İran Ve Kuveyt İle Ortak Yatırıma Yeşil Işık

Türk çelik sektörü yeni pazar atağına geçti. Çelik İhracatçıları Birliği’nin İran ve Kuveyt’e düzenlediği ticaret heyetine 21 firmadan 27 sektör temsilcisi katıldı. Dünya çelik piyasasını agresif politikası ile olumsuz etkileyen Çin’e karşı birlikte hareket edilmesi gerektiğinin altının çizildiği görüşmelerde, iki kardeş ülke arasında konsolidasyon mesajı da verildi.

Haberler 26.11.2015, 18:02
İran Ve Kuveyt İle Ortak Yatırıma Yeşil Işık

ANKARA(ANKA) -Türk çelik sektörü yeni pazar atağına geçti. Çelik İhracatçıları Birliği’nin İran ve Kuveyt’e düzenlediği ticaret heyetine 21 firmadan 27 sektör temsilcisi katıldı. Dünya çelik piyasasını agresif politikası ile olumsuz etkileyen Çin’e karşı birlikte hareket edilmesi gerektiğinin altının çizildiği görüşmelerde, iki kardeş ülke arasında konsolidasyon mesajı da verildi.

Çelik İhracatçıları Birliği, son iki yıldır küresel piyasalardaki belirsizlik ve siyasi olumsuzlukların gölgesinde gerileyen çelik ihracatını yeni pazarlarla telafi etmeye odaklandı. Ekonomi Bakanlığı’nın URGE Projesi kapsamında ilk sektörel ticaret heyeti, 21 firma ve 27 temsilcinin katılımıyla 15-19 Kasım 2015 tarihleri arasında İran ve Kuveyt’e düzenlendi. Türk çelik sektörü temsilcileri, dört gün süren heyet boyunca İran ve Kuveyt’teki firmalar ile bir araya geldi ve yaklaşık 80 firma ile 900 iş görüşmesi gerçekleştirildi.

Programına İran’ın başkenti Tahran’dan başlayan heyet, burada ilk olarak 12. Metalurji Fuarı’nı ziyaret etti. Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci ve T.C. Ekonomi Bakanlığı yetkilileri tarafından IMIDRO (İran Maden ve Madencilik Endüstrilerini Geliştirme ve Yenileştirme Kurumu), Tahran Ticaret Odası, İran Çelik Üreticileri Derneği ve İran Ticaret Geliştirme Kurumu’na resmi ziyaretler yapıldı. Görüşmelerde ortak yatırım ve işbirliği için fikir birliğine varılırken; iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi amacıyla yapılması gerekenleri belirlemek adına işbirliği sözleri verildi. . Heyet kapsamında yapılan tüm görüşmelerde İran’ın zengin doğal kaynak rezervleri ile Türk çelik üreticilerinin deneyimlerinin birleştirilmesi gerektiği vurgulandı. Her iki ülke arasında ortak yatırımlar ve yeni işbirlikleri kurulması adına önemli adımlar atıldı. Dünya çelik piyasasını agresif politikası ile olumsuz etkileyen Çin’e karşı birlikte hareket edilmesi gerektiğinin altının çizildiği görüşmelerde, iki kardeş ülke arasında konsolidasyon mesajı da verildi.

Heyetin ikinci durağı olan Kuveyt’teki program ise Ticaret Odası ziyareti ile başladı. Burada T.C. Kuveyt Büyükelçisi Salih Murat Tamer’in de katıldığı resmi toplantının ardından heyetteki çelik firmalarının temsilcileri, Kuveytli meslektaşlarıyla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Büyükelçi Salih Murat Tamer, Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci ve T.C. Ekonomi Bakanlığı yetkilileri tarafından Kuveyt Ticaret Odası’nın yanı sıra Ticaret Bakanlığı ve Endüstri Kamu Otoritesi’ne resmi ziyaretler yapıldı. Heyet kapsamındaki görüşmelerde yeni işbirlikleri ve ortak yatırımlar için ilk adımlar atıldı. İki ülke arasındaki dostluğun, ticaret ve sanayi yatırımları ile güçlendirilmesi üzerinde duruldu.

Dört günlük İran - Kuveyt ticaret heyetini değerlendiren Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, “Katılımcı firmalarımızla birlikte İran ve Kuveyt’te verimli geçen görüşmeler gerçekleştirdik. İki ülke ile aramızda uzun yıllardır süren bir dostluk ve ticaret bağı var. Bu ziyaretler ile hem bu bağları kuvvetlendirdiğimize hem de ticari ilişkilerimize yeni bir boyut kazandırdığımıza inanıyoruz. Her iki ülkede de oldukça sıcak karşılandık. İranlı ve Kuveytli meslektaşlarımızla verimli görüşmeler gerçekleştirdik, yeni işbirlikleri ve ortak yatırımlar konusunda sözler aldık. Yapılan bu ticaret heyetlerinin ikili ticari ilişkilerimize olan katkılarını önümüzdeki dönemde daha net görmeye başlayacağımızı ümit ediyorum” dedi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@