Cumhurbaşkanı Erdoğan (2/son): Türkiye'nin İhtiyacını Başkanlık Sistemi Karşılar

GAZİANTEP(ANKA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin her alanda hızlanmaya ihtiyacı olduğunu belirterek mevcut sistemin buna izin vermediğini söyledi. Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak sistemin, “Başkanlık Sist

Haberler 07.03.2015, 14:21
Cumhurbaşkanı Erdoğan (2/son): Türkiye'nin İhtiyacını Başkanlık Sistemi Karşılar

GAZİANTEP(ANKA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin her alanda hızlanmaya ihtiyacı olduğunu belirterek mevcut sistemin buna izin vermediğini söyledi. Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak sistemin, “Başkanlık Sistemi” olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu sistem hem bizim yönetim geleneğimize uygundur hem de günümüz şartlarına uygundur. Başkanlık Sistemi demek yeni Anayasa demek” dedi.

Gaziantep Demokrasi Meydanı’nda toplu açılış ve temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin çok önemli bir dönemden geçtiğini söyledi.

Türkiye’nin çevresini adeta ateş çemberi olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye’de kendi halkına zulüm eden bir zalim, ülkenin yıkımı, yüzbinlerce insanın ölümü, milyonlarca insanın perişanlığı pahasına koltuğunda oturmaya devam ediyor. Türkiye’den de gidiyor birileri bunları tebrik ediyor. Irak’ta bir yandan DAİŞ tehdidi diğer yandan mezhep fanatizmi, öteki taraftan etnik ısrar ülkeyi adeta paramparça etmiş durumda. Karadeniz’in üst tarafında başka sıkıntılar. Biz kendi çevremizde böyle bir tabloyu asla istemedik. Tarihi, kültürel, sosyal olarak çok güçlü bağlarımız olan ülkelerle, oradaki kardeşlerimizle barış içinde, huzur iççinde, güven içinde bir gelecek arzu ediyoruz. Komşularımız bu durumda iken bize rahat içinde, konfor içinde yaşamak yakışmaz” dedi.

Türkiye’yi bu ateşe çekmek isteyenlere kesinlikle izin vermeyeceklerini ifade eden Erdoğan, “Hiçbir kardeşimizi de bu ateşin içinde kendi haline bırakamayız. Türkiye işte bu ikisini bir arada yapabildiği için büyük devlettir. Bizden çok daha zengin, çok daha fazla imanları olan Batılı ülkeler bölgedeki savaşlardan, huzursuzluklardan kaçıp bir yer arayan mültecileri deniz ortasında ölüme terk ediyorlar. Biz bugüne kadar sınırımıza gelmiş kimseyi göndermedik. Biz bugüne kadar ölümden, sefaletten kaçan hiç kimseye kapımızı kapatmadık” diye konuştu.

Meselenin insanlık olduğuna vurgu yapan Erdoğan, Türkiye’nin 2 milyonu aşkın mülteciye, harcamalarla, açılan kamplarla hizmete devam ettiğini söyledi.

-“BU MÜCADELELER KOLAY OLMADI”-

Bundan sonra gelen Suriyeli mültecilere kapıları asla kapatmayacaklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu mücadeleler kolay olmadı. Hemen yanımızdaki siperde onlarda dedelerimizle birlikte şehit olmuşlardır. Son bağımsız devletimizi kurmak için mücadele verdiğimiz Kurtuluş Savaşı’na parmağındaki yüzüğünü, evindeki kuzusunu, varını yoğunu satarak katkıda bulunan yine onlardır. Suriye’deki kardeşlerimiz Afganistan’daki, Pakistan’daki kardeşlerimizdi, Hindistan’daki Müslüman kardeşlerimizdi. Bu insanlar asla 'el' değil, bu insanlar asla 'öteki' değil, bu insanlar asala 'yabancı' değil ve bu insanlar biziz, biz. Biz ne isek onlarda o. Aramızdaki sınırlar şurada kaç yıllık geçmişi var. Düne kadar Halep ne ise Antep oydu, Urfa ne ise Rakka oydu, Hatay ne ise Lazkiye oydu, öte tarafta Edirne ne ise Varna oydu, Tekirdağ ne ise Filibe oydu, Çanakkale ne ise Selanik oydu, Artvin ne ise Batum oydu. Meseleye bu açıdan bakmayanlar, kendi tarihine, kendi medeniyetine, kendi kültürüne yabancılaşmış olanlardır. Biz asla kendimize yabancılaşmadık, yabancılaşmayacağız.”

