Emekli Vekil Aylığı İçin Teklif

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, milletvekillerinin emeklilik aylıklarında “en az iki yıl şartı” aranmadığını belirterek söz konusu yasadaki maddenin kaldırılmasına ilişkin teklif verdi.

Haberler 09.10.2015, 23:12
Emekli Vekil Aylığı İçin Teklif

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, milletvekillerinin emeklilik aylıklarında “en az iki yıl şartı” aranmadığını belirterek söz konusu yasadaki maddenin kaldırılmasına ilişkin teklif verdi. Teklife göre; TBMM üyeliği görevi devam edenler ile daha önce yasama organı üyeliği görevi sona ermiş olanlardan veya dışarıdan bakanlığa atanmış olanlardan halen milletvekilliği esas alınarak emekli aylığı ödenenlerin kanuna göre aylığa hak kazanabilmesinde, “2 yıllık süre şartı aranmaz” hükmü kaldırılacak.

Tanal, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

-GEREKÇE-

Milletvekillerinin emekliğine dikkat çekilen teklifin gerekçesinde, şu ifadeler yer aldı:

“Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na 17 Ocak 2012 tarihli Geçici Madde 38 ve 10 Ocak 2013 tarihli ek fıkra hükümleri çerçevesinde milletvekillerinin emeklilik aylıklarında en az iki yıl şartı aranmamaktadır. Bu durumda ise değil iki sene birkaç ay görev yapan milletvekilleri de bu haktan yararlanmaktadır. Söz konusu kanun maddesi milletvekillerinin hiç hak etmediği halde bu hakka sahip olmasını sağlamakta ve sosyal adaletsizlik söz konusu olmaktadır. Milletvekillerinin tam bir yasama dönemi süresince görev almaması durumunda bu emeklilik hakkına istisnai bir kanun ile hak kazanması sosyal hukuk devleti ilkesine zarar vermektedir.”

-TEKLİF NE GETİRİYOR-

Teklife göre; dışarıdan bakanlık veya Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği görevlerinde bulunanlara veya bu görevleri herhangi bir sebeple sona erenlere, kanunun ilgili maddeleri gereğince aylık bağlanmasına hak kazanmaları ve en az tam bir yasama dönemi süresince bu görevlerde bulunmuş olmaları halinde, Cumhurbaşkanına ödenmekte olan aylık ödeneğin yüzde 40’ı esas alınarak Cumhurbaşkanına bağlanacak yaşlılık aylığının yüzde 42’si oranında malullük, emeklilik veya yaşlılık aylığı ödenecek.

-KALDIRILAN DÜZENLEMELER-

Teklif;  Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun Geçici 38’inci maddesindeki, “Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği görevi devam edenler ile daha önce yasama organı üyeliği görevi sona ermiş olanlardan veya dışarıdan bakanlığa atanmış olanlardan halen milletvekilliği esas alınarak emekli aylığı ödenenlerin, bu Kanunun 43 üncü maddesine göre aylığa hak kazanabilmesinde, aynı maddenin altıncı fıkrasının birinci cümlesinde belirtilen 2 yıllık süre şartı aranmaz” hükmünün kaldırılmasını öngörüyor.

Teklife göre; “Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği görevi devam edenlerden, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) veya (b) bentleri kapsamında aylık almakta iken aylıklarını kestirip 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalılık talebinde bulunanların, bu Kanunun 43 üncü maddesine göre aylığa hak kazanabilmesinde, 2 yıl süreyle bu görevlerde bulunmuş olma ve sigorta primi veya emekli keseneği ile kurum karşılığı ödenmesine ilişkin şartlar aranmaz” hükmü de kanundan çıkarılacak. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@