Dünya Çanakkale'yi Sanal Ortamda Keşfedecek

ANKARA (ANKA) – Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gelibolu’yu sanal ortamda dünyaya açıyor. Bakanlık, tarihi alanın tamamının dünyanın her yerinden tek bir “tık”la ziyaret edilebilmesi için Google ile anlaştı. Kültür ve Turizm Bak

Haberler 20.04.2015, 12:14
Dünya Çanakkale'yi Sanal Ortamda Keşfedecek

ANKARA (ANKA) – Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gelibolu’yu sanal ortamda dünyaya açıyor. Bakanlık, tarihi alanın tamamının dünyanın her yerinden tek bir “tık”la ziyaret edilebilmesi için Google ile anlaştı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Gelibolu’nun sanal ortamda dünyaya açıldığı belirtildi. Açıklamada, “Gelibolu 360°” adını taşıyan proje için Google’ın Street View teknolojisinden yararlanıldığı ifade edildi. Açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in, projeyle Gelibolu’ya ayak basmadan da zihinsel ve duygusal olarak aynı doygunluğa erişilmesinin sağlanacağını belirttiği kaydedildi. Çelik, proje hakkında şunları söyledi:

“Bilindiği üzere Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yıl dönümünde tarihine yakışır bir anma töreni bir çalışma başlattık ve gerekli yasayı çıkarıp, Başkanlığımızı oluşturduk. Bu yıl farklı kimliklerimiz ile yeniden bu topraklarda buluşacağız. Ama bu kez aynı cepheden, dünyaya barış mesajı vereceğiz. Yıl dönümü etkinlikleri için yapılan çalışmaların kapsamı geniş ve detaylı tutuldu. Öyle ki artık evrensel bir dil olan, zaman ve mekan sınırı tanımayan sanal dünyayı da devreye soktuk. Hepinizin bildiği gibi Google, ‘Street View’ teknolojilerinden yararlanarak ‘Özel Koleksiyon’ hazırlıyor ve ülkelerin doğal-tarihi güzelliklerini, kutsal-anıtsal mekanlarını 360° panoramik bir görüntü aracılığıyla ve 3D kalitesinde ‘online dünyaya’ taşıyor.”

-PANORAMİK ÇEKİMLER TAMAMLANDI-

Gelibolu’ya ayak basmadan da zihinsel ve duygusal olarak aynı doygunluğa erişilmesini sağlamak için Google ile ortak bir çalışma yürüttüklerini belirten Çelik, çalışma sonucunda sadece ulusal tarih ve milli değerler açısından değil dünya tarihi açısından da çok önemli rol oynamış olan Gelibolu Tarihi Alanının tümünün sanal ortamda dünyanın ziyaretine açılmasının sağlanacağını ifade etti. Mehmetçik Anıtı, 57. Alay Şehitliği ve tüm şehitliklerin, Tabyalar, Kilitbahir Kalesi, Seddülbahir Kalesi, Conk Bayırı, Anzak Koyu, İngiliz Anıtı ve diğer tüm yabancı mezarlıkların dünyanın her tarafından erişilebilir olacağının altını çizen Çelik, “Bu işbirliği neticesinde, Google Street View teknolojisi ile Gelibolu yarımadasında 84 ayrı noktada yer alan şehitliklerimizin ve yabancı mezarlıklarının 360 panoramik çekimleri tamamlandı. Gelibolu 360 Projesi ile yarımadadaki tüm alan 24 Nisan itibarıyla yaklaşık 2.5 milyar internet kullanıcısının online erişimine sunulacak. Yani yarımadaya dünyanın ve ülkemizin dört bir yanından sanal ziyaret olanağı sağlanmış olacak” dedi. Açıklamada, projeye, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda Büyükelçiliklerinin de destek verdiği kaydedildi. (ANKA)

(YE/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@