Dışişleri: 100. Yıl Etkinlikleri ‘Savaştan Doğan Barış' Temelinde Şekillendirildi

ANKARA(ANKA) – Dışişleri Bakanlığı Çanakkale Savaşlarının 100. Yıldönümü anma etkinliklerine, 100’e yakın ülke ve uluslararası örgüt temsilcisinin katılacağını belirtirken etkinliklerin “Savaştan Doğan Barış” teması temelinde

Haberler 23.04.2015, 19:58
Dışişleri: 100. Yıl Etkinlikleri ‘Savaştan Doğan Barış' Temelinde Şekillendirildi

ANKARA(ANKA) – Dışişleri Bakanlığı Çanakkale Savaşlarının 100. Yıldönümü anma etkinliklerine, 100’e yakın ülke ve uluslararası örgüt temsilcisinin katılacağını belirtirken etkinliklerin “Savaştan Doğan Barış” teması temelinde şekillendirildiği kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan, Çanakkale Savaşlarının 100. Yıldönümü anma etkinliklerine ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Çanakkale Savaşları’nın 100. Yıldönümü Anma Etkinliklerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde, 23-24 Nisan günlerinde İstanbul ve Çanakkale’de gerçekleştirileceği belirtildi.

I. Dünya Savaşı’nın 100. yıldönümünün anılması amacıyla, savaşa katılmış diğer ülkelerde de 2014 yılından buyana çeşitli anma törenlerinin yapıldığı kaydedilen açıklamada, “Bu nedenle, Çanakkale’deki anma törenlerine yönelik davetimiz, bu sene sadece Çanakkale Savaşları’nda yer alan ülkelerle sınırlı tutulmamış, Birinci Dünya Savaşı’nın diğer cephelerinde yer almış ülkeler ile küresel barışa katkıda bulunan uluslararası örgütlere de davet gönderilmiştir” denildi.

Yüze yakın ülke ve uluslararası örgüt temsilcisinin katılacağı anma etkinliklerinin, “Savaştan Doğan Barış” teması temelinde şekillendirildiği kaydedilen açıklamada, anma törenleri kapsamında İstanbul’da Barış Zirvesi düzenleneceği belirtildi. Zirve’nin uluslararası alanda tanınmış bir akademisyen grubu ile Avrupa Konseyi Genel Sekreteri’nin Birinci Dünya Savaşı’nın sonuçlarını değerlendireceği bir panelin, Başbakan Davutoğlu ile birlikte Irak Cumhurbaşkanı, Avustralya ve Yeni Zelanda Başbakanlarının katılacakları Yüksek Düzeyli Oturum ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hitabından oluşacağı aktarıldı.

Besteci Can Atilla’nın 57. Alay anısına bestelediği Çanakkale Savaşları’nın 100. Yıldönümü Senfonisi’nin dünya prömiyerinin de bu vesileyle gerçekleştirileceği belirtilen açıklamada, “23 Nisan günü programı, Sayın Cumhurbaşkanımızın konuk heyetlere vereceği akşam yemeğiyle son bulacaktır. İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılacak Zirve toplantısıyla eş zamanlı olarak, Çanakkale dahil Birinci Dünya Savaşı’nın farklı cephelerinden fotoğrafların sergileneceği bir fotoğraf sergisi düzenlenecektir” denildi.

Ayrıca, 15 çağdaş Türk sanatçısının Çanakkale Savaşları için özel olarak hazırladıkları ve ilk defa Barış Zirvesi’nde sergilenecek tablolardan oluşacak bir serginin de İstanbul Kongre Merkezi’nde açılacağı belirtildi. (ANKA)

(OLÇ/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@