Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni Türkiye Vurgusunu Gazi Mustafa Kemal Nutuk'ta Zikretti

ANKARA (ANKA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Türkiye vurgusunun ilk kez Gazi Mustafa Kemal tarafından Nutuk adlı eserinde defalarca zikredildiğini belirterek, “Gazi Mustafa Kemal tam da bizim atfettiğim

Haberler 10.11.2014, 10:35
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni Türkiye Vurgusunu Gazi Mustafa Kemal Nutuk'ta Zikretti

ANKARA (ANKA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Türkiye vurgusunun ilk kez Gazi Mustafa Kemal tarafından Nutuk adlı eserinde defalarca zikredildiğini belirterek, “Gazi Mustafa Kemal tam da bizim atfettiğimiz gibi Yeni Türkiye'yi 23 Nisan 1920'de temelleri atılan Türkiye'yi kastetmiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk'ün ölümünün 76. yıldönümü nedeniyle Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından düzenlenen törende konuştu.

Erdoğan, vefatının 76. yılında Cumhuriyetin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha hürmetle yad ettiğini belirtti. Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal ile beraber tüm gazi ve aziz şehitleri bir kez daha milletçe  minnettarlıklarını sunduğunu vurguladı. Her 10 Kasım'da olduğu gibi bugün de Gazi Mustafa Kemal’in gün boyunca hatırlanacağını dile getiren Erdoğan, “Vefatının 76. yılında bir hususu açık yüreklilikle ele almak isterim. 10 Kasım 1938’de vefatının hemen ardından Gazi Mustafa Kemal herkesin farklı yorumladığı, maalesef hereksin kendi çıkarına, kendi ideolojisine, kendi dünya görüşüne göre  şekillendirdiği bir tarihi figüre dönüştürülmek istendi. Üzülerek ifade etmek etmeliyim ki, yakın tarihimizde milli birliğimizi, dayanışmamızı hatta demokrasimizi tahrip eden nice girişim Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatırası istismar edilmek suretiyle meşrulaştırılmak istendi. Bir tek Atatürk varken tarih içinde çok sayıda Atatürk’ün üretildiğini, çok sayıda Atatürkçülük yorumları ile Gazi Mustafa Kemal’in şahsi manevisinin yıpratıldığını büyük bir teessürle izledik” dedi.

 

-“AZİZ HATIRASINA GÖSTERİLEBİLECEK EN GÜZEL HÜRMETTİR”-

 

Erdoğan, “1938’de vefatının ardından üretilen bir Atatürk değil; 1881’de doğan, ailesi ile, eğitimi ile, askeri ve siyasi hayatıyla yaşam tarzı ve fikirleri ile konuşulan, öğrenilen ve öğretilen bir Atatürk inanıyorum ki en başta onun aziz hatırasına gösterilebilecek en güzel hürmet olacaktır” dedi.

 

-“HERKESİN KENDİ ŞAHSİ ARZU VE BEKLENTİLERİNE GÖRE BİR ATATÜRK YOKTUR”-
 

1938 öncesine ve sonrasına ait en az iki Atatürk figürünün inşa edilmesinin, Gazi Mustafa Kemal’in gerçek manada anlaşılmasının önündeki  en büyük engel olduğunu dile getiren Erdoğan şunları kaydetti:

