Chp'li Ağbaba: Davutoğlu Sadece Müze Sözü Verebilmiştir

ANKARA(ANKA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Başbakan Davutoğlu’nun bugün Tunceli’de yaptığı açıklamaları, “Günlerdir yandaş medya aracılığıyla Alevi yurttaşlarımızın umutlarını v

Haberler 23.11.2014, 15:55
Chp'li Ağbaba: Davutoğlu Sadece Müze Sözü Verebilmiştir

ANKARA(ANKA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Başbakan Davutoğlu’nun bugün Tunceli’de yaptığı açıklamaları, “Günlerdir yandaş medya aracılığıyla Alevi yurttaşlarımızın umutlarını ve duygularını sömüren, bol keseden açılım nidaları atan, geçtiğimiz günlerde Hacı Bektaş’ta Alevilerin kendi dergahlarına ücretsiz girebilmesini lütuf olarak sunan Davutoğlu, bugün ‘Tunceli'ye sürprizlerle gidiyorum’  demesine karşın sadece müze sözü verebilmiştir. Kamuoyunda bu kadar beklenti yaratmasına karşın Alevilerin hiçbir somut talebini karşılamayan Davutoğlu'nun bu açıklaması gerçekten sürpriz olmuştur” ifadeleriyle değerlendirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bugün Tunceli’de yaptığı açıklamalara bir tepki de CHP’li Ağbaba’dan geldi. Yazılı bir açıklama yapan Ağbaba, hükümetin bugüne kadar gerçekleştirdiği Alevi açılımlarından sekizincisinin de boş çıktığını savundu. Bugüne kadar “gündem değiştirmek için fırsat” olarak değerlendirilmekten öteye gitmeyen Alevi sorunun, Başbakan Davutoğlu’nun bugünkü açıklamasıyla daha da acı bir hal aldığını belirten Ağbaba, “Günlerdir yandaş medya aracılığıyla Alevi yurttaşlarımızın umutlarını ve duygularını sömüren, bol keseden açılım nidaları atan, geçtiğimiz günlerde Hacı Bektaş’ta Alevilerin kendi dergahlarına ücretsiz girebilmesini lütuf olarak sunan Davutoğlu, bugün ‘Tunceli'ye sürprizlerle gidiyorum’  demesine karşın sadece müze sözü verebilmiştir. Kamuoyunda bu kadar beklenti yaratmasına karşın Alevilerin hiçbir somut talebini karşılamayan Davutoğlu'nun bu açıklaması gerçekten sürpriz olmuş, fakat beraberinde götürdüğü polislerin Dersimlilere yaptığı müdahale hiç kimse için sürpriz olmamıştır. AKP, eğer açılım diye sunduğu bu paketin gerçekten Alevilerin sorununu çözeceğini düşünüyorsa ya art niyetlidir, ya da Alevileri anlamadığı bir kez daha tescillenmiştir” dedi.

Alevilerin taleplerini açıklamasında sıralayan Ağbaba, Alevilerin, Cemevlerinin ibadethane olarak tanınmasını, Alevi çocuklarına baskıcı bir anlayışla dayatılan zorunlu din derslerinin kaldırılmasını, tüm devlet yapısına işlemiş olan mezhepçi-ayrımcı zihniyetin kaldırılmasını istediklerini kaydetti.

Çözüm için Davutoğlu’nun Tunceli’ye gitmesine gerek olmadığını, Meclis’te tüm bu sorunlarla ilgili CHP’nin tekliflerinin yaşama geçirilmesinin 1 saat bile sürmeyeceğinin altını çizen Ağbaba, “Alevi yurttaşlarımızın duygularının artık istismar edilmemesini diliyorum. Meydanlarda Alevileri yuhalatan, Alevi gençleri sokaklarda katleden, Cemevlerine ‘ucube’ yakıştırmasını yapan, Alevileri katleden Ebu Suudi efendiyi yere göğe sığdıramayıp, 3. Köpye ‘Yavuz’ adını vereceğini gururla açıklayan, Alevileri ‘Ali’siz Alevi’, kendisini ise ‘gerçek Alevi’ diye tanımlayarak nefrette zirveye ulaşan, “Erdoğan Zihniyeti” devam ettiği sürece Alevilerin hiçbir sorununun çözülmeyeceği, Davutoğlu'nun açıkladığı gibi bürokraside de önyargının kırılmayacağı, Alevilerin en doğal hakları için seçim yatırımından öte bir adım atılmayacağı bugün bir kez daha anlaşılmıştır” dedi. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@