Davutoğlu: Chp, Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan Medet Ummasın

ERZİNCAN (ANKA)- Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Millî İstihbarat Teşkilatı, yurt dışındaki vatandaşlarımızı kurtarabilir ama CHP’yi kurtaramaz. CHP, MİT’ten medet ummasın. Kılıçdaroğlu'nun kulağ

Haberler 23.11.2014, 10:45
Davutoğlu: Chp, Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan Medet Ummasın

ERZİNCAN (ANKA)- Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Millî İstihbarat Teşkilatı, yurt dışındaki vatandaşlarımızı kurtarabilir ama CHP’yi kurtaramaz. CHP, MİT’ten medet ummasın. Kılıçdaroğlu'nun kulağına bunu fısıldayanlar 7 Şubat 2012'de MİT'e yapılmak istenen komployu yapanlarla aynı kişiler” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Erzincan'da AK Parti Kongresi'nde partililere seslendi. Erzincanlılara hastane müjdesi veren Davutoğlu, Erzincan'a 200 yataklı bir hastaneyi en kısa zamanda yapacaklarını belirtti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP ve MHP’nin çatı aday çıkardığı cumhurbaşkanı seçimlerine ve CHP kongresine değinen Davutoğlu, “Cumhurbaşkanımızın  karşısına çatı aday çıkarmaya kalkıştılar. Ne oldu? Temeli olmayan çatı çöktü. Anlamadıkları şey şu; liderlik sipariş, davet üzerine olmaz. Liderlik kendisi aday çıkarma cesareti gösteremeyen, liderlerin bir araya gelmesiyle birini lider adayı göstermesi ile olmaz. Liderlik Anadolu’nun bağrından çıkar. onun için ağır bir darbe yediler. Arkasından Olağanüstü kongreye gittiler. Biz olağanüstü kongreye şenlik içinde gittik. Vefa kongresi koyduk adını. CHP kongresi  ise ihtilafların, tartışmaların, parçalanmaların ürünü oldu. Kılıçdaroğlu son iki ay içinde ne yaptı veya partisinde ne oluyor? Ne oldu, Kılıçdaroğlu'na aday gösterilenlerin 3'te 1'i oy vermedi. Arkasından ihtilaflar yaşandı her kafadan bir ses çıkmaya başladı. Bir kısmı ulusalcı diye bir çizgi tutturdular. Bir kısmı yenilikçi diye yeni yeni isimler aldılar. Her yeni isim yeni problem çıkardı. Genel Merkez'e mescit açacağız dediler biz de ümitlendik ama biranda partide fırtına koptu mescit taraftarları ve mescit karşıtları. Böyle bir ayrım olur mu? Arkasından Dersim açıklamalarımız sonrasında, bu sefer geçmiş kendi tek parti dönemiyle hesaplaşmaktan korktuğu için bir şey söyleyemedi Kılıçdaroğlu. Genel Başkan yardımcısı yarım yapalak bir şey söyledi, onun karşısında ki başka bir genel başkan yardımcıları ‘hayır biz buna katılmıyoruz’ dedi. Bir takım çıkmış sahaya herkes topu almış kendi başına oynuyor, Kılıçdaroğlu ’da kendini antrenör zannediyor” dedi.

 

-“OYNAYAMAYAN GELİN YERİM DAR, YERİM KISA DERMİŞ”-

 

Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Kılıçdaroğlu, 3-4 gündür diyor ki, MİT CHP'yi bölmek için faaliyet gösteriyor. Ya MİT'in başka işi gücü yok mu? Zaten siz bölünmüşsünüz. ‘MİT saygın bir devlet kurumudur ve kesinlikle siyasi tartışmaların içerisine çekmeyin’ dedim iki gündür benim açıklamalarıma rağmen hala devam ediyor. Madem devam ediyor biz de devam edelim. Kılıçdaroğlu’na deriz ki; kendi beceriksizliğinin, acemiliğinin bedelini faturasını başkalarına kesmeye çalışma. Hele devlet kurumlarını buna hiç karıştırma. Yine geçen gün söyledim. Oynayamayan gelin yerim dar yerim kısa dermiş. Kılıçdaroğlu bırakın liderliği Genel Başkanlık bile yapamıyor, koordinatörlük yapamıyor, parti üyeleri arasında  bu başarısızlığın bedelini de çıkarmak için veya bunu örtmek için MİT'e yüklenmeye çalışıyor. MİT son olarak Musul'daki başkonsolosluktaki vatandaşların nasıl kurtarıldığına şahittir ve takdir ile takip etmiştir. Ben de buradan kendilerine ve her bir ferdine takdirlerimi sunuyorum. Kılıçdaroğlu, bu anlamada hiç çaba sarf etmesin,  MİT yurt dışında ki vatandaşlarımızı kurtarabilir ama CHP’yi kurtaramaz. MİT’ten medet ummasın. Kılıçdaroğlu'nun kulağına bunu fısıldayanlar 7 Şubat 2012'de MİT'e yapılmak istenen komployu yapanlarla aynı kişiler. Biz buna izin vermeyiz. Devlet kurumlarının tahrip edilmesine izin vermeyiz.”

