Hdp'li Buldan: Hükümet İle Görüştükten Sonra Kandil Ve Adaya Gideceğiz (2)

ANKARA (ANKA)- Hükümet ile yapacakları görüşmenin ardından İmralı’ya gideceklerini belirten HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, çıkarılması gereken yasaların olduğunu belirterek, “En az

Hdp'li Buldan: Hükümet İle Görüştükten Sonra Kandil Ve Adaya Gideceğiz (2)

ANKARA (ANKA)- Hükümet ile yapacakları görüşmenin ardından İmralı’ya gideceklerini belirten HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, çıkarılması gereken yasaların olduğunu belirterek, “En azından buna karar verilirse biz gidip Sayın Öcalan’a şunu diyebiliriz ‘evet hükümet bu konuda kararını verdi, bu taslak üzerinde bir sıkıntı yok, bir mutabakat sağlandı’ dersek zaten Sayın Öcalan gerekli çağrıları yapacaktır” dedi.

Buldan, TBMM’de bazı basın mensuplarıyla sohbetinde çözüm süreci hakkında konuştu.

Hükümet ile yapacakları görüşmenin ardından Kandil ve Ada’ya gideceklerini ifade eden Buldan, şöyle devam etti:

“Benim ayın 10’unda Avrupa Parlamentosunda Kürt Konferansında Sayın Öcalan’ın bir mesajı olacak, o mesajı götüreceğim konferansa, ayrıca kendim de bir sunum yapacağım, süreçle ilgili yani 10’u ve 11’u Bürüksel'deyim. Şöyle düşünüyoruz, hükümet ile görüşmeyi yapacağız hemen ertesinde belki ben Avrupa diğer arkadaşlar Kandil olabilir ya da beklerler ben dönerim birlikte tekrar Kandil’e gidebiliriz, bunları planlamadık henüz tamamıyla hepsi hükümet ile yapacağımız görüşmeye bağlı tarih olarak söylüyorum, o netleştikten sonra ondan sonra Kandil’e gidişi planlayacağız.”

“Hükümet ile görüşme takvimi ne zaman?” sorusuna da Buldan, “Büyük bir ihtimal pazartesi olur diye tahmin ediyoruz” yanıtını verdi.

“Leyla Zana’nın durumu netleşti mi?” sorusuna da Buldan,  “Yok, hükümete ilettik Leyla Hanım’ın da gitmesi gerektiğine dair bir talebimizi ilettik ama şeyi planlamadık, onu da beraber planlayacağız yani önce biz mi gideriz, taslağın sonuçlarını götürmek için….Leyla Hanım ile Sırrı Bey bir güney heyeti. Dolayısıyla Leyla Hanım ile Sırrı Bey’in gidişi zaman zaman oluyordu, daha önce de gittiler, bundan sonra da öyle olur. Hatip Bey ile Ceylan Hanım belki üç-dört aylık bir çalışma sürecinde onlar bizle eşlik edecekler. Yani bu müzakere konu başlıkları tartışıldığı zaman aynı zamanda sekretarya görevi üstlenecekler. Muhtemelen bir dahaki gidişe Ceylan Hanım da dahil olacak diye tahmin ediyoruz. Bir sıkıntının olmadığı bize ifade edilmişti, bu sefere yetişmemişti, bundan sonra olabilir demişlerdi. Böyle bir beklentimiz var.Hatip Bey ile Ceylan Hanım’ın heyete dahil olması ve heyetin 5 kişi adaya gitmesi ne zamana kadar böyle devam eder onu çok bilemiyoruz. Ama şu anda heyete hem Hatip Bey hem de Ceylan Hanım dahil olacak. Belki birkaç ay böyle gidiş olacak. Ama ondan sonrasını bilemem" dedi.

Adaya gidecek yeni mahkumlar konusunda Buldan, “Edindiğimiz bilgiye göre kısa bir zaman sonra değişeceklerine dair fakat henüz şu anda değişip değişmediğine dair bir şey yok elimizde, kesin bir bilgi yok elimizde” dedi.  

-HÜKÜMETİN TASLAĞA NASIL YAKLAŞTIĞINI BİLMİYORUZ-

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile yapacakları görüşmeye işaret eden Buldan, “Çünkü bir taslak var elimizde, bu taslak çok açık bir taslak, demokratikleşme paketi de diyebiliriz. Ama hükümetin henüz buna nasıl yaklaştığını biz bilmiyoruz. O yüzden Yalçın Bey ile yapacağımız görüşmelerde Meclis kapanmadan hangi yasaların çıkacağına dair belki bir şeyler öğrenebiliriz.

Sonuçta bu müzakerenin gelişebilmesi için ve sağlıklı yürüyebilmesi için bazı yasaların çıkmasına ihtiyaç var. Bütün bunları yapacağımız görüşmelerde netleştireceğiz” dedi.  

-TASLAK ÜZERİNDE HÜKÜMET BİR DEĞERLENDİRME YAPIP KARARINI VEREBİLMELİ”-

Çıkarılacak yasalardan bir tanesinin de mutlaka hasta tutuklulara ilişkin olması gerektiğine işaret eden Buldan, şöyle devam etti:

“Ben artık bu taslak ile birlikte hükümetin buna bir karar vermesi gerektiğini düşünüyorum. Çok sürüncemede bırakmadan ki yapılan açıklamalardan da şunu anlıyoruz hem Başbakan’ın hem yetkili bakanların süreç devam edecek deniliyor. Biz de aynı umudu korumak istiyoruz.  Ve bu taslak üzerinde hükümet  değerlendirme yapıp kararını verebilmeli. Çok zaman kaybetmemeliyiz bu konuda, çünkü seçimler yaklaşıyor. Bütün bunları hükümetin iyi değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bütün bu sürecin seçimden önce bitmesine zaten olanak yok ama bir kısım düzenlemeler bir kısım yasalar seçimden önce mutlaka çıkarılmalıdır. Bu olmazsa zaten süreç ilerlemez yani. Bu açık ve net. Hasta tutsaklar, İzleme Kurulu…Taslakta ifade edilen çıkarılması gereken bazı yasalar var, onu hükümet biliyor zaten.

-“YALÇIN BEY İLE GÖRÜŞMEMİZ BELKİ BİZİM ÖNÜMÜZÜ GÖRMEMİZE VESİLE OLACAK”-

Yasaların çıkması lazım, yasalar çıkmadan süreç nasıl ilerleyecek? Yasalar çıkmadan bu konuda tek bir adım bile ilerleme olmaz. O yüzden hükümetin bir an önce gerekli yasaları çıkarması özellikle İzleme kurulu dediğimiz ve taslakta ifade edilen bazı yasalar var. En azından buna karar verilirse biz gidip Sayın Öcalan’a şunu diyebiliriz evet hükümet bu konuda kararını verdi, bu taslak üzerinde bir sıkıntı yok, bir mutabakat sağlandı dersek zaten Sayın Öcalan gerekli çağrıları yapacaktır. Ama henüz onu bilmiyoruz.

Yalçın Bey ile görüşmemiz belki bizim önümüzü görmemize vesile olacak. Hükümetin taslağa yaklaşımını görebileceğiz. Yalçın Bey ile yapacağımız görüşme önemli olacak.” (ANKA/SON)

(MG/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.