Dışişleri Bakanlığı: Ap'nin Kararı Tarafımızdan Kabul Edilmemekte Ve İade Edilmektedir

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu’nun (AP), AB Komisyonu’nun 2014 Türkiye İlerleme Raporu’na ilişkin kararını, “AP’nin ülkemizi AB projesine dahil etmek istemediğine ilişkin endişeleri güçlendirmektedir. Ülkemize birçok alanda yöneltilen mesnetsiz iddialar içermesi nedeniyle söz konusu Karar tarafımızdan kabul edilmemekte ve iade edilmektedir” ifadeleriyle değerlendirdi.

Haberler 10.06.2015, 22:17
Dışişleri Bakanlığı: Ap'nin Kararı Tarafımızdan Kabul Edilmemekte Ve İade Edilmektedir

ANKARA(ANKA)- Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu’nun (AP), AB Komisyonu’nun 2014 Türkiye İlerleme Raporu’na ilişkin kararını, “AP’nin ülkemizi AB projesine dahil etmek istemediğine ilişkin endişeleri güçlendirmektedir. Ülkemize birçok alanda yöneltilen mesnetsiz iddialar içermesi nedeniyle söz konusu Karar tarafımızdan kabul edilmemekte ve iade edilmektedir” ifadeleriyle değerlendirdi.

Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Parlamentosu’nun (AP), AB Komisyonu’nun 2014 Türkiye İlerleme Raporu’na ilişkin kararını, bugün AP Genel Kurulu’nda kabul ettiği belirtildi.

Bu yıl Hollandalı Sosyal Demokrat Parti üyesi Kati Piri tarafından hazırlanan AP Kararı’nda, AB Komisyonu’nun 2014 Genişleme Stratejisinde belirtildiği gibi, ekonomi, enerji güvenliği ve dış politika konularında işbirliğindeki rolüyle Türkiye’nin, AB’nin stratejik bir ortağı olduğunun teyit edildiği belirtildi.

Türkiye’nin, AB’ye üyeliğinin stratejik tercih olarak gördüğü ve katılım hedefi doğrultusunda kararlılıkla çalışmalarına devam ettiğinin AB makamlarına her vesileyle iletildiği kaydedilen açıklamada, “Bu kararlılığımızın desteklenmesi ve teşvik edilmesi için, AP tarafından ülkemiz hakkında alınan kararlarda,  adil ve objektif olunmasını, eleştiri ve beklentilerin dengeli ifadelerle dile getirilmesini beklemekteyiz. Ancak, ilk taslağı itibariyle dengeli ve yapıcı eleştirel bir ton içeren AP Karar taslağı, AP Dış İlişkiler Komisyonu’nda kabul edilme sürecinde, maalesef tek yanlı ve objektiflikten uzak bir metin haline getirilmiştir. Bu tutum AP Genel Kurulu’nda da devam etmiş ve böylece ülkemiz hakkında AP tarafından alınan en talihsiz kararlardan biri kabul edilmiştir. Bu Kararın AP ile işbirliğimize katkıda bulunmayacağı açıktır” denildi.

Mayıs 2014’te yapılan seçimlerle göreve başlayan AP’de bugüne kadar, Türkiye aleyhine alınan kararların sıklığı, içerdikleri önyargılı ifadeler ve eleştirilerin AP ile ilişkileri zedelediğine dikkat çekilen açıklamada, “AP’nin ülkemizi AB projesine dahil etmek istemediğine ilişkin endişeleri güçlendirmektedir. Ülkemize birçok alanda yöneltilen mesnetsiz iddialar içermesi nedeniyle söz konusu Karar tarafımızdan kabul edilmemekte ve iade edilmektedir” ifadeleri kullanıldı. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@