Hasan Âlı Yücel Karşıyaka'da Ölümsüzleşti

IZMİR (ANKA) - Karşıyaka Belediyesi, Köy Enstitülerinin kuruluş yıl dönümünde, efsane Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel’in dev heykelini açtı. Duygusal anların yaşandığı törene Yücel’in torunu Güzel Yücel de katıldı. Başkan

Haberler 16.04.2015, 13:38
Hasan Âlı Yücel Karşıyaka'da Ölümsüzleşti

IZMİR (ANKA) - Karşıyaka Belediyesi, Köy Enstitülerinin kuruluş yıl dönümünde, efsane Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel’in dev heykelini açtı. Duygusal anların yaşandığı törene Yücel’in torunu Güzel Yücel de katıldı. Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar “Eğitim sistemini her geçen gün kötüye götüren anlayışa ‘dur’ diyeceğiz” dedi.

-PANEL VE YÜRÜYÜŞ-

Türk eğitim sistemi içinde önemli bir yere sahip olan Köy Enstitüleri, kuruluşunun 75’inci yıl dönümünde, Karşıyaka’da farklı etkinliklerle anıldı. Karşıyaka Belediyesi ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği’nce hazırlanan program; Karşıyaka İskelesi’nden İZBAN İstasyonu’na kadar yapılan kortej yürüyüşü ile başladı. Yürüyüş sonunda Ahmet Piriştina Rekreasyon Alanı’nda panel düzenlendi. Yüzlerce Karşıyakalının katıldığı etkinlikte, Köy Enstitülerinin kazanımları ve önemi anlatıldı.

-DEV HEYKEL AÇILDI-

Günün en anlamlı etkinliği ise Bostanlı Ahmet Taner Kışlalı Rekreasyon Alanı içinde gerçekleştirildi. Türk eğitim yaşamının efsane isimlerinden, Milli Eğitim eski Bakanı ve Köy Enstitülerinin kurucularından Hasan Âli Yücel’in 4 metrelik dev heykeli, coşkulu bir törenle açıldı.

-EĞİTİM SİSTEMİ KÖTÜYE GİDİYOR-

Açılış töreninde konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Köy Enstitüleri, eğitim sistemini aydınlığa kavuşturan bir dönüm noktasıdır ve bizler o ruhu, Hasan Âli Yücel’leri yaşatmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Eğitim sistemi her geçen gün kötüye gidiyor ve çocuklarımız bilinmeze sürükleniyor. Buna duyarsız kalamayız. Pek çok köyümüzde okul bile yok. Olanlar da bakımsız, dökülüyor. Bizlerin desteği ile ayakta kalıyor. Birileri uyurken bizler çalışıyoruz. Milletçe bu zihniyetin gidişini alkışlayacağız ve hoş gele yeni kuşak köy enstitüleri diyeceğiz” dedi.

-AKPINAR’A TEŞEKKÜR-

Hasan Âli Yücel’in torunu Güzel Yücel de “Benim için duygusal ancak bir o kadar da anlamlı bir gün. Dedemin adının Karşıyaka’da yaşayacak olması çok önemli. Başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi. İçişleri eski Bakanı Hasan Fehmi Güneş de Köy Enstitülerinin önemine değinerek “O ruhu yaşatmamız lazım. Karşıyaka Belediyesi bu konuda önemli bir adım attı. Kutluyoruz” ifadelerini kullandı.

 -KİMLER KATILDI?-

Törenlere; Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar’ın yanı sıra, İçişleri eski Bakanı Hasan Fehmi Güneş, Yücel’in torunu Güzel Yücel, eski Millitvekilleri Prof. Dr. Oğuz Makal, Mustafa Gazalcı, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Genel Başkanı Kemal Kocabaş, Gazeteci - Yazar Varlık Özmenek, CHP İlçe Başkanı Mustafa Özuslu ile çok sayıda Karşıyakalı katıldı. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@