Gazprom: Türk Akımı Bir Yıl Ertelendi Ama…

Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Medvedev, \'”Türk Akımı” için “ilk hattını Aralık 2016\'da tamamlayabilirdik ancak bu tarih erteleniyor. Bununla birlikte eğer proje bir yıl bile ertelense bile bunda korkulacak bir şey olmaz\'\' derken ertelemeyi Türkiye’deki “siyasi belirsizliğe” bağladı.

Haberler 07.10.2015, 18:40
Gazprom: Türk Akımı Bir Yıl Ertelendi Ama…

MOSKOVA (ANKA) – Rus gaz devi Gazprom’un Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aleksander Medvedev, “Türk Akımı” doğalgaz boru hattı projesinin bir yıl ertelendiğini belirterek  “Bununla birlikte eğer proje bir yıl bile ertelense bile bunda korkulacak bir şey olmaz'' dedi.

Saint Petersburg Uluslararası Doğalgaz Forumu sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Medvedev, ''Projenin (Türk Akımı'nın) ilk hattını Aralık 2016'da tamamlayabilirdik ancak bu tarih erteleniyor. Bununla birlikte eğer proje bir yıl bile ertelense bile bunda korkulacak bir şey olmaz'' şeklinde konuştu.

 -“NEDEN TÜRKİYE'DEKİ SİYASAL BELİRSİZLİK”-

Projenin  ertelenmesinin nedeninin Türkiye'deki siyasal belirsizlik olduğunu savunan  Medvedev, Sputniknews tarafından yansıtılan açıklamalarında şunları söyledi:

''Türkiye'de geçici bir hükümet var. Seçimlerde 1 Kasım'da yapılacak. Seçimlerin ardından hükümetin oluşturulması da belli bir zaman alabilir. Ancak Türk yetkililer Türk Akımı'nın ilk hattının kendileri için önemli olduğunu söylüyor. Bununla birlikte projenin her dört hattının tamamlanmasına destek verdiklerini de ifade ettiler.''

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak da daha önceki bir açıklamasında, Türkiye'de yeni hükümet kurulana kadar Türk Akımı anlaşmasının imzalanmasını beklemediğini söylemişti.  Gazprom'dan 6 Ekim’de yapılan açıklamada da Türk Akımı'nın kapasitesinin yarı yarıya azaltılmasına karar verildiği belirtilmişti.(ANKA)

(CN/ORH) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@