Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Brüksel Ziyareti Alman Medyasında

AB’de mülteci krizi sürerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Brüksel’e yaptığı ziyaret Avrupa’da dikkatle izlendi.

Haberler 06.10.2015, 22:29
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Brüksel Ziyareti Alman Medyasında

BERLİN(ANKA) – AB’de mülteci krizi sürerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Brüksel’e yaptığı ziyaret Avrupa’da dikkatle izlendi. Türkiye’nin “güvenli bölge” talebi ve PKK meselesine bakışına vurgu yapan Alman medyasına, Türkiye ile olası bir anlaşmaya dair bazı kuruluşlar ve muhalefet partilerinin  “Avrupa’nın ahlaken iflası”, “ Kirli anlaşma yapılmamalı“, “ Türkiye güvenli ülke değil” gibi sert tepkileri yansıyor.

Erdoğan’ın AB yetkilileriyle temaslarını “Güvenli bölge ve PKK vurgusu” başlıklı bir haberle duyuran Deutsche Welle, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk kez Brüksel’i ziyaret ettiğini, ziyarette başlıca gündem maddesinin mülteci krizi olduğunu anlattıktan sonra Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile ortak basın toplantısında Erdoğan’ın PYD'nin de PKK ve IŞİD gibi bir terör örgütü olduğu ifadelerine ve Tusk’un, Ankara'nın PKK'ya karşı yaklaşımının bazı Avrupa başkentlerinde eleştiriyle karşılandığı açıklamalarına vurgu yapıyor.

-GÜVENLİ BÖLGE TALEBİ-

Erdoğan’ın Brüksel temaslarında Suriye'de “güvenli bölge” ve “uçuşa yasak bölge” oluşturulması önerilerini de yinelediğini belirten DWelle, Tusk’un ise  Avrupa'nın Ankara'ya mali destek, sınır ve güvenlik kaynakları, Türk vatandaşlarına vize kolaylığı sağlanması noktasında yardımcı olmaya hazır olduğunu söylediğine dikkat çekiyor.

-TEPKİLER: AVRUPA’NIN “AHLAKEN İFLASI”-

DWelle haberinde mülteciler konusunda Türkiye ile bir anlaşma yapılması meselesine Avrupa’daki çeşitli kuruluş ve partilerden gelen tepkileri de yansıtıyor. İnsan hakları örgütü Pro Asyl yöneticisi Günter Burkhardt, Akdeniz'de sığınmacı geçişine engel olmak için Türkiye ile anlaşmaya gidilmesinin “Avrupa'nın ahlaken iflası” anlamına geleceğini söyledi. Pro Asyl'den yapılan açıklamada “insan hakları ihlalleri göz önünde bulundurulduğunda Türkiye'nin güvenli ülke ilan edilmesinin” de "alaycılık" olduğunu savundu.

-YEŞİLLER: TÜRKİYE İLE “KİRLİ ANLAŞMA YAPILMAMALI”-

Alman Yeşiller Partisi de sığınmacı akınını durdurmak için Türkiye ile “kirli bir anlaşma” yapılmaması gerektiğini açıkladı. Yeşiller Partisi Meclis Grubu Başkanı Anton Hofreiter “Erdoğan sığınmacıların büyük kısmını alıyor ve buna karşılık biz de Türkiye'de insan hakları, mesela Kürtlerin hakları ihlal edildiğinde iki gözümüzü de yumuyoruz” dedi.

-SOL PARTİ: TÜRKİYE GÜVENLİ ÜLKE DEĞİLDİR-

Bir tepki de Sol Parti'den geldi. Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen “Türkiye güvenli ülke değildir, insan haklarını bilhassa Kürtlerin ve muhaliflerin haklarını çiğnemektedir” savını dile getirdi. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@