 

-O "NOT" GELİNCE...-

 

Kılıçdaroğlu’na sert eleştirilerde bulunduğu sırada kendine iletilen not üzerine Davutoğlu, CHP Lideri'nin kayınvalidesi  Fatma Özdağ’ın ölümü nedeniyle Kılıçdaroğlu ve eşine başsağlığı diledi. Daha sonra konuşmasını MHP’yi eleştirerek devam eden Davutoğlu, “MHP bir taraftan kendi iç yapılanması içinde ve Türkiye’deki siyaset ile ilgili görüş beyan ederken maalesef son dönemde Kobani eylemleri bahane edilerek yapılan gösterilerde davranışları tutumlarını Bahçeli’yi takdir etmiştim. Kendi mensuplarına sokağa çıkmayın tavsiyesi ile devlet adamlığı göstermiş ve hepimizin taktirini kazanmıştı. Ama Dersim tartışmaları esnasında Bahçeli bu ayır başlı tutumunu terk etti ve bana yönelik çok ağır ifadeler ile ithamda bulunmaya kalkıştı. Sayın Bahçeli, bizim felsefemizde ‘insanı yaşat ki  devlet yaşasın’ der.

 

-“ÇÖZÜME KAVUŞTURMAK ÜZERE YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”-Her zaman baskıya, dayatmaya, vesayete karşı çıktıklarını ve karşı  çıkmaya devam edeceklerini dile getiren Davutoğlu, “Milleti devletle buluşturma, millet ile devlet arasında  yeni bir aidiyet bağı kurmaya kararlıyız. Buradan bütün vatandaşlarıma tekrar sesleniyorum. Gün barış, muhabbet, çözüm ve gelecekle ilgili olarak birlikte yürüme günüdür. Gün ayrışma günü değildir. Gün farklılıkları ortaya çıkarma günü değildir. Aksine bugün birliğimizi beraberliğimizi tahkim etme günüdür. CHP, MHP bu tutumları takınırken, HDP çözüm süreci konusunda attığımız bütün adımları bir tarafa iterek 6-7 Ekim'de Kobani’de ki olayları  bahane ederek bir çok şehrimizde vandallığa zemin oluşturacak çağrılarda bulundu. Siyaseti bir tek biz yaparız, buralarda bir tek bizim sözümüz geçer iddiasıyla evlere, iş yerlerine, devlet binalarına, AK Parti binalarına  saldırılarda bulundular.  Hemen arkasından iç güvenlik ve  özgürlüklerin korunması reformlarını hazırladık. Ve şunu söyledik; kamu düzeni ile çözüm süreci birbirine alternatif değildir. Bu ülke topraklarının her bir santimetre karesinde  kamu düzenini korumakta kararlıyız. Çözün süreci konusunda da kararlılığımızı teyit ettik. Bundan sonra her yerde bütün vatandaşlarımızın derdini çözüme kavuşturmak üzere yolumuza devam edeceğiz” dedi.-“BAZILARI PATNOS’A GELİR ERZİNCAN’A GELEMEZ”-

 

Davutoğlu, “AK Parti ile diğer parti arasındaki fark şu: Biz  perşembe ve cuma günü Erbil'de idik, dün Patnos'ta idik Erzincan'a geldik arada İstanbul'a uğradım. Biraz sonra da Dersim’e geçeceğim. Bu 4 günlük program bizim dünya görüşümüzü de yansıtıyor. Bağdat'ta  Araplarla, Kürtlerle ve Türkmenlerle kucaklaştık. Erbil'de her birinizin bulunmasını isterdim. Kıldığım Cuma namazında hoca Arapça, Kürtçe ve Türkçe hutbe okudu. İşte bizim bölgede görmek istediğimiz bu. Herkesin kardeş olduğu bir dünya istiyoruz. Oradan İstanbul'a geçtik. Dün de Patnos'taydık şimdi Erzincan'dayız birazdan Tunceli'ye hareket  geçeceğiz. Acaba hangi genelbaşkan iki gün içinde Patnos, Erzincan, Tunceli yapabilir? Bazıları sadece Erzincan’a gelebilir Tunceli’ye gidemez. Bazıları Patnos’a gelir Erzincan’a gelemez. İsimlerini zikretmeyim. Bazıları için buraya gelip kongre yapmak mümkündür ama Tunceli’ye geçmek mümkün değildir. Aramızdaki fark bu” diye konuştu.  (ANKA)
(MLT/AYÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@