Başbakan Davutoğlu(3): Kpss'de Yapılan Ahlaksızlık Kadar Beni Derinden Etkileyen Bir Şey Yok

ANKARA (ANKA)- Başbakan Ahmet Davutoğlu,  KPSS'de yapılan usulsüzlüklerle ilgili olarak, "KPSS’de yapılan ahlaksızlık kadar beni derinden etkileyen bir şey yok" dedi. Davutoğlu, NTV yayınında konuştu. Fenerbahçe kafilesini t

Haberler 09.04.2015, 16:58
Başbakan Davutoğlu(3): Kpss'de Yapılan Ahlaksızlık Kadar Beni Derinden Etkileyen Bir Şey Yok

ANKARA (ANKA)- Başbakan Ahmet Davutoğlu,  KPSS'de yapılan usulsüzlüklerle ilgili olarak, "KPSS’de yapılan ahlaksızlık kadar beni derinden etkileyen bir şey yok" dedi.

Davutoğlu, NTV yayınında konuştu. Fenerbahçe kafilesini taşıyan otobüse düzenlenen silahlı saldırı sonrası gözaltına alınanların serbest bırakmasındaki soruşturmanın sorulması üzerine Davutoğlu, “Olayın hemen üzerine gidildi ve müdahil olduk. Hükümet olarak ne yapılması gerekiyorsa elimizden gelen her şeyi yapalım. Türkiye’de sportif centilmenliğe zarar gelmesin. Adliye saldırı ve arkasındaki şeylere baktığımızda acaba özellikle spor üzerinden bir kaotik ortam oluşturmak isteyen unsurlar var mı? Çünkü tespitin zor olduğu bir alanda bu saldırı oluyor. 2 kişi gözaltına alındı. Adli kontrolle serbest bırakıldılar. Gösterdikleri dayanışma dolayısıyla kulüplerimizi tebrik ediyoruz. Spor üzerinden gerilim yaratma çabalarına karşı, taraftarlarımızı ortak bir tutum sergilemeye davet ediyoruz. Devlet binde bir ihtimali dahi düşünemezse devlet olamaz. Bizi bütün bu ihtimalleri gözetlemek zorundayız. Umarım ki sportif centilmenliğe bütün taraftarlarımız sahip çıkar” dedi.

-“DEVLETİ ELE GEÇİRME ÇABASI DARBE TEŞEBBÜSÜDÜR”-

“Paralel yapıyla ilgili ne kadar büyük bir tehdit ile karşı karşıyayız? Milletvekili listesini hazırlarken o tarafla ilgili bir eleme yaptınız?” sorusuna Davutoğlu, “Eleme yaptık paralel devlet anlamında değil tabi. Özellikle geçmiş performansı nedir? Bu tür bağlantılar irtibatlar var mı? Bunları düşünmek bizim görevimiz. Milletin önüne gitmeden, demokrasi çarıklarını giyip halkın önüne çıkmadan bay-pas ederek sistemi devleti şu veya bu yolla  yönetme çabasının her biri darbe teşebbüsüdür. Devleti ele geçirme çabası darbe teşebbüsüdür. Devleti ele geçirme operasyonu yapan kim olursa olsun buna karşı tedbirli olmak, bu makamda bulunanların asli görevidir. İster etnik ulusalcı bir kimlikte ister dini görünümlü bir kimlikte yapsın. Devlet buna karşı tedbir alır. Gerekli tedbirleri alıyoruz. ÖSYM’de, KPSS’de attığımız adımlar ve soruşturmanın derinleşmesi birçok noktada gerekli adımlar atılıyor, tedbirler alınıyor. MGK kararıyla görevlendirilmiş arkadaşlar da var. Yargı süreci çok hızlandı, çünkü işlenen suç küçük suçlar değil.  KPSS'deki ahlaksızlık kadar beni etkileyen bir şey yok. Çünkü insanların kaderi ile oynuyorsunuz” dedi.

-"BALYOZ DAVASI"-

“Balyozda beraat eden ailelerle bir araya gelmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna ise Davutoğlu, şöyle yanıt verdi:

“Bütün vatandaşlarla bir araya gelebilirim. Hukuk davasında mağdur olmak da gerekmez. Bizi savunup savunmaması da gerekmez. Bunların bir kısmı derslerimde bulunmuş subay da olabilir. Türkiye'de siyaset dışı güç kullanmak isteyenlerin kontrol etmek istedikleri hep hukuk olmuştur. Bu bugün paralel yapının yaptığı bir iştir. Ondan önce 28 Şubat'ta yargı mensuplarını Genelkurmay'a çağırıp brifing verenlerin yaptığı iştir. Yargı sistemin tuzudur. Kokuyu yok edecek odur. Türkiye’de şu veya bu kesim şu veya bu gerekçeyle yargıyı denetim altına almaya çalıştı. Geçen hafta Bakanlar Kurulu'na sunuldu. Yeni bir yargıı reform stratejisi  hazırlıyoruz.  Genelkurmay'la çok güzel bir ilişkimiz var ama biz e-muhtıra olayını da yaşadık. Asker sivil ilişkisini rayına oturtmak kolay olmadı. TSK'nın kendi içerisinde bir hukuku var. Onun dışında bir talebin gündeme gelmemesi lazım ” diye konuştu.(ANKA/DEVAM)

(MLT/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@