Chp'li Böke'den Uzlaşı Vurgusu

ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, CHP’nin ekonomi programdaki yaklaşımının “uzlaşı” olacağını ifade ederken, kavgadan Türkiye’nin kaybettiğini vurguladı. Böke, yazılı açıklamasında Türkiye’nin topl

Chp'li Böke'den Uzlaşı Vurgusu

ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, CHP’nin ekonomi programdaki yaklaşımının “uzlaşı” olacağını ifade ederken, kavgadan Türkiye’nin kaybettiğini vurguladı.

Böke, yazılı açıklamasında Türkiye’nin toplumsal bir barış projesine ihtiyacı olduğunu savundu. Toplumsal barışın olmadığı yerde güvenin olmayacağı, güvenin olmadığı yerde de ekonominin hiçbir işe yaramadığını belirten Böke, “İş yaratacaksak, insanlara daha nitelikli bir hayat ve mutlu edecek bir gelecek sunacaksak bunu mutlaka ekonomik reformlarla yapacağız. Ama ekonomik reformların bir sonuca ulaşabilmesi için de Türkiye’de demokratik özgürlüklerin ve her bireyin katılabileceği bir düzenin tesisini yeniden sağlamalıyız. Aslında toplumsal barışın olmaması için bir sebep yok. Yüzyıllardır birlikte yaşamışız. Bunu bir siyasi ranta dönüştürüp Türkiye’nin mirasını yemek için bir kesimi kendinden görüp, diğerlerini ötekileştiren anlayışı şiddetle reddediyoruz” dedi.

-“400 VEKİLİ ASIL BİZ İSTİYORUZ”-

Toplumsal barışı gerçekleştirmek için öncelikle “AKP zihniyetinin” gitmesi gerektiğini ifade eden Böke, “Bunun için 400 vekili asıl biz istiyoruz. Türkiye’de toplumsal uzlaşının olabilmesi için kuvvetle ayakta duracak bir iradeye ihtiyaç var. Ve bu iradenin de kavga eden bir söylemden uzak olması gerekiyor” değerlenmesinde bulundu.
AK Parti’nin gündeminde sadece çamur atmanın, provoke etmenin, insanları kalıplara sıkıştırmanın olduğunu belirten Böke şunları kaydetti:

“Siz sıkıştırdıkça ülke üretemez, nefes alamaz, birlikte yaşayamaz hale geliyor. Biz bir masanın etrafına oturup konuşamayacak mıyız? Konuşmazsak hiçbir şey olmaz. Biz CHP olarak işbaşına gelirsek konuşmaya açığız. Bugün Sayıştay raporları meclise gelmiyor. Biz vekilleri niye gönderiyoruz Meclis’e? ‘Bizim adımıza iktidardakileri denetle’ diye. Bunu Sayıştay raporları ile yapacak. Ama raporlar gelmiyor. Burada da AKP’den farkımız ortaya çıkıyor. Biz, Kesin Hesap Komisyonu kuracağız ve bunun başkanlığını da ana muhalefet partisine vereceğiz. Ana muhalefet partisi bizi yaptığımıza göre denetlesin, halka anlatsın. Bu tip şeyler toplumsal uzlaşıyı somutlaştırır. Onun için baştan beri çözüm sürecinde masada olalım diye uğraşıyoruz. Çünkü toplumsal uzlaşmada tüm paydaşları bir araya toplamazsanız uzlaşma
olmaz. Beş kişinin olduğu yerde iki kişi konuşarak uzlaşıyı yakalayamazsınız.”

-“HER BİR OY ÇOK DEĞERLİ”

CHP’nin 550 kişilik milletvekili aday listesinin tüm Türkiye’yi kapsayan bir liste olduğunu belirten Böke, şöyle devam etti:

“Bütün toplum kesimlerini kapsayan, hepsinin özgürce yaşamasını ve bunu birlikte yapabilme düzenini kurmak sosyal demokrasinin en temel unsurlarından biridir. ‘Muhafazakarlar ve diğerleri’ diye tartışmak, Türkiye’yi tıkar. İnsanların dinleri, düşünceleri, inançları üzerinden politika üretmek o toplumu ayrıştırmaktır. Bugün Türkiye’nin tüm kesimlerini kapsayan, ama bunu yaparken de ‘ben şimdi muhafazakar kesimi kapsayacağım’, ‘falanca inanç grubunu kapsayacağım’ ya da ‘şu etnik grubu kapsayacağım’ diye yapmadık. Bunu bir reklam olarak da yapmadık. Bütün farklı kimlik ve inançları kapsadık, ama bunu başkaları gibi çetele tutarak ve göze sokarak yapmadık. Biz tüm Türkiye’yi kapsama kaygısıyla yola çıktık. Bunun için genç-yaşlı, kadın-erkek, farklı inançlar farklı kimlikler barındıran ama bunu çok öne çıkaran bir yaklaşımla yapmamak, sosyal demokrat bir anlayışla bunu gerçekleştirmek gerekiyor. Bunun için adres belli. 7 Haziran’da bu oylarla biz mutlaka iktidara geleceğiz. Ne kadar kuvvetli iktidara gelirsek toplumsal uzlaşıyı sağlamak için o kadar kuvvetli bir zeminimiz olacak. O nedenle her bir oy bizim için çok değerli.”  (ANKA)

(GO/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.