyetlerini destekleyip yönlendirmeyeceğim. Spor başta olmak üzere tüm alanlarda sosyalleştirip, her konuda eğitim eksikliğini gidererek, böylesi ciddi sorunların önünü keseceğim.”

-“YEPYENİ BİR BAŞLANGIÇ YAPMAK NİYETİNDEYİM”-

Öztürk, “Yeni Türkiye” yolunda en önemli anahtarın 77 milyon vatandaşn tamamını kapsayan bir fırsat ve imkan eşitliği olduğu inancıyla hareket ettiklerini, “Dünya Engelliler Günü”nün de ancak bu düşünceyle anlam kazanabileceğini vurgulayarak, “Türkiye'nin nasıl ki boşa geçen çok uzun yılları olduysa, federasyonumuzun ve işitme engelli kardeşlerimizin de heba olan dönemleri oldu. Artık yeni bir anlayışla adımlar atmamız gerek. Yoksa Yeni Türkiye trenine, biz istasyonda kalmış bir federasyon olarak sadece uzaktan bakabiliriz. Bu nedenle sizlerle el ele yepyeni bir başlangıç yapmak niyetindeyim. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın inşa edilen tüm tesisleri engellilere yönelik adapte etmesi çok olumlu bir hareket. Bizlerin de kazanacağımız başarılarla Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç'ın attığı adımların karşılığını vermemiz gerekir. Türkiye'nin marka bir spor ülkesi olabilmesinde aslan payı; olimpiyatlarda kazanacağımız başarılar olacak. Başkan seçilmem halinde İşitme Engelliler Federasyonu olarak Paralimpik Olimpiyat Oyunları'na çok ayrı bir gözle bakacağımızı ve bu yolda büyük adımlar atacağımızı bilmenizi isterim” dedi.

-MEMUR-SEN DE GÜNDEMİNE ALDI-

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen de, Türkiye'nin en büyük sendikası olduklarını hatırlatarak, sadece memurların değil aynı zamanda engelli memurların da en etkin sesi olduklarını söyledi. Esen, Öztürk’ün işaret ettiği misyoner faaliyetlerin çok ciddi bir sorun olduğunu kaydederek, “Biz de misyoner çalışmaları üzerine gereken adımları atacağız” dedi.

Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Elvan Uğurlu ise engelliler birliğini kuran ilk sendika olduklarına dikkati çekerek, Hükümet ile özellikle engelli memurların durumlarına ve beklentilerine dair çeşitli görüşmeler yaptıklarına değindi. Toplantının ardından Başkan Adayı Öztürk, işitme engelli üyelerden yaşadıkları sorunlara ilişkin bilgi alarak, çözüme ilişkin karşılıklı fikir alışverişinde bulundu. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@