Dışişleri Rus Büyükelçisini Yine Çağırdı

Rusya’nın Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmesinden rahatsız olan Ankara, 6 Ekim’de Rus Büyükelçisini yeniden Dışişleri Bakanlığı’na davet etti.

Haberler 07.10.2015, 18:41
Dışişleri Rus Büyükelçisini Yine Çağırdı

ANKARA(ANKA) -  Rusya’nın Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmesinden rahatsız olan Ankara, 6 Ekim’de Rus Büyükelçisini yeniden Dışişleri Bakanlığı’na davet etti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, “RF Büyükelçisine, esas olanın Türk hava sahasına yönelik ihlallerin tekrar etmemesi olduğu önemle vurgulanmıştır” derken “RF Makamlarıyla Ankara'da Bakanlığımızca yapılan görüşmeler ve askeri makamlarımız arasındaki görüşmeler bağlamında herhangi bir çalışma grubu tesisi gündeme gelmemiştir” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Rusya’yla Türk Hava Sahasının İhlallerinin önlenmesi konusunda yapılan görüşmelere ilişkin bir soruyu yanıtlarken,  “RF'nin 3 ve 4 Ekim 2015 tarihlerinde Türk hava sahasına yönelik ihlalleri, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından RF'nin Ankara Büyükelçiliği nezdinde kuvvetle protesto edilmiş, ihlallerin tekrar etmemesi istenmiş, bunların tekrarı durumunda doğacak sonuçlardan RF'nin sorumlu olacağı belirtilmiştir” dedi. Sözcü şöyle devam etti:

“Bu hususlar dün (6 Ekim) Dışişleri Bakanlığı'na davet edilen RF'nin Ankara Büyükelçisi'ne, 5 Ekim’de Sayın Başbakanımız başkanlığında yapılan güvenlik toplantısının ardından yayımlanan bildirinin ışığında tekrarlanmış,‎ ayrıca Türk askeri makamlarının ihlallerin nedenlerine dair izahatlarını ve benzer olayların tekrarını önlemek için ne gibi tedbirler aldıklarına ilişkin verecekleri bilgileri  dinlemek üzere   RF askeri makamlarıyla Ankara'da görüşebilecekleri dile getirilmiştir. Aynı vesileyle, RF Büyükelçisine, esas olanın Türk hava sahasına yönelik  ihlallerin tekrar etmemesi olduğu önemle vurgulanmıştır.”

Tanju Bilgiç, ayrıca “RF Makamlarıyla Ankara'da Bakanlığımızca yapılan görüşmeler ve askeri makamlarımız arasındaki görüşmeler bağlamında herhangi bir çalışma grubu tesisi gündeme gelmemiştir” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@