Chp'li Ayaydın : Her 5 Gencimizden Biri İşsiz

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, Türkiye ekonomisinde enflasyondan sonra işsizliğin de çift haneyi aştığını belirterek, “Her 5 gencimizden biri işsiz” dedi.  Ayaydın yapt

Haberler 17.11.2014, 11:25
Chp'li Ayaydın : Her 5 Gencimizden Biri İşsiz

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, Türkiye ekonomisinde enflasyondan sonra işsizliğin de çift haneyi aştığını belirterek, “Her 5 gencimizden biri işsiz” dedi.

 Ayaydın yaptığı açıklamada işsizlik rakamlarını değerlendirerek şöyle dedi:

“Türkiye ekonomisinde enflasyondan sonra işsizlik de çift haneyi aşmış, AKP iktidarının güzellemelerinin ekonomi aksine alarm vermeye, vatandaş da sıkıntı çekmeye devam etmiştir. Türkiye’de resmi işsizler ordusu 3 milyon kişiye ulaşmıştır. Buna da iş umudu olmadığı için  bir iş arama gereği duymayan ve bulunduğu işten memnun olmayanlar dahil değildir. Açıklanan  işsizlik oranı ise 0,3 puanlık artış ile yüzde 10,1’e yükselmiştir. AKP’nin yanlış ekonomi politikaları sonucunda Türkiye’de işsizlik artarak kronikleşmiş, vatandaşın kaderi haline gelmiştir. 12 yıllık AKP hükümetlerinin işsizlik ortalaması yüzde 10,7 olmuştur. O beğenilmeyen koalisyonlar dönemi olan 90’lı yıllarda ise ortalama işsizlik yüzde 8,2! İşte AKP’nin başarısı…”

-“İŞ BULAMAYAN ÇARESİZ GENÇLER SUÇA, İNTİHARA, UYUŞTURUCUYA, TOPLUMSAL ŞİDDETE SÜRÜKLENMEKTE”-

 İşsizlik verilerinde en vahim noktanın ise genç nüfusun geldiği yer olduğuna işaret eden Ayaydın, şöyle dedi:

“TÜİK verilerine göre 15-24 yaş arası genç nüfusta işsizlik yüzde 18,9’a yükselmiştir. Ülkemizin en büyük potansiyeli olan genç nüfus maalesef işsizliğin kurbanı olmaktadır. Her 5 gencimizden biri işsiz! Lafa gelince genç nüfus ile övünen, insanları 3-5 çocuk sahip olmaya davet eden AKP iktidarının yanlış politikaları mevcut genç nüfusu işsizliğe mahkum etmiş, çocukların geleceğini de ipotek altına almıştır. Ne yazık ki, doğru politika ve yönetim ile Türkiye açısından büyük bir gücü ifade edecek olan gençliğimiz, AKP iktidarı sayesinde iş bulma umudunu yitirdiği gibi, her geçen gün ülke için fırsat yerine sosyo-ekonomik sorun kaynağına dönüşmektedir. İş bulamayan çaresiz gençler suça, intihara, uyuşturucuya, toplumsal şiddete sürüklenmekte, ülke hem ekonomik hem de toplumsal açıdan kaybetmektedir. AKP iktidarı ise gençleri kendi kaderine terk etmiş görünmektedir.” (ANKA)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@