Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu Motor Bu Kasaya Küçük Geliyor(2/son)

ANKARA(ANKA)-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni Türkiye’nin demokrasinin, insan haklarının, hukukun esas olduğu bir Türkiye olacağını söylerken, "Bu motor bu kasaya küçük geliyor, yetersiz geliyor. Öyleyse motoru güçlend

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu Motor Bu Kasaya Küçük Geliyor(2/son)

ANKARA(ANKA)-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni Türkiye’nin demokrasinin, insan haklarının, hukukun esas olduğu bir Türkiye olacağını söylerken, "Bu motor bu kasaya küçük geliyor, yetersiz geliyor. Öyleyse motoru güçlendirmek lazım veya sıfırdan yenilemek lazım. Türkiye 10 Ağustos 2014 tarihi itibariyle yeni bir dönemin kapılarını araladı. Biz buna yeni Türkiye diyoruz. Her değişim gibi bu da sancılı olacak. Her kutlu doğum sancılı olur. Karşı çıkanlar, direniş gösterenler olacak ama beyhude" şeklinde konuştu. 

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 81 ilden gelen emniyet mensuplarını ağırlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, her yerde olduğu gibi araya karışan çürüklerin ayıklandığını ve ayıklanmaya devam ettiğini söyledi.

Polislerle millet arasına nifak sokmak isteyenlerin hevesinin bir kez daha kursağında kaldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi iç güvenlik yasasından niye rahatsız oldular? Niye rahatsız oluyorlar? Tek dertleri var! Polis güvencede olmasın. Bugüne kadar hep öyle hareket ettiler. Su yatağında akar. Türkiye hem bulunduğu coğrafyanın hem de milletin kadim tarihinden gelen sorumlulukları sebebiyle hiçbir zaman rahat bırakılmamış, hiçbir zamanda rahat bırakılmayacak bir ülkedir. Bu ülke, bu millet kıskanılan bir millettir” dedi.

Türkiye'nin kurumlarının güçlendiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kurumların bu derece güçlenmesi birilerini rahatsız ediyor. Geçtiğimiz 200 yıldır bu coğrafyada yaşanan hiç bir şey kendi tabi mecrasının ürünü değildir. Burada bin yıllık bir hesaplaşma söz konusu. Her dönemde farklı yöntemlerle, farklı araçlarla, Türkiye’yi kendi içine kapatma, medeniyet coğrafyasından tarihi bağlarından koparma yönünde çaba gösterdiler. Uzun süre başarılıda oldular buna rağmen akan su mecrasını buldu. Türkiye yeniden kendi yolunda ilerlemeye başladı. Türlü darbe teşebbüslerine, vesayet girişimlerine, çatışma provokasyonlarına, ekonomik kriz tehditlerine rağmen bu yolda ilerlemeye devam ettik devam ediyoruz” diye konuştu.

-“BU MOTOR BU KASAYA KÜÇÜK GELİYOR”-

1930’larda kurulan sistemin artık yama tutmaz hale geldiğini savunan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu motor bu kasaya küçük geliyor, yetersiz geliyor. Öyleyse motoru güçlendirmek lazım veya sıfırdan yenilemek lazım. Türkiye 10 Ağustos 2014 tarihi itibariyle yeni bir dönemin kapılarını araladı. Biz buna yeni Türkiye diyoruz. Her değişim gibi bu da sancılı olacak. Her kutlu doğum sancılı olur. Karşı çıkanlar, direniş gösterenler olacak ama beyhude. Öyle kuvvetli akıyor ki ona karşı yüzerek geriye gitmek olmadığı gibi yerinizde de kalamazsınız. Biz bu gücü bu enerjiyi Türkiye’nin 2023 hedefleriyle birleştirip, yeni geleceğin itici gücü haline dönüştürmek istiyoruz. Geçmişte bu enerji hep iç çekişmelere, iç çatışmalara yönlendirildi. Bu sebeple Türkiye çok büyük bedeller ödedi. Binlerce, on birlerce evladını kimi zaman sağ-sol, kimi zaman bölücü terör görüntüsü altında toprağa verdi. Bu oyunlar, bu tezgâhlar bitmiş değil.

-“HEP BİRLİKTE GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ”-

Bugün de içeride ve dışarıda Türkiye’yi yeniden dizlerinin üstüne çökertmeye, başını eğdirmeye yönelik baskılar, kumpaslar devam ediyor. Ama artık bugünkü Türkiye eski Türkiye değil. Darbe ve vesayet kıskacında kurtulan milletimiz tüm bunları görüyor. Çözüm sürecini tüm tahriklere, tüm şımarıklıklara, samimiyetsizlik emarelerine rağmen, bunun için destekliyor. Paralel devlet yapılanmasına karşı yürütülen mücadeleyi bunun için destekliyor. Ekonomik kriz tellallarına ve bu yöndeki manipülasyonlara bunu için dönüp bakmıyor. Yeni Türkiye’yi işte bunun için destekliyor. Eğer Türkiye 2023 vizyonunu kaybederse inanın bana her bakımdan istikametini yitirir. Bu birikimin, bu emeğin, bu kazanımların heba olmasına rıza gösteremeyiz. Hep birlikte geleceğimize sahip çıkacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, yeni Türkiye’nin demokrasinin, insan haklarının, hukukun esas olduğu bir Türkiye olacağını söyledi.

İç güvenlik paketine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yasanın yürürlüğe girmesiyle bugüne kadar gerçekten çok zor şartlarda mücadele veren ama sabrını, vakarını, dirayetini hiç bir zaman kaybetmeyen polisimiz inşallah daha rahat özgüveninin daha yüksek bir çalışma ortamına kavuşacak. Çağlayan Adliyesinde yaşanan terör eylemi bize bu konuda daha yapılması gereken çok şey olduğunu acı bir şekilde bir kez daha gösterdi. 7 Haziran seçimlerinin hemen sonrasında başlayacağına inandığım yeni anayasa hazırlıkları noktasında bunların da detaylı ve dikkatli şekilde ele alınacağına inanıyoruz. Biz tüm dünyaya terörün bir insanlık suçu olduğu mesajını verirken, kendi içimizde bunun gereğini yerine getirmekten geri duramayız. Aksi takdirde kendi kendimizle çelişiriz. Çözüm sürecinin neticeye ulaşmasıyla zaman zaman yaşanan ve hepimizi derinden yaralayan görüntülerinde sona ereceğine ümit ediyorum. Çünkü mevcut durum hepimiz açısında sürdürülebilir bir durum olmaktan çıkmıştır. Seçimlerden sonrada bu konuda somut adımlar bekliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bize çalıştığımız devlet dairelerinde üstlerimizin tamamen hukuka uygun, yasalara uygun vermiş oldukları talimatlar yerine gelir ama ona ters talimatlar yerine gelmemeli. Yani sizlerin kurum içerisindeki amirlerinizin hukuka uygun verdikleri talimattır ast olan. Bunun dışında ikinci bir merciinin talimatı söz konusu olamaz. İşte gördünüz; Kurumları içerisinde imamlar... Biz imamlarımızı camilerde biliyorduk ama kurumların içerisinde imamlarında olduğunu ilk defa tespit ettik Bu imamların tası tarağı toplayıp nasıl Türkiye’den kaçtıklarını da gördük” diye konuştu.(ANKA/SON)

(HSN/ÖZK)                                                               

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.