Gazprom Türk Akımının Kapasitesini Yarıya İndirdi

Gazprom CEO\'su Aleksey Miller, “Türk Akımı”nın kapasitesini yarıya indirme kararı aldıklarını açıklarken Rus gazını Baltık Denizi\'nin altından Avrupa\'ya taşıyacak olan “Kuzey Akım 2” projesinin kapasitesini dikkate alarak böyle bir karara varıldığını belirtti.

Haberler 06.10.2015, 22:26
Gazprom Türk Akımının Kapasitesini Yarıya İndirdi

MOSKOVA(ANKA) – Rus gaz şirketi Gazprom, Türkiye’nin Yunanistan sınırına kadar gaz taşıması öngörülen “Türk Akımı” boru hattı projesinin kapasitesini yarıya indirdi. Böylece, projesinin 63 milyar metreküp olan yıllık kapasitesinin 32 milyar metreküpe indirildiğine dikkat çekiliyor.

Gazprom CEO'su Aleksey Miller, “Türk Akımı”nın kapasitesini yarı yarıya indirme kararı aldıklarını açıklarken Rus gazını Baltık Denizi'nin altından Avrupa'ya taşıyacak olan “Kuzey Akım 2” projesinin kapasitesini dikkate alarak böyle bir karara varıldığını belirtti.

-DAĞILIM DA DEĞİŞECEK-

Miller’in açıklamasını duyuran Rus medyasına göre, Karadeniz'in altından geçecek “Türk Akımı”, ilk başta belirlenen yıllık 63 milyar metreküp kapasite planına göre her biri 15.75 milyar metreküp kapasiteli dört hattan oluşacaktı. Hattın gaz kapasitesinin 47 milyar metreküpü Avrupa'ya, geri kalanı ise Türkiye'ye verilecekti. Gazprom'un kararının ardından bu dağılım da değişecek.

Sputniknews, “Türkiye ve Rusya, Kuzey Akım 2 projesine bağlı olarak kapasitesi yarıya indirilen Türk Akımı için Rusya henüz bir anlaşma imzalanamazken, Gazprom geçen ay AB ülkeleri ile “Kuzey Akım 2” projesinin inşasına başlanması için anlaşma imzalamıştı” dedikten sonra şöyle devam ediyor:

“2019 yılında faaliyete geçmesi hedeflenen bu proje çerçevesinde, toplam 55 milyar metreküp kapasiteli iki yeni boru hattı inşa edilecek. Böylece Kuzey Akım doğal gaz boru hattının kapasitesi iki katına çıkarılacak.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@