Chp'den Tbmm'ye Kadına Yönelik Şiddete Karşı Çağrı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin daha etkin bir tutum alması gerektiğini belirterek, “CHP olarak kadına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcı söylemin önlenmesi konusundaki girişimlerin içinde ve yanında bulunmaya hazırız” dedi.

Haberler 26.11.2015, 18:02
Chp'den Tbmm'ye Kadına Yönelik Şiddete Karşı Çağrı

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin daha etkin bir tutum alması gerektiğini belirterek, “CHP olarak kadına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcı söylemin önlenmesi konusundaki girişimlerin içinde ve yanında bulunmaya hazırız” dedi.

Tanrıkulu, Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, ataerkil sistemin kadını köleleştirmeye, sömürmeye, ezmeye, her türlü şiddet yoluyla boyunduruk altına almaya odaklı yapısının, insanlığın temel krizlerinden biri olmayı sürdürdüğünü belirtti. Başta IŞİD olmak üzere çeşitli terör örgütlerinin kadınları pazarlarda satmaya kadar vardırdıkları vahşete uluslararası kamuoyunun “dur” demesi gerektiğini vurgulayan Tanrıkulu, “Kadına yönelik şiddetle mücadelenin yükü sadece kadın hakları savunucularının sırtına yüklenemeyecek kadar ağırdır. Bu konuda tüm insanlığın ortak refleksler geliştirmesi hayati önem taşıyor” dedi.

Tanrıkulu, kadına yönelik şiddetin her geçen gün daha da arttığı Türkiye’de de başta siyasi iktidar olmak üzere bürokrasi ve engelleyici tüm birimlerin şiddeti görmezden gelme tutumunun her gün yeni canlara mal olduğunu kaydetti. kadıncinayetleri.org sitesinin yaptığı kadın cinayetleri araştırmasının bu konudaki korkunç tabloyu bir kez daha ortaya koyduğuna dikkat çeken Tanrıkulu, şöyle devam etti:

“5 yılda en az bin 134 kadının katledildiğini tespit eden araştırma, her iki kadından birinin kocası veya eski kocası tarafından, cinayetlerin 235’inin de devam eden ayrılık veya boşanma sürecinde gerçekleştirildiğini gösteriyor. Bin 134 cinayetin 676’sı çiftlerden birine ait evde veya ortak evde ya da kadın veya erkeğin ailesinin evinde gerçekleşmiş, 225 cinayet de kamuya açık bölgelerde işlenmiştir. Kadına yönelik cinayetlerin temel tetikleyicilerinden biri, caydırıcı önlemlerin alınmamasıdır. Ayrıca eğitim sisteminin kadını ikincil kılan söylemlerinin de kadına yönelik şiddetin kaynaklarından biri olduğunu biliyoruz. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda devletin tüm kurumlarının, tüm siyasi partilerin, ilgili STK’ların seferber olması gerektiğini her seferinde ifade ettiğimiz halde ne yazık ki bu sorun yeteri kadar dikkate alınmıyor.

Diğer yandan savaşların kadınlara yönelik şiddetin de bir tezahürü olduğu bilinmektedir. Özellikle Suriyeli sığınmacı kadınların Türkiye’de yaşadığı korunaksız yaşam koşulları görmezden gelinemez. Kadına yönelik şiddeti önleyici tedbirler alınmasında yaşanan yetersizlikler, şiddetin boyutlarını her geçen yıl daha da korkunç boyutlara taşıyor. Kişilerin yaşam hakkını korumakla birincil derecede sorumlu olan iktidarın bu konuyu ivedilikle ele alması ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bu konuda daha etkin bir tutum alması gerekiyor. CHP olarak kadına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcı söylemin önlenmesi konusundaki girişimlerin içinde ve yanında bulunmaya hazır olduğumuzun bilinmesi gerekmektedir.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@