Dışişleri: Komorlar Yetkilileri Vize Başvurusu Yapmadı

ANKARA(ANKA) – Dışişleri Bakanlığı,  Komor bayraklı Mavi Marmara gemisine İsrail tarafından düzenlenen saldırıda taraf olan Komorlar Birliği yetkililerinin Türkiye’ye giriş için vize alamadık

Haberler 26.11.2014, 09:45
Dışişleri: Komorlar Yetkilileri Vize Başvurusu Yapmadı

ANKARA(ANKA) – Dışişleri Bakanlığı,  Komor bayraklı Mavi Marmara gemisine İsrail tarafından düzenlenen saldırıda taraf olan Komorlar Birliği yetkililerinin Türkiye’ye giriş için vize alamadıkları,  Bakanlık tarafından engellendikleri, Kenya ve Tanzanya’dan geri döndükleri iddiaları reddetti. Bakanlık vize başvurusunun yapılmadığının saptandığını bildirdi.

Bakanlık Sözcüsü Tanju Bilgiç, söz konusu iddialara ilişkin bir soruyu  yanıtlarken “Konu hakkında Bakanlığımızca Darüsselam ve Nairobi Büyükelçiliklerimiz ile bu ülkeye akredite olan Antananarivo Büyükelçiliğimiz nezdinde yapılan araştırma sonucu, Komorlar Birliği yetkililerinin bahsekonu haberde belirtilen amaçla herhangi bir vize başvurusunda bulunmadıkları tespit edilmiştir” dedi. Bilgiç söyle devam etti:

“Bu çerçevede, sözkonusu haberde yer alan, Komorlar Birliği yetkililerinin Bakanlığımız diplomatlarınca engellendiği yönündeki ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır.

Öte yandan, ülkemize seyahat etmek isteyen Komorlar Birliği vatandaşlarına kısa süreli turistik giriş vizeleri Dış Temsilciliklerimizce verilmektedir.”

Anılan ülke vatandaşlarının belli şartlar dahilinde 30 güne kadar ikamet süreli tek giriş kaşe vizelerini  Atatürk Havalimanı hudut kapısında  almaları mümkün olduğunu anlatan Bilgiç,     “Ayrıca, Komorlar Birliği vatandaşlarına 17 Nisan 2013 tarihinde Bakanlığımızca başlatılan e-Vize kolaylığından yararlanma imkanı da tanınmıştır. Bu çerçevede, anılan ülke vatandaşları 30 güne kadar ikamet süreli e-Vize ile ülkemize havalimanı hudut kapılarından giriş  yapabilmektedirler” diye ekledi. (ANKA)(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@