“Manevi şahsına karşıda açık bir hürmetsizlik teşkil etmiştir. Herkesin kendi şahsi arzu ve beklentilerine göre bir Atatürk yoktur. Her isteyenin hayatının bir cüzünü cımbızlayarak kendisine meşruiyet kaynağı olarak öne sürdüğü yani istismar ettiği  Atatürk olamaz. Bazıları için Türkiye tarihi aynı şekilde Gazi Mustafa Kemal’in hayat hikayesi 29 Ekim 1923’te başlatılır, ondan öncesi adeta hiç yaşanmamış gibi yok sayılır. Oysa ne Gazi Mustafa Kemal, ne de Türkiye Cumhuriyeti köksüz değildir. Cumhuriyet bir anda, ani bir kararla tek kişinin aldığı bir kararla kurulmamış. Uzunca bir sürecin ve istişarelerin neticesi olarak ortaya çıkmıştır. 29 Ekim 1923, 1071 Malazgirt zaferinin bir uzantısıdır. 19 Ekim 1923, 1299'da kurulan Osmanlı cihan devletinin bir uzantısıdır. 1923, 1453'ün devamıdır.  Çanakkale zaferimiz onlarca cephede milletçe verdiğimiz mücadelemiz cumhuriyetin kuruluşunun bir girizgahıdır. 23 Nisan 1920 ve Kurtuluş savaşımız da Cumhuriyetimizde giden yolu açan önemli başarılardır.”

 

-“CUMHURİYET MİLLİ İRADENİN EGEMENLİĞİ ÜZERİNE İNŞA EDİLDİ”-

 

Cumhuriyetin çok güçlü bir şekilde ve çok yoğun bir vurguyla milli iradenin egemenliği üzerine inşa edildiğini kaydeden Erdoğan, “1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin  açılmasından itibaren dönemin tüm idarecileri milli idareye sürekli vurgu yapmışlardır. 1923’ten sonrası da milli irade Gazi Mustafa Kemal’in her zaman gündeminde olmuştur.1924 yılında Gazi Mustafa Kemal’e nerden ilham aldığı sorulduğunda ‘İlham ve  kudret kaynağı milletin ta kendisidir’ demişti. Yakın tarihte milli egemenliğin baskı altında tutulması, zaman zaman  milli egemenliğe karşı müdahalenin yapılması tüm bunların hatta bunlarında Atatürk’ün adının  istismarıyla meşrulaştırılmaya çalışılması açıkçası Gazi adına onun hatırası adına tam bir talihsizliktir. Aynı şekilde statükonun, Gazi’nin adı anarak yada istismar edilerek muhafaza edilmek istenmesi de Mustafa Kemal’in hatırasına saygısızlıktır” dedi.

 

-“YENİ TÜRKİYE GAZİ MUSTAFA KEMAL'İN KASTETTİĞİ TÜRKİYE’DİR”-

 

Yeni Türkiye vurgusunun ilk kez Gazi Mustafa Kemal tarafından Nutuk adlı eserinde defalarca zikredildiğini dile getiren Erdoğan, şunları ekledi:

“Gazi Mustafa Kemal tam da bizim atfettiğimiz gibi Yeni Türkiye'yi 23 Nisan 1920'de temelleri atılan Türkiye'yi kastetmiştir. 27 Mayıs müdahalesi ardından da Yeni Türkiye kavramı kullanılmıştır. 27 Mayıs’ın Yeni Türkiye’si köklerinden, demokrasiden, milli iradeden kopan Atatürkçülük adı altında Atatürk’ün hatırasını çiğneyen Atatürk’ün yeni Türkiye kavramına hürmetsizlik eden bir Türkiye özlemidir. Bizim yeni Türkiye özlemimiz ise tıpkı Gazi Mustafa Kemal'in kastettiği gibi 23 Nisan 1920 Türkiye’sidir. Yeni Türkiye inanamıyorum ki,  Gazi Mustafa Kemal'in bir istismar aracı olmaktan çıkarılıp asker, baş  komutan, meclis başkanı, cumhurbaşkanı ve milli irade aşığı bir şahsiyet bir insan olarak öğrenileceği, öğretileceği, anlaşılacağı bir Türkiye olacaktır. Gazi Mustafa Kemal'in statükonun idare-i maslahatın, tek tipçiliğin ve milli iradeye husumetin sembolü gibi kullananlar Yeni Türkiye'de ilk kez Gazi'nin kullandığı Yeni Türkiye kavramı içinde yanıldıklarını anlayacaklardır. Bu düşüncelerle vefatının 76. yıldönümünde . Gazi Mustafa Kemal'i hürmetle yad ediyorum." (ANKA)

(MLT/AYÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@