Chp'li Erdemir, Bursalı Şevval Dilara'nın Mağduriyetini Meclis Gündemine Taşıdı

ANKARA (ANKA) - CHP Bursa milletvekili Aykan Erdemir, '4+4+4' eğitim sistemine geçilmesiyle Bursalı Şevval Dilara Kurt isimli engelli öğrencinin eğitim hakkından mahrum bırakılmasını ve yetkililerin s

Haberler 23.11.2014, 10:45
Chp'li Erdemir, Bursalı Şevval Dilara'nın Mağduriyetini Meclis Gündemine Taşıdı

ANKARA (ANKA) - CHP Bursa milletvekili Aykan Erdemir, '4+4+4' eğitim sistemine geçilmesiyle Bursalı Şevval Dilara Kurt isimli engelli öğrencinin eğitim hakkından mahrum bırakılmasını ve yetkililerin soruna duyarsız kalmasını Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya sordu. ​

'4+4+4' eğitim sistemine geçilmesiyle evinden 6 kilometre uzaktaki bir okula yerleştirilen 14 yaşındaki bedensel engelli Şevval Dilara Kurt isimli öğrenci eğitimine ara vermek zorunda bırakıldığına dikkat çeken Erdemir, başta Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nü bir an önce hareket etmeye davet etti. Erdemir yazılı soru önergesinde, yeni eğitim sistemine kadar Bursa Mustafa Münevver Olağaner İlköğretim Okulu'na giden engelli öğrencinin gittiği okulun ilkokula dönüştürülmesinin ardından evine 6 kilometre uzaklıkta bulunan Başöğretmen Ortaokulu'na gitmek zorunda bırakılmasına tepki gösterdi.

Bursa'da mesafe​ engeli yaşayan öğrencinin sadece Şevval Dilara Kurt olmadığına ve benzer mağduriyetleri yaşayan çok sayıda başka öğrencilerin de olduğuna dikkat çeken Aykan Erdemir, "İlk kez 2014-2015 eğitim öğretim döneminde öğrencileri, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) uygulaması kapsamında tercih ettikleri veya tercih etmedikleri bir okula yerleştirmiştir. Bu konuda bir an önce girişimde bulunulması için 1 Ekim 2014 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Avcı'ya yazılı soru önergesi verdim. Ancak henüz bir yanıt alamadım." ifadelerine yer verdi. Konuyla ilgili Bakan Avcı'nın yanıtlaması istemiyle verdiği ikinci önergede Erdemir şu sorulara yanıt istedi:

"Evde eğitim görmek istemiyorum. Tek isteğim okula gitmek. Biri bu sesi duysun, ne olur beni eve mahkum etmeyin, yeter artık' diyerek 4+4+4 eğitim sisteminin mağduru olduğunu dile getiren öğrencinin durumuna ilişkin bugüne kadar herhangi bir girişimde bulunulmuş mudur? Yoksul ve dar gelirli ailelerin çocukları için eğitimin tek çıkış yolu olarak görüldüğü ülkemizde, geleceğe ilişkin hayali olan bir öğrencinin yeni eğitim sistemiyle okulundan ve geleceğinden uzaklaştırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bursa'da yaşayan Şevval Dilara Kurt isimli öğrencinin eğitim hakkından mahrum bırakılmasının Bursa'nın ilkokulda net okullaşma oranının Türkiye ortalamasının gerisinde kalmasıyla bağlantılı olduğu düşünüldüğünde, bu konuda hangi girişimlerde bulunacaksınız?"(ANKA)

(ÜNS/AYÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@