Chp'li Karakaş: Tiyatro Sahnelerinin Satılması Görmezden Gelinemez

ANKARA (ANKA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, hiçbir çağdaş demokratik ülkede bir kültür bakanın tiyatro sahnelerinin satılmasını görmezden gelmesinin mümkün olama

Haberler 21.11.2014, 12:25
Chp'li Karakaş: Tiyatro Sahnelerinin Satılması Görmezden Gelinemez

ANKARA (ANKA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, hiçbir çağdaş demokratik ülkede bir kültür bakanın tiyatro sahnelerinin satılmasını görmezden gelmesinin mümkün olamayacağını savundu.

Karakaş yazılı açıklamasında, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmanın artık “malumun ilanı” olduğunu ifade ederek, “Sayın Bakan sansür konusunu gündeme getirenlere yanıt verirken bile sansürü yalanlamıyor, doğal kabul ediyor. Sansürü ve baskıyı olağanlaştırıyor. Siyasi ve İdari ön denetimi savunuyor” dedi.

Hiçbir çağdaş demokratik ülkede, kültür bakanının sanatçıların yaratıcı özgürlüklerine müdahaleyi savunmasını, sanat kurumlarının özerkliğine karşı tavır almasını, tiyatro sahnelerinin satılmasını görmezden gelmesinin mümkün olmadığını savunan Karakaş, şöyle devam etti: 

“Sayın Bakan tiyatroya, edebiyat eserlerine yapılan yardımların gizlilik içerisinde yapılmasını da normal buluyor. Yardım yapılacak tiyatroların ve edebiyat eserlerinin listesi var fakat ne kadar yardım verildiği gizli. Sayın Bakanı bu konularda uluslararası normlara uymaya kendisini yargı yerine koymaktan vazgeçmeye çağırıyoruz.” (ANKA)

(GO/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@