Hsyk'dan Paralel Yargı Gücüne Müfettiş Görevlendirmesi

ANKARA (ANKA) – Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 3. Dairesi, "Paralel Devlet Yapılanması Terör Örgütü" isimli yapının yargıdaki uzantıları olarak paralel bir yargı gücü oluşturdukları iddiasıyla yapılan ihbar üzerine, dosya

Haberler 14.04.2015, 16:10
Hsyk'dan Paralel Yargı Gücüne Müfettiş Görevlendirmesi

ANKARA (ANKA) – Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 3. Dairesi, "Paralel Devlet Yapılanması Terör Örgütü" isimli yapının yargıdaki uzantıları olarak paralel bir yargı gücü oluşturdukları iddiasıyla yapılan ihbar üzerine, dosya açtı ve müfettiş görevlendirdi. 

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanı ve Adalet Bakanı Kenan İpek, yaptığı yazılı açıklamada,  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosunun, Paralel Devlet Yapılanması Terör Örgütü isimli yapının yargıdaki uzantıları olarak paralel bir yargı gücü oluşturdukları iddiasıyla yapılan ihbar üzerine, HSYK 3. Dairesinin dosya açtığını belirtti.

İpek, 3. Daire’nin bugün itibarıyla söz konusu iddia ile inceleme sırasında ortaya çıkabilecek konuların Kurul Müfettişi tarafından incelenmesine karar verdiğini bildirdi. İpek, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu'nun 24 Mart 2015 ve 7 Nisan 2015 tarihli yazıları ile bir kısım hakim ve cumhuriyet savcıları hakkında, "Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yargı kuvveti içerisinde, organizasyonu ve hiyerarşik yapısı bulunan, devlet yargısına alternatif olarak ve örgütlü biçimde faaliyet gösteren, kendinden olmayan veya kullanamadığı ya da farklı düşünen kişileri yargı kararları ile operasyonların hedefi haline getiren, emniyet ve yargı üzerinden toplanan istihbarata göre örgütün üst düzey yöneticilerinin verdiği kararları icra eden, suç faili veya masum olduğuna bakılmaksızın bir çok kişiyi yargı eliyle mağdur eden, abartılı, ayrıntıya boğulmuş, gerçeklerin gizlendiği, kasıtlı, taraflı ve delilsiz davalar açan, topluma yönelik algıyı yöneten paralel devlet yapılanması terör örgütü isimli yapının yargıdaki uzantıları olarak paralel bir yargı gücü oluşturdukları" iddiasıyla ihbar yapıldığını ifade etti. (ANKA)

(YE/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@