Chp Seçim Barajının Yüzde 3'e Düşürülmesi İçin Kanun Teklifi Verdi

ANKARA (ANKA) - CHP, yüzde 10 olan seçim barajının yüzde 3’e düşürülmesi için kanun teklifi verdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Milletvekili Seçim Kanunu

Haberler 01.12.2014, 11:15
Chp Seçim Barajının Yüzde 3'e Düşürülmesi İçin Kanun Teklifi Verdi

ANKARA (ANKA) - CHP, yüzde 10 olan seçim barajının yüzde 3’e düşürülmesi için kanun teklifi verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Milletvekili Seçim Kanununda Değişiklik Yapılması Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Teklif yüzde 10 olan seçim barajının yüzde 3’e indirilmesini öngörüyor. Teklifin gerekçesine, ülkede uygulanan yüzde 10’luk seçim barajı uygulamasının halkın temsil hakkının önündeki en büyük engel olduğuna işaret edilerek şöyle denildi:

“Siyasal yaşamın tüm aktörlerinin temsil edildiği daha adil bir seçim barajı belirlenmesi ve bu barajın yüzde 3 (üç) olması elzemdir. Görece küçük siyasal partilerin seçim ittifaklarının önünü kesen anlayışın değişmediği ve yüzde 10’luk seçim barajının var olduğu bir ülke de, sağlıklı bir demokrasiden söz etmek söz konusu değildir. Yüzde  10 (on)’luk seçim barajı uygulaması ileri demokrasilerde gereklilik olarak görülebilir, ancak, sağlıklı işleyen gerçek demokrasilerde başlı başına bir hak ihlalidir.Temsilde adaletin sağlanması, çağdaş demokrasilerin esasıdır. Yüzde 3 seçim barajının olması, Meclis'te temsil edilen çoğunluğun artması demektir. Meclis'e girmeye hak kazanan partilerin çokluğu, karışıklık değil, demokrasinin olmazsa olmazı çok sesliliği getirecektir.” (ANKA)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@