-“BİZ YERİ GELDİ KAN KUSTUK”-

“Çevremizde bu olaylar olurken, ülkemizde de çok ciddi meselemizi, çok ciddi sıkıntımızı çözme yolunda önemli bir mesafe kaydettik. Önce demokratik açılım diye başladık, ardından milli birlik ve kardeşlik projesi olarak bunu güçlendirdik. Son olarak ta çözüm süreci adıyla nihai aşamasına getirdik.  Analar ağlamasın diye çıktığımız bu yolda önemli bir noktasına ulaştık. Şunu bütün samimiyetimle ifade etmek isterim ki; biz sadece ve sadece, milletimiz için, milletimizin kardeşliği, elçeği için bu süreci başlattık. Söz verdiler, tutmadılar. Söz verdiler, tersini yaptılar. Söz verdiler hiç öyle bir şey yokmuş gibi davrandılar. Provoke ettiler, 6-7 ekim de vatandaşı sokağa döktüler, vatandaşımızın dükkanlarını yaktılar, araçlarını yaktılar. Bunlara farklı muamele yapılabilirdi ama yapmadık. Bizim derdimiz bu ülkede huzuru, refahı getirmek bunu tahkim etmekti. Bunun başarabilmekti. Biz yeri geldi kan kustuk, baldıran zehri içtik, kızılcık şerbeti içtik yola böyle devam ettik.”

-“İSTİYORUZ Kİ ARTIK BU CAN YANMASIN”-

“Süreç bugüne kadar sağ salim geldiyse bunda en büyük pay tüm tahriklere rağmen sağduyusunu, vakarını, kaybetmeyen milletimize aittir. Şimdi sürecin yeni bir aşamasına geldik. Gaziantep bu noktada dik durdu oyunlara gelmedi, tam aksine Gaziantep oyun bozdu. Biz yine sabrediyoruz, bekliyoruz, takip ediyoruz. Bugüne kadar onlara rağmen bu süreç ilerlediyse şimdide onlara rağmen bu sürecin nihai hedefe ulaşacağına inanıyoruz. Onlara kalsa Türkiye bugün yeniden kanın, gözyaşının hakim olduğu bir yere dönüşecekti. Milletimiz buna izin vermedi, en başta bölge halkı buna izin vermedi. İnanıyorum ki bu aşamada da yine milletim bölge halkı meseleye sahip çıkacak ve gereğinin yapılmasını sağlayacaktır. Bunun için annelere büyük görev düşüyor. İstiyoruz ki artık bu can yanmasın. Gençlerimize, çocuklarımıza büyük görevler düşüyor çünkü onların gelecek için hayalleri var. Gaziantep çözüm sürecinin bir modelidir. Çözüm süreci derken istediğimiz bölgedeki insanımızın tüm çeşitliliğiyle, tüm farklılığıyla, Gaziantep’te olduğu gibi yan yana barış içinde, huzur içinde, sevgi, saygı içinde yaşamasını sağlamaktı. Bu işin sonuna ne olacak diyenler varsa gelsinler Gaziantep’e baksınlar.”

-“KİMSENİN KİMSEYE BİR ŞEY VERDİĞİ YOK”-

“Biz ülkemizi çok sevdiğimiz, milletimiz çok sevdiğimiz için bu süreçte ısrarlıyız. Yoksa öteki türlüsü çok kolay ama çözüm olmadığını, 40 bin can verecek yüz milyarlarca doları dağlara gömerek gördük. Şundan emin olun; kimsenin kimseye bir şey verdiği yok. Biz 78 milyonumuz insanımızın her birine hangi hakkı, hangi imkanı veriyorsak, bölgedeki insanımıza da yılların ihmalini, yanlışlarını telafi ederek aynı şeyleri veriyoruz. Ne bir eksik ne bir fazla.”

-“ARTIK ŞU ANDAKİ MEVCUT YÖNETİM ŞEKLİ BİZE UYMUYOR”-

“Türkiye cumhuriyeti bizim ilk değil son devletimiz. Bu devleti gerçekten çok zor şartlarda kurduk. Devletimizin yönetim biçimi de işte bu süreçte ihtiyaçlarda ziyade güç dengelerine göre biçimlendi. Dünya değişiyor, Türkiye’de onunla birlikte değişiyor. Bize düşen görev ülkemize hep daha ileriye götürmek, milletimize hep daha iyisini verebilmektir. Artık şuandaki mevcut yönetim şekli bize uymuyor. Artık bu gömlek bize dar geliyor. Bu beden bu gömleğe sığmıyor. Türkiye’nin her alanda hızlanmaya ihtiyacı var, hızlı karar alacaksınız, hızlı uygulayacaksınız, hızlı netice alacaksınız. Günümüz şartları bunu gerektiriyor. Mevcut sistem buna imkan vermiyor.  İhtiyacımıza uygun yeni bir yönetim sistemini tartışmamız lazım. Bende diyorum ki; Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak sistem Başkanlık Sistemidir.  Bu sistem hem bizim yönetim geleneğimize uygundur hem de günümüz şartlarına uygundur. Başkanlık Sistemi demek yeni Anayasa demek. Yeni Anayasa bizim milletimize eskiden beri sözümüz ama meclisteki şartlar bunun gerçekleşmesine izin vermedi.”

