Chp Toplumsal Mutabakat Ve Ortak Akıl Heyeti Komisyonu Önerdi

CHP, Türkiye’nin temel sorunlarının toplumsal mutabakatla çözülmesine katkı sunmak amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında bir “Toplumsal Mutabakat ve Ortak Akıl Heyeti Komisyonu” kurulması için kanun teklifi verdi.

Chp Toplumsal Mutabakat Ve Ortak Akıl Heyeti Komisyonu Önerdi

ANKARA (ANKA)- CHP, Türkiye’nin temel sorunlarının toplumsal mutabakatla çözülmesine katkı sunmak amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında bir  “Toplumsal Mutabakat ve Ortak Akıl Heyeti Komisyonu” kurulması için kanun teklifi verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu imzasıyla TBMM Başkanlığına TBMM İçtüzüğünde Değişiklik Yapılması Hakkında İçtüzük Teklifi sunuldu.

-TOPLUMSAL MUTABAKAT VE ORTAK AKIL HEYETİ KOMİSYONU KURULACAK-

Teklifin getirdiği düzenlemeler şöyle:

Türkiye’nin temel sorunlarının toplumsal mutabakatla çözülmesine katkı sunmak amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde “Toplumsal Mutabakat ve Ortak Akıl Heyeti Komisyonu” kurulacak.

Komisyon, TBMM Başkanlık Divanının kararıyla kurulacak ve TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin kendi üyeleri arasından göstereceği ikişer milletvekilinden oluşacak. TBMM Başkanı Komisyonun başkanı olacak. TBMM Başkanının yokluğunda, görevlendirdiği Başkan Vekili Komisyona başkanlık edecek.

-KOMİSYONUN GÖREVLERİ-

Komisyon, TBMM’de grubu bulunan siyasal partiler arasında doğrudan diyalog, etkili iletişim ve işbirliği ortamı oluşturarak görüş ve yaklaşım farklılıklarını demokratik süreç ve eşitlikçi zeminlerde en aza indirecek.

Bakanlar Kurulunun çözüme ilişkin geliştirdiği strateji ve programı var ise, TBMM Başkanlığı aracılığı ile Komisyona sunacağı strateji ve programı değerlendirecek.

Gerektiğinde toplumun tüm kesimleriyle doğrudan görüşecek.

Heyetin sunacağı görüş ve önerilerden yararlanmak suretiyle üzerinde anlaşma sağlanan hususlarda TBMM Başkanlığına sunulmak üzere ortak aklı yansıtan öneriler içeren rapor üretecek.

 Komisyon haftada en az iki gün toplanacak.

Komisyon toplantıları basına kapalı olarak yapılacak. Ancak, saydamlığı ve kamuoyunun bilgilendirilmesini sağlamak üzere Başkan toplantı bitiminde uygun göreceği içerikte açıklamada bulunabilecek.

Komisyon çalışma sürecini kendi belirleyecek ve kurulduğu andan itibaren en geç 12 ay içinde raporunu tamamlayarak TBMM Başkanlığına sunacak.

-ORTAK AKIL HEYETİ KURULACAK-

Komisyon kararıyla bir “Ortak Akıl Heyeti” kurulacak. Heyet, Komisyonda üyesi bulunan her siyasi partinin, toplumsal sorunlara duyarlılığı olan ve siyasi partilerle üyelik bağı bulunmayan kişiler arasından önereceği üçer üyeden oluşacak. Siyasi partilerin önereceği üyelerden en az birinin kadın olması zorunlu olacak. Heyet, kendi içinde her siyasi partiden en az bir üye bulunmak şartıyla iki veya daha fazla çalışma grubu oluşturabilecek.

Heyet, Türkiye’nin toplumsal mutabakatla çözülmesi gereken temel sorun alanlarında Komisyonun çerçevesini çizdiği görev tanımı içinde ve Komisyonla koordineli biçimde aşağıdaki görevleri yerine getirecek.

-TESPİT KOMİSYONU-

Ülkede geçmişte yaşanan acı ve travmaları hatırlatan isimleri taşıyan; meydan, bulvar, cadde, yol, sokak, park ve benzeri alanların, kamu kurum ve kuruluşlarına ait işletme, tesis, bina ve benzeri tüm yapıların ve kışlaların tespit edilmesi ve bu isimlerin değiştirilmesi amacıyla çalışmalar yürütmek üzere Türkiye Büyük Millet Meclisinde “Geçmişte Yaşanan Acı ve Travmaları Hatırlatan İsimleri Taşıyan Yerlerin Belirlenmesi ve Bu İsimlerin Kaldırılmasına İlişkin Tespit Komisyonu” kurulacak. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.