Chp'li Çıray: Neden Bu Teröristleri Takip Edilmedi

ANKARA (ANKA)- CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edildiği terör olayında şeytani bir kurgunun açıkça kendini gösterdiğini belirterek, “Devletin istihbarat örgütleri neden bu teröristleri ta

Haberler 10.04.2015, 12:48
Chp'li Çıray: Neden Bu Teröristleri Takip Edilmedi

ANKARA (ANKA)- CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edildiği terör olayında şeytani bir kurgunun açıkça kendini gösterdiğini belirterek, “Devletin istihbarat örgütleri neden bu teröristleri takip etmediler?” diye sordu.

Çıray, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Türkiye’yi dış politikada stratejik bataklığa gömülmesinin sorumlusu ‘gölge başbakanın’  Berkin Elvan’ın acılı anısı üzerinden gelişen terör hadisesinin faturasını tam bir ahlak dışı bir tutumla CHP’ye kesmeye kalkışması ve bunu da Türkiye’yi mutlak bir polis devletine dönüştürecek iç güvenlik yasasını savunarak yapması olayın mahiyeti bakımından bir ipucu olabilir mi?

Katledilen savcının Berkin Elvan davasının adaletli ilerlemesi ve olayın hükümlüsü polisin bulunması ve yargılanması için en çok çaba sarf eden kişi olması bu eylemin amacı konusunda çelişki yaratmıyor mu?

Yetkililer tarafından ‘Çapulcu(Gezici) ve DHKP-C ‘ gibi sözcüklerin aynı cümle içerisinde kullanılarak verilen mesajlar bütününün amacı nedir? Bu terör eylemi şehit olan savcımız ve ailesine verdiği onulmaz zarar dışında sonuçları itibarı ile başka kimlere zarar verecektir? Kimlere ve nelere fayda sağlayacaktır?

Savcıyı öldüren teröristler Şafak Yayla (1991) ile Bahtiyar Doğruyol’un (1987)Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nden arkadaş oldukları anlaşıldı. Yayla iki yıl önce canlı bomba olduğu iddiasıyla tutuklanmış, 3 ay önce çıkmış. Teröristlerden Şafak Yayla’nın abisi Mehmet Yayla, 19 Mart 2013'te Ankara'da Adalet Bakanlığı ve AKP Genel Merkezi'ne lav silahları ve roketatarlarla saldıran iki kişiden biriydi. Bahtiyar Doğruyol ise bir yıl önce cezaevinden tahliye olmuş. Her iki eylemcinin de öncelikle takip edilmesi gerekenler listesinde oldukları açıklandı. Bu dikkat çekici ilişkiler ağına rağmen MİT başta olmak üzere devletin istihbarat örgütleri neden bu teröristleri takip etmediler? Burada görevi ihmal söz konusu mudur?

Başta polis istihbarat ve MİT olmak üzere, istihbarat örgütleri eylemin asıl amacına yönelik hangi bulgulara ulaştı?” (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@