Hdp'li Buldan: Bütçede Barışın Adı Yoktur

ANKARA (ANKA) -TBMM Genel Kurulu’nda, 2015 Mali Yılı Bütçe’nin tümü üzerinde son konuşmalar yapılıyor. HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, AK Parti Hükümeti’nin toplumda

Hdp'li Buldan: Bütçede Barışın Adı Yoktur

ANKARA (ANKA) -TBMM Genel Kurulu’nda, 2015 Mali Yılı Bütçe’nin tümü üzerinde son konuşmalar yapılıyor. HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, AK Parti Hükümeti’nin toplumda hiçbir kesime hitap etmediği eleştirisini getirdi. Buldan, “Türkiye’nin gerçek sorunlarına ve ihtiyaçlarına bu bütçede kaynak ayrılmamıştır. Bu bütçe de barışın adı yoktur. Çözümü hedefleyen mali bir planlamaya bu bütçede yer verilmemiştir.  17 Aralık operasyonu ile gün yüzüne çıktığı üzere AKP hükümetinin önümüze koyduğu bütçe kanun tasarılarında cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluklarının gölgesi bulunmaktadır” dedi.

TBMM Genel Kurulu Meclis Başkanı Cemil Çiçek Başkanlığı’nda toplandı. 2015 Mali Yılı Bütçesi’nin tümü üzerine HDP Grubu adına söz alan Grup Başkanvekili Pervin Buldan, 2015 Yılı Bütçe Kanunu’nun Hükümetin sahip olduğu siyasal perspektifin, politik olarak neleri amaçladığının ve de planladığının izanı niteliğinde olduğunu öne sürdü. Buldan şöyle dedi:

“Hükümetin önümüzdeki yıl için politik hedeflerini açıkça ifade etmektedir. Bu bütçe on yıllardır hazırlandığı üzere yine darbe geleneğinin, darbe zihniyetinin kalemlerini içeren, demokratik kurum ve kurumlar işletilmeden darbe ürünü yasalar ve hatta o yasaların bile gerisine düşen AKP dönemi düzenlemeleri ile oluşturulmuştur. Bu bütçeye bakarak bile şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, 35 yıldır Türkiye, demokratikleşme, sivilleşme ve de şeffaflaşma yolunda bir arpa boyu mesafe kat etmemiştir. Denetime kapalı olarak hazırlanan bu anti demokratik bütçe kanunu tasarısı sosyal bütçe anlayışından tamamen yoksundur. Türkiye’nin gerçek sorunlarına ve ihtiyaçlarına bu bütçede kaynak ayrılmamıştır. Bu bütçe de barışın adı yoktur. Çözümü hedefleyen mali bir planlamaya bu bütçede yer verilmemiştir.

-BÜTÇE ELEŞTİRİSİNE 17 ARALIK VURGUSU-

Buldan, Türkiye toplumunun ötekileri, yani ezilenleri, yani kadınları, emekçileri, yoksulları bu bütçenin dışında bırakıldığını vurgulayarak, "17 Aralık operasyonu ile gün yüzüne çıktığı üzere AKP hükümetinin önümüze koyduğu bütçe kanun tasarılarında cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluklarının gölgesi bulunmaktadır" diye konuştu.

Pervin Buldan 17 Aralık vurgusu yaparak AK Parti ve Hütümete şu eleştirileri de getirdi:

“Bu bütçe kendi ailelerini, oğullarını küçük ülkeler kuracak kadar zenginleştirirken halkının cebinden yiyen, halkını yoksulluğa, muhtaçlığa mahkûm eden bir hükümetin bütçesidir. Bu bütçe yandaşlarını maden ocaklarında zengin ederken binlerce işçiyi göçük altında çaresiz ve kimsesiz ölüme terk edenlerin bütçesidir.

Yandaşlarından oluşturduğu patronlar sınıfının iş güvenliği sağlamadan binlerce işçinin ölümüne sebebiyet vermesine göz yumanların bütçesidir. Bu bütçe yine bu kalantorların, ülkenin doğal kaynaklarını yağmalayanların, köylünün geçim kaynaklarını talan edenlerin, suyumuza toprağımıza zehir akıtanların yasalarını oluşturan ve uygulayan bir hükümetin bütçesidir. Çünkü hükümet demokrasi, adalet ve sivilleşme iddiasını gerçekleştirecek bir demokratik reform sürecine yönelmemiştir. Kendinden olmayanı, kendisi gibi düşünmeyeni, itiraz edenleri; bastırılması, susturulması gereken kesimler olarak görmüş ve toplumsal muhalefete karşı oldukça tahammülsüz, baskıcı, otoriter bir yaklaşım içerisinde olmuştur.”

-KADINA YÖNELİK ŞİDDET-

Buldan bütçe üzerine yaptığı konuşmada, kadına yönelik şiddet olaylarında Hükümetin yeteri kadar önlem almadığı eleştirisini getirdi. Buldan, “Her gün onlarca kadın çok sıradan bir şekilde katledilmektedir. Ki bu katliamların nicel ve nitelik olarak ülke tarihinde eşi benzeri yoktur. Türkiye cumhuriyeti Yeryüzünde kadın kıyımlarının ve şiddetinin en fazla yaşandığı ülke konumuna bu hükümet döneminde ulaşmıştır” şeklinde konuştu.

HDP Grup Başkanvekili çözüm sürecine ilişkin de, “Çözüm sürecinden bir müzakereden değil başka bir savaş yönteminin devreye sokulmuş olduğundan söz edilebilir. Sürecin başlatılması kadar korunması ve ilerletilmesi de her iki tarafın sorumluluğundadır” dedi.  

(ANKA)

(BK/AYÇ)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.