Göçmen Avrupalı İşadamları Konfederasyonu: Seçimleri, Karşısında Güçlü Muhalefet Olmayan Akp'nin Kazanması Olası

-Avrupa’daki göçmen girişimci ve profesyonellerinin oluşturduğu, tek örgüt olan Brüksel’de yerleşik Yeni Avrupalılar İş Konfederasyonu (UNITEE) “2002’den bu yana alınan sonuçlar açıkça AKP’nin, karşısında ciddi bir muhalefet

Haberler 10.04.2015, 12:47
Göçmen Avrupalı İşadamları Konfederasyonu: Seçimleri, Karşısında Güçlü Muhalefet Olmayan Akp'nin Kazanması Olası

-Avrupa’daki göçmen girişimci ve profesyonellerinin oluşturduğu, tek örgüt olan Brüksel’de yerleşik Yeni Avrupalılar İş Konfederasyonu (UNITEE) “2002’den bu yana alınan sonuçlar açıkça AKP’nin, karşısında ciddi bir muhalefet olmadan Türkiye’deki en güçlü parti olarak kaldığını gösteriyor. 7 Haziran 2015’te yapılması planlanan genel seçimler muhtemelen bu durumu değiştirmeyecek” tahmininde bulundu.

ANKARA (ANKA) - Orhan Aysezen - Avrupa’daki göçmen girişimci ve profesyonellerinin oluşturduğu, tek örgüt olan Brüksel’de yerleşik Yeni Avrupalılar İş Konfederasyonu (UNITEE) “2002’den bu yana alınan sonuçlar açıkça AKP’nin, karşısında ciddi bir muhalefet olmadan Türkiye’deki en güçlü parti olarak kaldığını gösteriyor. 7 Haziran 2015’te yapılması planlanan genel seçimler muhtemelen bu durumu değiştirmeyecek” tahmininde bulundu.

Avrupa’daki göçmen girişimci ve profesyonellerinin oluşturduğu, tek örgüt olan Brüksel’de yerleşik Yeni Avrupalılar İş Konfederasyonu (UNITEE)’nun “2015’te AB-Türkiye İlişkilerini Anlamak” başlıklı rapor yayınladı. Raporda son iki yılda Türkiye’deki durumun çarpıcı biçimde değiştiği, birçok yatırımcı ve girişimcinin artan güçlükler karşısında şaşırdığı belirtildi. UNITEE ve benzer yatırımcı-girişimcilerin Türkiye’ne hukukun üstünlüğü hakkında endişe duydukları, bunun ülkedeki iş ve yatırım iklimi üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğuna inandıkları belirtilen raporda Türkiye’de ifade özgürlüğüne saldırılarda bulunulduğu, yolsuzluk skandallarına yetersiz karşılık verildiği, siyasi kutuplaşmanın arttığı bunların Türk hükümetinin hala yanlış yönde olduğuna ilişkin önemli işaretler verdiği iddia edildi. Sonuç olarak AB ile ilişkilerin hızla kötüleştiği öne sürülen raporda, 7 Haziran seçimleri konusunda şu tahminde bulunuldu:

“2002’den bu yana alınan sonuçlar açıkça AKP’nin, karşısında ciddi bir muhalefet olmadan Türkiye’deki en güçlü parti olarak kaldığını gösteriyor. 7 Haziran 2015’te yapılması planlanan genel seçimler muhtemelen bu durumu değiştirmeyecek.”

HSYK’ya atamalar, poliste gözaltılar, sosyal medya yasaklamaları gibi uygulamalar ve buna dünyadan verilen tepkilere de yer verilen raporda şöyle denildi:

“Bu endişe verici olayların ortasında kısmen dengeleyen olumlu girişimlere de işaret etmek gerekir, en azından kısa vadede: Eylül 2013’te sunulan demokratikleşme paketindeki birkaç önlem kabul edildi ve uygulandı. Diğerleri yanında bu önlemler siyasi partilere verilen yardım üzerindeki sınırlamaları kaldırdı, Türkçe dışındaki dil ve lehçelerde siyasi faaliyet yürütülmesine izin verdi. Aynı ruhla parlamento Kürt sorununun çözümünü hedefleyen bir kanunu kabul etti.”

Türkiye’nin AB ilişkilerindeki kötüleşmeye karşın AB kurumlarının bir ortak olarak Türkiye’nin temel önemini kabul ettiği belirtilen raporda şu değerlendirme yapıldı:

“AB’nin hali hazırdaki yaklaşımı, sadece katılım sürecine odaklanmak değil ama diğer alanlarda da ilerlemeyi sürdürmeyi denemek, hatta hükümetin ve destekleyebilecek toplum kesimlerinin desteğini aramak suretiyle imkân bulunan yerlerde işbirliğini korumak. AB’ye göre bu uzun vadede, daha iyi ilişkilerle katılım sürecinin daha iyi koşullarda yeniden başlamasını desteklemeye yardımcı olacak.”

Enerji yönünün Ukrayna krizi ve Rusya ile gerilim patlak verdikten bu yana önem kazandığına değinilen raporda “Şu anda ‘Güney Akım’ projesi resmi olarak beklemedeyken Avrupa enerji arzını diğer kanallardan güvence altına almaya gayret ediyor” denildi.

