Diyanet'ten Birlik Vurgusu

İSTANBUL (ANKA)  - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bu sene Kutlu Doğum Haftasının “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” temasıyla gerçekleştirileceğini belirtti. Görmez, Yıldız Korusu’nda düzenlenen basın

Haberler 09.04.2015, 16:59
Diyanet'ten Birlik Vurgusu

İSTANBUL (ANKA)  - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bu sene Kutlu Doğum Haftasının “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” temasıyla gerçekleştirileceğini belirtti.

Görmez, Yıldız Korusu’nda düzenlenen basın toplantısında 2015 yılı Kutlu Doğum Haftası teması ve etkinliklerin ayrıntılarını paylaştı. Bu yılın temasını küresel ölçekte belirlerken, Batı dünyasının İslamofobik dalgalarla hızla çok kültürlülükten uzaklaşmasına, Batı’da yaşayan Müslüman kimliğinin karşı karşıya kaldığı sorunlara dikkat çekildiğini ifade eden Görmez, “Biz öteden beri İslamofobyanın ancak yüksek bir bilgi, kültür, hikmet ve marifetle; derin bir şefkat ve merhametle ortadan kaldırılabileceğine inandık. Kin ve nefret yerine merhamet ve adaleti, düşmanlık ve husumet yerine dostluk ve kardeşliği, zedelenen insan onurunu yüceltmek için daha çok çaba göstermeye ihtiyacımız var” dedi.

Son iki asırda Müslümanların birlikte yaşama ahlakını ve hukukunu güncelleyerek hayata aktarmada zorlandıklarını da belirten Görmez, “Ne yazık ki aynı inancın mensupları arasında bile şiddet, çatışma ve savaş baş gösterdi. İnsanlık, ortak yurdumuz olan dünyayı barış içinde imar ederek birlikte yaşama ahlak ve hukukunu yeryüzünde egemen kılamadı. Sürekli demokrasiden, insan hak ve özgürlüklerinden, çoğulculuktan ve çok kültürlülükten söz edilse de, dünyamızda medeniyetler, dinler ve kültürler arasında çatışma senaryoları, yabancı düşmanlığı, ırkçılık, ayrımcılık, ötekileştirme, asimilasyon ve izolasyon politikaları bir türlü sona erdirilemedi” diye konuştu.

-“HUKUKSAL ZEMİN AHLAKİ İLKELERLE BESLENMMELİ”-

Modern zamanlarda insanlığın manevi değerlerden uzaklaştıkça, hırs, kin, nefret, gaflet ve vahşetin sarmalında insanlığından da uzak düştüklerini ifade eden Görmez, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla bugün birlikte yaşama konusunda genelde insanlığın özelde ise Müslüman toplumların karşılaştıkları sorunların çözümü için seferber olunmasına; dinlerin, özellikle de son hak din olan İslam’ın bakış açısının bir kez daha yeniden ortaya konmasına; tarih boyunca Müslümanların bu konuda geliştirdikleri hukukun fark edilmesine; tarihi tecrübenin günümüze yansıtılmasına ve birlikte yaşama ahlâkı konusunda bir bilinç oluşturulmasına ihtiyaç vardır. İşte bu gerekçe ve düşüncelerle Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bu sene Kutlu Doğum Haftasında ‘Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı’ konusunda insanlığın idrakine ulvi hakikatleri yeniden hatırlatmaya karar vermiş bulunuyoruz.

Elbette bu konuda bütün insanları barış içinde birlikte yaşatacak hukuk temelleri son derece önemlidir. Ancak unutmamak gerekir ki, bir takım hukuksal normlar ve kurallar bir arada yaşamayı bir yere kadar sağlayabilir. Hukuksal zemin ahlaki ilkelerle beslenmedikçe ırkçılık, ayrımcılık, ötekileştirme artık neredeyse bir endüstriye dönüşerek yaygınlaşan İslamofobinin önüne geçilmesi mümkün görünmemektedir.” (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@