Eğitim Sen: 23 Nisan'lar Ancak Çocuklar Öldürülmezse Bayram Olarak Kutlanacak

ANKARA (ANKA) – Eğitim Sen, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 95. yılı kutlandığını anımsatarak, “Özgürlük, demokrasi, adalet ve barış yoksa bayram da yok, diyoruz. Hepimizin belleğinde Berkin’in, Uğur’un, Ceylan

Eğitim Sen: 23 Nisan'lar Ancak Çocuklar Öldürülmezse Bayram Olarak Kutlanacak

ANKARA (ANKA) – Eğitim Sen, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 95. yılı kutlandığını anımsatarak, “Özgürlük, demokrasi, adalet ve barış yoksa bayram da yok, diyoruz. Hepimizin belleğinde Berkin’in, Uğur’un, Ceylan’ın ve Nihat’ın sıcacık gülüşleri tazeliğini korurken 23 Nisan’lar ancak çocuklar öldürülmezse bayram olarak kutlanacaktır” açıklamasında bulundu.

Eğitim Sen’den yapılan açıklamada, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 95. yılı kutlandığı belirtilerek, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında her yıl göstermelik olarak resmi kutlamalar yapılıyor olsa da çocukların özgür olmadığı bir ülkede sembolik bayram kutlamaları yapmanın hiçbir anlamı yoktur. Çocuk haklarına saygı duyulduğu, uluslararası sözleşmelerin çekincesiz yerine getirildiği ve hiçbir çocuğun yaşam hakkı başta olmak üzere temel haklarının ihlal edilmediği bir ülkede gerçek bayramların kutlanması için mücadele ediyoruz” denildi.

-“ÇOCUKLARIN YAŞAM HAKKINA BİLE SAYGI DUYULMUYOR”-

“Her gün çocuklarla birlikte olan biz eğitim ve bilim emekçileri ‘özgürlük, demokrasi, adalet ve barış yoksa bayram da yok’ diyoruz. Türkiye’nin çocuklara ilişkin nasıl karanlık bir tabloya sahip olduğu bilinmektedir” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“-Geçen yıl şiddet, taciz ve tecavüz sonucunda öldürülen ve intihar eden çocuk sayısı 68’dir. Kadınları erkeklerle eşit görmeyen zihniyetin körüklediği şiddet cenderesi bir yılda 68 çocuğun hayatını elinden almıştır. Ancak şiddete karşı yasal düzenlemeler yapmak bir yana erkek egemenliğini güçlendirecek adımların atıldığı herkesin malumudur.

-Son 12 yılda devletin güvenlik görevlileri tarafından öldürülen çocuk sayısı 241’dir. Hepimizin belleğinde Berkin’in, Uğur’un, Ceylan’ın ve Nihat’ın sıcacık gülüşleri tazeliğini korurken 23 Nisan’lar ancak çocuklar öldürülmezse bayram olarak kutlanacaktır.

-Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre son 13 yılda iş cinayetlerinde ölen çocuk sayısı 127’dir. Ancak açıklanan verilerin gerçeğin çok altında olduğu tahmin edilmektedir. Bakanlık geçen sene 16 çocuğun iş cinayetlerinde öldüğünü iddia etse bile İş Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre 64 çocuk hayatını kaybetmiştir. Diğer bir deyişle gerçek rakamlar gizlenmektedir.

Bir parçası olduğumuz eğitim sisteminin cinsiyetçi, ırkçı, anti-demokratik ve piyasacı yapısı geri dönülemez sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. 4 4 4 eğitim modeli ile kız çocukları erken evliliğe teşvik edilmiştir. Eğitim sisteminin her geçen gün özelleştirme ve ticarileşmeye açılması işçileşmenin önünü açmaktadır. Laik, bilimsel ve anadilinde eğitim hakkının olmaması, başta Alevi ve Kürt çocuklar olmak üzere ayrımcılığa uğrayan kesimlerin dışlanmasına neden olmaktadır. 23 Nisan kutlamalarının şekilsel olmaması ve gerçekten bayram olabilmesi için ‘adalet, özgürlük, barış ve eşitliğin’ gerekleri yerine getirilmelidir. Biz eğitim ve bilim emekçileri olarak her gün bu mücadeleye katılmanın verdiği onuru yaşamaktayız. Herkesi çocukların gerçek anlamda özgür olacağı bir dünya yaratmak için mücadele etmeye çağırıyoruz. Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu olarak, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen çocuklarımızın ve öğrencilerimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz.” (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.