İç Güvenlik Paketi…polis Alım Yaşı 30'a Çıktı

ANKARA (ANKA)- Meclis Genel Kurulu’nda İç Güvenlik Paketi’nin  ikinci bölümündeki 6 madde kabul edildi.  Buna göre terfiler, her yıl haziran ayında topluca yapılacak. Lisa

İç Güvenlik Paketi…polis Alım Yaşı 30'a Çıktı

ANKARA (ANKA)- Meclis Genel Kurulu’nda İç Güvenlik Paketi’nin  ikinci bölümündeki 6 madde kabul edildi.  Buna göre terfiler, her yıl haziran ayında topluca yapılacak. Lisans mezunların polis olma yaşı 28’den 30’a çıkartıldı.

-İKİNCİ SINIF EMNİYET MÜDÜRLERİ-

Meclis Genel Kurulu’nda İç Güvenlik Paketi’nin  ikinci bölümündeki 6 madde kabul edildi. Böylece pakette yer alan 26 madde kabul edilmiş oldu.

Kabul edilen 6 maddenin getirdiği düzenlemeler şöyle:

İkinci sınıf emniyet müdürü rütbesinde olan polis amirleri; emniyet ve asayiş durumu, ekonomik, sosyal ve kültürel özellikler, nüfus büyüklüğü, şehirleşme düzeyi gibi kriterler dikkate alınarak belirlenecek ilçelere, ilçe emniyet müdürü olarak atanabilecek.

2’nci, 3’üncü, 4’üncü, 5’inci ve 6’ncı meslek derecelerinde bulunan personel ihtiyaç hâlinde görev unvanlarına bakılmaksızın araştırma, inceleme ve denetleme gibi görevler verilmek üzere atandıkları birim amirinin emrine alınabilecek.

İdare, her rütbe ve meslek derecesi karşısında gösterilen görev unvanları arasında personelin görev yerini değiştirmeye yetkili olacak.

-RÜTBELER NASIL BELİRLENECEK-

Rütbelere terfi ettirilecek personelin kurullarda görüşülmesi kıdem sırasına göre, rütbelere terfiler ise yasada öngörülen sınav ve eğitim şartı saklı kalmak üzere liyakate göre yapılacak.

Kıdem sırasının tespitinde, bulunulan rütbeye terfi tarihi esas alınacak. Aynı tarihte terfi edenlerden performans değerlendirme puanı yüksek olanlar, performans değerlendirme puanlarının eşitliği hâlinde bulunduğu rütbede aldığı başarı ve üstün başarı belgesi fazla olanlar, başarı ve üstün başarı belgesinin sayıca eşitliği hâlinde ise sicil numarası daha küçük olanlar diğerlerine göre kıdemli sayılacak.

-KIDEM SIRASI, HER YIL MART AYINDA TEŞKİLATA DUYURULACAK-

Kıdem sırası, Emniyet Genel Müdürlüğünce her yıl mart ayında Teşkilata duyurulacak.

-GENEL MÜDÜRLÜK MERKEZ DEĞERLENDİRME KURULU OLUŞTURULACAK-

Komiser yardımcısı, komiser ve başkomiserlerin liyakat koşullarını belirlemek ve terfilerini önermek üzere Genel Müdürlük Merkez Değerlendirme Kurulu oluşturulacak. Bu Kurul, Emniyet Genel Müdürlüğü personel işlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısının başkanlığında, Personel Dairesi Başkanı, Birinci Hukuk Müşaviri ve Genel Müdürün uygun göreceği iki Daire Başkanı ile Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılarının birinden teşekkül edecek.

Emniyet Amirleri ile Dördüncü ve Üçüncü Sınıf Emniyet Müdürlerinin liyakat koşullarını belirlemek ve terfilerini önermek üzere Genel Müdürlük Yüksek Değerlendirme Kurulu oluşturulacak.

-KURULLAR HER YIL MAYIS AYINDA TOPLANACAK-

Kurullar her yıl mayıs ayında toplanacak ve kararlar oy çokluğu ile alınacak. Ancak Bakanın onayı ile kurullar, yıl içinde birden fazla toplanabilecek ve terfi değerlendirmesine karar verebilecek.

-TERFİLER, HER YIL HAZİRAN AYINDA TOPLUCA YAPILACAK-

Terfiler, her yıl haziran ayında topluca yapılacak. Ancak kurulların yıl içinde birden fazla toplanması hâlinde, terfiler toplantının yapıldığı ay sonunda yapılacak.

İhtiyaç hâlinde meslekte fiilen iki yılını dolduran ve kırk beş yaşından gün almamış lisans mezunu polis memurları, başpolis memurları ve kıdemli başpolis memurları arasında yapılacak yazılı ve sözlü sınavda başarılı olanlardan, Polis Akademisi Başkanlığınca düzenlenecek ilk derece amirlik eğitimini başarıyla bitirenler Komiser Yardımcılığı rütbesine atanacak.

-BAKAN ONAYI İLE EMEKLİYE SEVK EDİLECEK-

Bulundukları rütbelere terfi ettikleri tarihten itibaren beş yıl içinde bir üst rütbeye terfi edemeyen emniyet amirleri ile Dördüncü, Üçüncü ve İkinci Sınıf Emniyet Müdürleri, emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanabilmesi için gerekli şartları haiz olmaları kaydıyla, Yüksek Değerlendirme Kurulunun teklifi ve Bakan onayı ile emekliye sevk edilecek.

-BİRİNCİ SINIF EMNİYET MÜDÜRLERİNİN BULUNDUKLARI RÜTBEDEKİ EN FAZLA BEKLEME SÜRESİ ALTI YIL-

Birinci Sınıf Emniyet Müdürlerinin bulundukları rütbedeki en fazla bekleme süresi altı yıl. Bu süre sonunda bir üst rütbeye veya meslek derecesindeki göreve atanamayanlar, emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanabilmesi için gerekli şartları haiz olmaları kaydıyla, kadrosuzluk nedeniyle Yüksek Değerlendirme Kurulunun teklifi ve Bakan onayı ile emekliye sevk edilecek.

-EMNİYET TEŞKİLATINDA BULUNANLARA DOĞRUDAN DOĞRUYA DİSİPLİN CEZASI VERMEYE YETKİLİ OLANLAR-

İçişleri Bakanı; merkez ve taşradaki her rütbe ve derecedeki emniyet teşkilatı personeline uyarma, kınama ve aylıktan kesme cezası vermeye yetkili olacak.

Emniyet Genel Müdürü ve valiler; Emniyet Genel Müdürü merkezdeki, valiler il ve bağlı ilçelerdeki her rütbe ve derecedeki emniyet teşkilatı personeline uyarma, kınama ve 10 günlüğe kadar aylıktan kesme cezası vermeye yetkili olacak.

Disiplin amirleri, disiplin amiri oldukları her rütbe ve derecedeki tüm personel hakkında disiplin soruşturması açabilecek.

-OTUZ YAŞINDAN GÜN ALMAYANLAR POLİS MESLEK EĞİTİM MERKEZLERİNE ALINACAK-

Kabul edilen önergeyle polis meslek eğitim merkezlerine alınacak yaş sınırı 28’den 30’a çıkartıldı.

Lisans mezunlarından Kamu Personeli Seçme Sınavında Bakanlıkça belirlenecek taban puanı almış olanlar arasından sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla otuz yaşından gün almayan erkek ve kadın adaylar arasından yönetmelikle belirlenecek şartları taşıyanlar ve sınavda başarılı olanlar polis meslek eğitim merkezlerine alınacak.

 (ANKA)

(MG/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.