-EKONOMİK DURUM-

Avrupalı yabancı işadamları örgütünün raporunda ikinci yılında bulunan iç ve dış siyasi çalkantıya Türk ekonomisinde yavaşlamanın eşlik ettiği, on yıl süren ve Türkiye’yi en büyük 17’nci ekonomi haline getiren yüksek büyümenin bugün büyüme oranlarındaki düşmeyle önemli sorunlar yaşadığı belirtildi. Türk lirasındaki değer kaybının dövizle borçlu firmalara yük getirdiği anlatılırken derece ve sıralamalardaki düşüşlere yer verildi. Raporda, “Bu gibi gözden geçirmeler Türk iş ortamının, içte ve dıştaki şirketler nezdinde nasıl giderek daha az olumlu hale geldiğini gösteriyor. Birçok gözlemciye göre şu andaki zorlukları açıklamak için üç temel neden var. İlki geçmişteki sürdürülemez bir inşaat patlamasına dayanan büyümesine bağlı yapısal neden. İkinci neden ise uluslararası ortam. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki istikrarsızlık Türkiye için yaşamsal olan Irak, Mısır gibi piyasaları tehlikeye attı. Hala Avrupa’yı içine çekmekte olan ekonomik kriz de buna yardımcı olmuyor. Üçüncü olarak içteki çalkantı Türkiye’nin büyümesini ciddi şekilde frenliyor ve hafife alınmamalı.”

Raporda Kıbrıs konusunda ise “Kıbrıs anlaşmazlığı çözümden uzak: bugünkü taahhütlere saygı konusunda vaadine rağmen Türkiye, Kıbrıs’ın limanlarına erişimini kabul etmemeye ve Akdeniz’deki hidrokarbon kaynakları üzerindeki haklarına meydan okumaya devam ediyor” satırları yer aldı.

-TUSKON’UN GÖRÜŞLERİNE YER VERİLDİ-

TUSKON Brüksel Temsilcisi Serdar Yeşilyurt’un da hükümetin şeffaf olmadığı, iş âlemindeki ihlallerin tehlikeli olduğu ve ekonomik faaliyetlere zarar verdiği görüşlerine yer verilen raporda, Merkez Bankası’na eleştiriler ve Bank Asya’nın kamuya geçmesinin Türkiye’deki ekonomik özgürlüğe gölge düşürdüğü iddia edildi. Rapora şöyle devam edildi:

“Çizilen bu tablo açıkça Türk firmaları ve aynı şekilde Avrupalı ortakları için açıkça endişe kaynağı. Bununla birlikte Avrupalı şirketlerin Türkiye’ye yatırım yapmada çıkarları, Eurochambres (Avrupa ticaret odaları örgütü) tarafından kabul edilen bir raporda olduğu gibi hala canlı. Türkiye iş alanında önemli paya sahip bir ülke olmaya devam ediyor. Bu çıkarların sürdürülebilir kalması ve ülkenin dünyada üst düzey bir yatırım destinasyonu konumunu yeniden kazanması için yapılması gereken acil reformlar bulunuyor. İlk çözüm olarak ve kısa vadede daha fazla şeffaflığa ihtiyaç bulunuyor. Tüm ana gözlemcilerin işaret ettiği yolsuzluk ve daha genelinde kamuda otokratik eğilimler Türkiye’ye güvensizliğin temel sebeplerinden bazıları.”

İktidarın yüksek eğitimi iyileştirme, istihdam ve imalat piyasalarında esnekliği artırma, iş âlemindeki katmanlaşmanın üzerine gitme, vergi tabanını genişletme, bütçeyi daha esnek hale getirme ve kayıt dışı ekonomiyle başa çıkma gibi reformlar gerçekleştirmesi istenen raporda “Bu siyasi anlamda dostça olmayan reformlar üstlenilmeli: AKP’nin Haziran’daki genel seçimlerde birinci parti olarak kabul görmesinden, bunların yerine getirilebilmesi için siyasi konsensus kaynağı olarak yararlanılabilir” denildi.

-RAPORU KİM, NASIL HAZIRLANDI?-

“Boğaz Üzerinde Bir Köprü” başlıklı raporu hazırlayan UNITEE’nin başkanı bir Türk olan Dr.Adem Kumcu. Raporu Giovanni Collot kaleme aldı. Rapor hazırlanırken kaynak olarak Eurochambres, Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu, Fitch, ISPI, Sınır Tanımayan Gazeteciler Teşkilatı, Uluslararası Şeffaflık Örgütü, Dünya Bankası rapor ve belgeleriyle ile Zaman Gazetesi ve Hürriyet Daily News’in internet sayfalarından bazı makalelerden kaynak olarak yararlanıldığı belirtildi. Bazı uzmanların makaleleri de rapor hazırlanırken kaynak olarak kullanıldı.

Rapor hazırlanırken şu kişi ve kuruluşların katkıları üzerine yapılan özgün araştırmalardan yararlanıldığı kaydedildi: Alfio Anzalone (Avrupa Komisyonu Ticaret Genel Direktörlüğü, Türkiye ile İkili Ticari İlişkiler), David Borrelli (Avrupa Parlamentosu Üyesi, İtalya), Jean Cristophe Filori (Avrupa Komisyonu Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Genel Direktörlüğü Türkiye Birimi Başkanı), Giles Portman (AB Avrupa Dış Faaliyetler Servisi EEAS’ın Türkiye Danışmanı),  Dirk Vantyghem (Eurochambres Uluslararası İlişkiler Birimi Direktörü), Serdar Yeşilyurt (TUSKON’un Brüksel Temsilcisi).

Raporda yayındaki bilgilerin katkıda bulunan ortakların görüşlerini yansıtmak zorunda olmadığı da kaydedildi. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@