Chp'li Oran: 10 Yılda 1 Milyonu Aşkın Esnaf Faaliyetine Son Verdi

ANKARA (ANKA) – CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, 2005 başından, bu yılın Mart ayı sonuna kadar olan dönemde sicil terkini yaptırarak faaliyetine son veren esnaf ve sanatkar sayısı 1 milyon 318 bin 218’e ulaştığını kaydede

Chp'li Oran: 10 Yılda 1 Milyonu Aşkın Esnaf Faaliyetine Son Verdi

ANKARA (ANKA) – CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, 2005 başından, bu yılın Mart ayı sonuna kadar olan dönemde sicil terkini yaptırarak faaliyetine son veren esnaf ve sanatkar sayısı 1 milyon 318 bin 218’e ulaştığını kaydederek, “Esnaf aileleriyle birlikte düşünüldüğünde on yılda 5-6 milyonluk bir nüfusun mağdur oldu” dedi.

Oran yazılı açıklamasında, rantçı anlayışla kentlerin en merkezi yerlerine dikilen alışveriş merkezlerinin, bir yandan halkın ortak kullanım alanı olan ve nefes almasını sağlayan yeşil alanları, meydanları, tarihi dokuyu yok ederken bir yandan da kent ekonomisi ve demografisinin en önemli unsurları olan mahalle esnafının, küçük mağaza ve işyerlerinin yok olmasına yol açtığını belirtti. AK Parti’nin 13 yıllık iktidarında esnaf ve sanatkarın mevzuattan kaynaklanan sorunlarını çözmediği, ağır mali yüklerini hafifletmediği gibi bu kesimi büyük perakende zincirlerine, tekellere ezdirdiğini ifade eden Oran,  “Üç büyük il başta ülke genelinde sayıları 400’e yaklaşan AVM’ler ve perakende zincirleri, esnaf ve sanatkara büyük darbe vurmuş, süreç adeta bir esnaf ve sanatkâr kıyımına dönüşmüştür” değerlendirmesinde bulundu.

-“6 MİLYONLUK BİR NÜFUS MAĞDUR OLDU”

Her yıl ülke genelinde on binlerce bakkal, bayi, büfe, nakliyeci, kadın ve erkek kuaförü, lokantacı ve pazarcı gibi pek çok esnafın büyük perakende zincirleri ile rekabet edemeyip faaliyetini sonlandırdığını kaydeden Oran,

“Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) kayıtlarına göre 2005 başından, bu yılın Mart ayı sonuna kadar olan dönemde sicil terkini yaptırarak faaliyetine son veren esnaf ve sanatkar sayısı 1 milyon 318 bin 218’e ulaşmıştır. Buna göre günde ortalama 350 dükkan ve küçük işyeri kapanmakta, yılda ortalama 130 bin esnaf ve sanatkar faaliyetine son vermektedir. Dolaylı etkileri bir yana 1.3 milyon esnaf aileleriyle birlikte düşünüldüğünde on yılda 5-6 milyonluk bir nüfusun mağdur olduğu görülmektedir” dedi.

-“ESNAFIN NEFESİ GİDEREK TÜKENİYOR”-

Büyük perakende zincirleri ile rekabet edemeyen esnafın, ekonomideki daralmadan da doğrudan etkilendiğini, oldukça güç koşullarda dükkanını açık tutmaya çalıştığını ifade eden Oran, şöyle devam etti:

“AVM’lerin, mahalle aralarına kadar uzanan büyük perakende zincirlerinin yol açtığı haksız rekabet ortamında kaderine terk edilmiş esnafın siftah yapamadan mesaisini tamamladığı oluyor. Sattığı malın yerine yenisini koyamayan binlerce esnaf bulunuyor. BAĞ-KUR prim yükümlülüğünü iki ay üst üste yerine getiremeyen esnaf, sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Birikmiş prim borcunu ödeyemediği için hastalandığında hastaneye gidemeyen, ilacını alamayan önemli bölümü esnaf 1 milyon 305 bin BAĞ-KUR’lu bulunuyor. Esnaf, 70 milyon liraya ulaşan vergi borcunu Maliyeye ödeyemiyor. Esnafın nefesi giderek tükeniyor.”

-“CHP İKTİDARINDA ESNAFA ÖZEL TEŞVİK VE DESTEK PAKETİ HAZIRLANACAK”-

Esnafın ekonominin önemli bir denge unsuru olduğunu vurgulayan Oran, esnaf kesimin yok edilmesinin, toplumun orta direğinin çökmesi anlamına geldiğini ifade etti. Bu gidişatın işsizliğin, yoksullaşmanın artmasına, zengin ve yoksul arasındaki uçurumun derinleşmesine yol açtığını kaydeden Oran, “Ülke ekonomisine sayısız katkıları olan, istihdam yaratan, vergi veren esnaf ve sanatkarlarımız zaten faaliyeti sırasında karnını zor doyururken, dükkanı kapandığında ise işsizlikle yüzleşmektedir. İşsizlik Sigortası Fonu’na benzer şekilde esnafları kapsayan bir fon kurulması, işleri bozulan ve ticari faaliyetine son vermek zorunda kalan esnafa yeni geçim kaynakları bulana kadar nefes aldıracaktır. Esnaf ve sanatkarlarımızın faaliyeti sırasında ödeyecekleri primler ve devlet katkısından oluşacak fondan, dükkanını kapayıp işsiz ve çaresiz kalanlara, en azından belli sürelerle aylık ödeme yapılabilmelidir” dedi.

Oran, CHP iktidarında ülke ekonomisinin canlandırılması için hazırlanan destek paketlerine esnaf ve sanatkarların öncelikli olarak dahil edileceğini, tamamen bu kesime özel teşvik ve destek paketi hazırlanacağını belirterek, “Ekonomik büyümeden esnaf, sanatkar ve küçük işletmeler yeterli pay alacaktır. Bu kesimin devlete olan borçları yeniden yapılandırılacak, finansman olanaklarına erişimleri kolaylaştırılacaktır. Dahası CHP iktidarında bir ‘Esnaf Bakanlığı’ olacak, esnaf ve sanatkarlarımız ekonomik ve sosyal yapıda hak ettikleri konuma gelecektir” dedi. (ANKA)

(GO/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.