Ekonomi Bakanı: Türkiye'nin Bu Yıl Öncelikli Gündem Maddelerinden Birisi De Kobi'lerin Güçlendirilmesi

Türkiye’nin 1 Aralık 2014 tarihinde bir yıllık süre ile devraldığı G20 Dönem Başkanlığı kapsamında, G20 Ticaret Bakanları Toplantısı İstanbul’da başladı.

Haberler 06.10.2015, 22:26
Ekonomi Bakanı: Türkiye'nin Bu Yıl Öncelikli Gündem Maddelerinden Birisi De Kobi'lerin Güçlendirilmesi

-Türkiye’nin 1 Aralık 2014 tarihinde bir yıllık süre ile devraldığı G20 Dönem Başkanlığı kapsamında, G20 Ticaret Bakanları Toplantısı İstanbul’da başladı.

İSTANBUL(ANKA)-Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi G20 Ticaret Bakanları Toplantısı'nda, Türkiye’nin bu yıl öncelikli gündem maddelerinden birisinin de KOBİ’lerin güçlendirilmesi ve düşük gelirli ülkelerin küresel değer zincirlerine daha çok katılımın sağlanması olduğunu ifade etti.

G20 bünyesindeki en geniş katılımlı toplantılarından birisi olan Ticaret Bakanları Toplantısına, G20 üye ülkeleri temsilcilerinin yanı sıra, Türkiye’nin Dönem Başkanı olarak davet ettiği Azerbaycan, İspanya, Singapur, Malezya, Senegal ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) 10. Bakanlar Konferansı’na ev sahipliği yapacak Kenya’dan Bakanlar ile Dünya Bankası, IMF, OECD ve DTÖ temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci dönem başkanlığında ticareti en önemli odak konulardan birisi olarak belirlendiğini ifade ederek, Türkiye’nin, Meksika ve Avustralya’nın ardından, G20 Ticaret Bakanları Toplantısı düzenleyen üçüncü ülke olduğunun altını çizdi.

Zeybekci, açılış konuşmasında toplantının ilk gündem konusunun ticaretteki yavaşlamanın nedenleri olacağını belirterek, “Ticaret küresel büyümenin anahtarıdır ve bu toplantı vesilesiyle Bakanlar olarak ticaretteki yavaşlamanın konjonktürel ve yapısal nedenlerini masaya yatırarak, önümüzdeki dönemde ticaretin geliştirilmesi için neler yapacağımızı konuşacağız” dedi. Ticaret gündemi kapsamında ele alınan konuların Türkiye’nin G20 Dönem Başkanlığı’nın genel öncelikleri olan kapsayıcılık, uygulama ve yatırım kavramları çerçevesinde belirlendiğinin altını çizen Zeybekçi, Türkiye’nin bu yıl öncelikli gündem maddelerinden birisinin de KOBİ’lerin güçlendirilmesi ve düşük gelirli ülkelerin küresel değer zincirlerine daha çok katılımın sağlanması olduğunu ifade etti.

Zeybekci, Türkiye’nin dönem başkanlığında KOBİ’lerin küresel ticarete katkılarının nasıl arttırılacağına ve Düşük Gelirli Gelişme Yolundaki Ülkelerin Küresel Değer Zincirlerine nasıl entegre edileceklerine ilişkin önemli çalışmalar yapıldığını, bu çalışmaların çıktılarını da Konuk Bakanlarla tartışacaklarını söyledi. Zeybekci, Türkiye’nin dönem başkanlığında bu yıl öncülük ettiği büyüme anlayışının "kapsayıcı büyüme" olgusu üzerine inşa edildiğini, bunu sağlayabilmek amacıyla da başta altyapı alanında olmak üzere yatırımların güçlendirilmesine odaklanıldığını vurguladı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, G20 Ticaret Bakanları Toplantısı sonuçlarını, bir sonraki Dönem Başkanı Çin’in Ticaret Bakanı Gao Hucheng ile birlikte bir Medya Konferansı ile duyuracak. Zeybekci, toplantı sonuçlarının ayrıca, 15-16 Kasım’da Antalya’da düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi’ne de sunulacağını belirtti. Toplantılarda ayrıca çok taraflı ticaret sisteminin güçlendirilmesi konuları da ele alınacak.

Toplantılar vesilesiyle ayrıca, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci AB, Rusya, Çin, Hindistan, Singapur, Fransa, İngiltere Ticaret Bakanları ile ikili görüşmelerde bulundu.(ANKA)

(TB/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@