Hükümet-Hdp Heyeti Görüşmesi Yarın

ANKARA (ANKA) – Hükümet-HDP görüşmesinin yarın gerçekleşmesi bekleniyor. Görüşme öncesinde konuşan HDP İmralı Heyeti Üyesi ve Grup Başkan Vekili İdris Baluken, Öcalan&

Haberler 07.12.2014, 14:35
Hükümet-Hdp Heyeti Görüşmesi Yarın

ANKARA (ANKA) – Hükümet-HDP görüşmesinin yarın gerçekleşmesi bekleniyor. Görüşme öncesinde konuşan HDP İmralı Heyeti Üyesi ve Grup Başkan Vekili İdris Baluken, Öcalan’ın gündeme getirdiği “barış ve demokratik müzakere süreci taslağına” ilişkin hükümetin tutumunu yarınki görüşmede öğrenebileceklerini söylerken, “Hükümetin bu taslak karşısında nasıl bir siyasi tutum alacağı önemli” diye konuştu.

HDP İmralı Heyeti, geçtiğimiz hafta Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın yoğun programı nedeniyle ertelenen görüşmeyi yarın gerçekleştirecek. Görüşmede ana gündem, Öcalan'ın heyete sunduğu barış ve demokratik müzakere süreci taslağı olacak, Kobani gelişmeleri ile tutuklamalar da gündeme gelecek.

Yarınki görüşme öncesinde ANF’ye açıklamalarda bulunan HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, İmralı Adasından döndükten sonra çözüm kurulu üyeleri ile bir araya geldiklerini hatırlatarak, “Şimdi hükümet ile görüşmemiz gerekiyor. Geçtiğimiz hafta toplantı ertelenirken, Pazartesi günü görüşmenin gerçekleştirilebileceği söylenmişti. Henüz resmi bir bilgi gelmedi. Ancak yarın büyük bir olasılıklı görüşme gerçekleştirilecek” dedi.

Görüşmenin ana gündeminin PKK lideri Abdullah Öcalan’ın sunduğu “barış ve demokratik müzakere süreci taslağı” olacağını belirten Baluken, "Bu taslakla ilgili hükümetin ne düşündüğünü, nasıl yaklaştığını, bundan sonra sürece nasıl yaklaşacağını görüşmede netleştirmeye çalışacağız. Hükümetin bu taslak karşısında nasıl bir siyasi tutum alacağı önemli” diye konuştu.

-GÖZALTI VE TUTUKLAMALAR DA KONUŞULACAK-

Bölgede yaşanan gözaltı ve tutuklamaları da görüşmede gündeme getireceklerini söyleyen Baluken, "Toplumsal gösterilere yönelik olarak, gerçek mermilerle saldıran bir polis terörü uygulaması var. Dün Yüksekova’da 17 yaşında bir genç polis tarafından katledildi” iddiasında bulundu.

Baluken, hükümetin Kobani politikasının da gündeme geleceğini ifade ederek, "IŞİD’in yaptığı saldırılara ilişkin yerelden, sınırdaki milletvekillerinden gelen bilgiler, ortaya çıkan görüntü ve fotoğraflardan da görüldüğü gibi Türkiye’nin IŞİD ile ilişkisi rahatsızlık yaratıyor” diye konuştu.

Hükümet ile yapılacak görüşmenin ardından Kandil’de KCK yöneticileri ile görüşeceklerini anlatan Baluken, “Kandil ile de görüştükten sonra ortaya çıkan sonucu kamuoyuyla da paylaşacağız” dedi. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@