Başmüfettiş Kuşoğlu Yazıcı'nın Malvarlığının Da Araştırılmasını İstedi

ANKARA (ANKA) – Gümrük ve Ticaret Başmüfettişi İlter Kuşoğlu, eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı hakkında ‘hakaret, görevi kötüye kullanma, iftira, suç uydur

Başmüfettiş Kuşoğlu Yazıcı'nın Malvarlığının Da Araştırılmasını İstedi

ANKARA (ANKA) – Gümrük ve Ticaret Başmüfettişi İlter Kuşoğlu, eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı hakkında ‘hakaret, görevi kötüye kullanma, iftira, suç uydurma ve yargı görevini yapanı etkileme’ suçlarından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Dilekçede, eski Bakan Yazıcı’nın mal varlığının ve hediye edildiği iddia edilen Audi Q7 aracın araştırılması istendi.

Gümrük ve Ticaret Başmüfettişi İlter Kuşoğlu, Gümrük ve Ticaret eski Bakanı Hayati Yazıcı hakkında ‘hakaret, görevi kötüye kullanma, iftira, suç uydurma ve yargı görevini yapanı etkileme’ suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda, Kuşoğlu’nun, 14 ayrı disiplin cezasına yönelik 7 gün içerisinde savunmasının istendiği, kim olduğu belirsiz bir şekilde ‘bakanlık üst düzey yöneticileri hakkında eleştiri, aşağılama, hakaret’ gibi ithamlarla suçlandığı ve 7 kez kademe ilerlemesinin durdurulması, 2 kez aylıktan kesme, 2 kez kınama ve 1 kez uyarma olmak üzere 12 ayrı disiplin cezasıyla cezalandırıldığı anlatıldı.

Kararname ile kanunsuz bir şekilde Gümrük ve Ticaret Başmüfettişliği görevinden alındığını savunan Kuşoğlu, suç duyurusunda rüşvet aldığı iddiasıyla iftiralara maruz kalarak devlet memurluğundan çıkarıldığını ifade etti. Hakkındaki kanunsuz işlemlerin planlayıcısının, yönlendiricisinin ve azmettiricisinin Yazıcı olduğunu savunan Kuşoğlu, suç duyurusunda, “Suç duyurumuz sonrasında ortaya çıkan ve kanunun değil kanunsuzluğun, hakkaniyetin değil haksızlığın, gerçeğin deil yalanın kural olduğu linç süreciyle ilgili suçların aydınlığa kavuşturmasını sağlayacak delillerin kaybolma, değiştirilme ve yok edilme ihtimalinin maksimum seviyede bulunması sebebiyle Anayasal güvence altındaki hak arama hürriyeti ve adil yargılanma hakkı doğrultusunda delillerin toplanmasını” istedi.  

-DİLEKÇEYİ YAZICI YAZDIRDI-

Daha önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına, eski Bakan Yazıcı’nın dönemin Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı (İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı) Hadi Salihoğlu’na, Kuşoğlu hakkında gereğinin yapılması için ‘ricada’ bulunulduğuna ilişkin yapılan suç duyurusunun anımsatıldığı dilekçede, hakkında iftirada bulunan Borajet Havayolları eski Genel Müdürü Kadir Peker’in “…gümrük işlemleri ve diğer konularla ilgili olarak görüşmelerde bulunmak amacıyla şirket merkezine gelen bir şahısla gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında eski Gümrükler Muhafaza Genel Müdür Yardımcısı (Genel Müdürü) Abdullah Soylu ile görüşmek üzere Ankara’ya Gümrük ve Ticaret Bakanlığına gittik. Adı geçenle bakanlıkta yaptığımız görüşmeler ve temas sonrasında da birlikte eski Yazıcı’nın makamına geçtik. Yazıcı, Kuçoğlu’nu ‘bela’ olarak niteleyerek, ‘takipte olduklarını başmüfettişlik görevinden aldıklarını yakında memuriyetten çıkaracaklarını, uzun süre uğraştıklarını’ söyledi. Bana kendi masasında 28 Aralık 2012 tarihli şikayet dilekçesini yazdırdı. Daha sonra Yazıcı tarafından yazdırılan dilekçe ve 5 Ocak 2013 tarihli pusula ile beni Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısına gönderdi. Oradan da bu işi yürütecek savcı ile görüştüm” şeklindeki beyanlarına yer verildi.

-HEDİYE EDİLEN AUDİ-

Yapılan tüm girişimlere karşın Kuşoğlu’ndan suçlu yaratılamadığının ifade edildiği dilekçede, Kuşoğlu’nun şahsına yönelik haksız, hukuksuz, ve ilkesiz iddiaların kamuoyunun bilgisine dahil ilan edildiği andan itibaren sivil ve resmi şahısların mal varlıklarının, sahip olunan milyonlarca dolarlık gayrimenkullerin, kapatılan dosyaların, hediye edilen Audi Q7 ve diğer lüks araçların araştırılması istendi. Kadir Peker’in ifadesinin alınmasının istendiği dilekçede, Yazıcı’nın da aralarında bulunduğu bakanlık yetkilerinin görüşme dokümanlarının Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı veya ilgili GSM operatörlerinden istenmesi talep edildi. (ANKA)

(YE/AYÇ)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.