-“TÜRKİYE’NİN BU BÜYÜK DÖNÜŞÜMÜNE DESTEK VERİN”-

“Ben yeni Anayasa deyince, Başkanlık Sistemi deyince birileri sanıyorum ki bunlar benim tapulu malım olacak. Ondan sonrada ben bunları alıp mezara götüreceğim. Hepimiz fani insanlarız. Başkanlık sistemini alıp öteki tarafa götürecek halimizde yok. Biz ülkemiz için, milletimiz içini istikbalimiz için bunu istiyoruz. Ben yeni Anayasa, Başkanlık Sistemi derken büyük Türkiye’yi, 2053’ü, 2071’i hayal ediyorum. Bu meseleyi bugüne kadar geciktirenler ülkemize ve milletimize karşı büyük bir vebal içindeler. Ben buradan Gaziantep’ten, Demokrasi Meydanından tüm Türkiye’ye sesleniyorum; Gelin Türkiye’nin bu büyük dönüşümüne destek verin, Türkiye’nin yeni Anayasasına, Başkanlık sistemine kavuşmasına vesile olun diyorum. Bunu sağlayacak meclisi oluşturun, tarihi görevinizi yerine getirmiş olun.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında kadına şiddetin insanlığa ihanet olduğunu söyledi.(ANKA/SON)

(HSN/ORH) 


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
18°
parçalı az bulutlu
banner978
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 15 Ekim 2019
İmsak 05:29
Güneş 06:52
Öğle 12:39
İkindi 15:45
Akşam 18:16
Yatsı 19:34
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 7 14
2. Sivasspor 7 12
3. Trabzonspor 7 12
4. Konyaspor 7 12
5. Fenerbahçe 7 11
6. Başakşehir 7 11
7. Antalyaspor 7 11
8. Gaziantep FK 7 11
9. Malatyaspor 7 10
10. Galatasaray 7 10
11. Göztepe 7 9
12. Beşiktaş 7 8
13. Denizlispor 7 8
14. Ankaragücü 7 8
15. Çaykur Rizespor 7 8
16. Kasımpaşa 7 7
17. Gençlerbirliği 7 3
18. Kayserispor 7 3
Takımlar O P
1. Ümraniye 7 14
2. Hatayspor 7 14
3. Balıkesirspor 7 13
4. Akhisar Bld.Spor 7 13
5. Fatih Karagümrük 7 12
6. Altay 7 12
7. Bursaspor 7 12
8. Keçiörengücü 7 11
9. Adana Demirspor 7 10
10. İstanbulspor 7 10
11. Erzurum BB 7 10
12. Osmanlıspor 7 10
13. Menemen Belediyespor 7 7
14. Adanaspor 7 6
15. Altınordu 7 5
16. Giresunspor 7 5
17. Boluspor 7 2
18. Eskişehirspor 7 -2
Takımlar O P
1. Liverpool 8 24
2. Man City 8 16
3. Arsenal 8 15
4. Leicester City 8 14
5. Chelsea 8 14
6. Crystal Palace 8 14
7. Burnley 8 12
8. West Ham 8 12
9. Tottenham 8 11
10. Bournemouth 8 11
11. Wolverhampton 8 10
12. M. United 8 9
13. Sheffield United 8 9
14. Brighton 8 9
15. Aston Villa 8 8
16. Newcastle 8 8
17. Southampton 8 7
18. Everton 8 7
19. Norwich City 8 6
20. Watford 8 3
Takımlar O P
1. Real Madrid 8 18
2. Barcelona 8 16
3. Atletico Madrid 8 15
4. Granada 8 14
5. Real Sociedad 8 13
6. Sevilla 8 13
7. Athletic Bilbao 8 12
8. Valencia 8 12
9. Villarreal 8 11
10. Levante 8 11
11. Osasuna 8 11
12. Getafe 8 10
13. Real Valladolid 8 10
14. Eibar 8 9
15. Celta de Vigo 8 9
16. Real Betis 8 9
17. Deportivo Alaves 8 8
18. Mallorca 8 7
19. Espanyol 8 5
20. Leganés 8 2
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@