Başbakan Davutoğlu: Hedefimiz Engellilerin Sosyal Dışlanmışlık Duygusundan Kurtulduğu Bir Türkiye

ANKARA(ANKA)-Başbakan Ahmet Davutoğlu, hedeflerinin engellilerin sosyal dışlanmışlık duygusundan kurtulduğu bir Türkiye olduğunu ifade etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu, 3 Aralık Dünya engelliler günü dola

Haberler 03.12.2014, 09:15
Başbakan Davutoğlu: Hedefimiz Engellilerin Sosyal Dışlanmışlık Duygusundan Kurtulduğu Bir Türkiye

ANKARA(ANKA)-Başbakan Ahmet Davutoğlu, hedeflerinin engellilerin sosyal dışlanmışlık duygusundan kurtulduğu bir Türkiye olduğunu ifade etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 3 Aralık Dünya engelliler günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başbakan Davutoğlu mesajında, toplumun asli unsuru olan engelli vatandaşların ihtiyaç ve taleplerini karşılamak, sosyal devlet ilkesine bağlı olarak hareket eden hükümetin öncelikleri arasında olduğunu söyledi.

Engellileri ötekileştiren, toplumun dışına iten, onları eve hapseden ilkel anlayışı reddederek, onlar için pozitif ayrımcılık ilkesini hayata geçirdiklerini ifade eden Davutoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:

-“ KENDİ PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRMELERİNİ SAĞLADIK”-

“Bu ilkeyi anayasa ile güvence altına alarak bu alanda bir zihniyet devrimi ve hukuk devrimi gerçekleştirdik. Engellilerin sosyal ve ekonomik hayatlarını daha kolay sürdürebilmeleri amacıyla başta barınma, eğitim ve sağlık olmak üzere ulaşım ve iletişim alanında bir dizi yeniliği hayata geçirdik. Bu hususta öncelik verdiğimiz konular arasında yer alan ihtiyacı olan tüm engelli çocukların özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden ücretsiz yararlanmalarının önünü açtık. ‘Engelliler Destek Projesi’ (EDES) ile engellilerimizin kendi projelerini hayata geçirmelerini sağladık. İlave olarak hükümetlerimiz döneminde bugüne değin binden fazla engelli öğretmenimiz bakanlık bünyesinde istihdam edildi. Bununla beraber kamuda engelli istihdamını beş katına çıkardık. Engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik imkânı sağlayarak engelli çalıştıran işverenlere prim teşviki sağladık. Refah içinde bir ömür geçirmeleri adına engelli vatandaşlarımıza kolay emeklilik yolunu açılmakla birlikte arzu eden emeklilerimize maaşlarının evinde ödenmesi kolaylığını sağladık.

-“ ŞEHİRLERİMİZİN FİZİKİ ÇEVRELERİNİ ENGELLİLERE UYGUN HALE GETİRMEK AMACIYLA ÇEŞİTLİ PROJELER YÜRÜTÜYORUZ”-

Bugün engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için şehirlerimizin fiziki çevrelerini engellilere uygun hale getirmek amacıyla çeşitli projeler yürütüyoruz. Bütün belediyelerimizden şehirlerimizin dokusunu engelli vatandaşlarımızı gözeterek şekillendirmelerini istiyoruz. Bu yürüttüğümüz çalışmalar arasında kamu hizmet binalarıyla kültürel ve sosyal tesislerin engelli kullanımına uygun projelendirilmesini sağlayacağız. Hedefimiz engellilerin sosyal dışlanmışlık duygusundan kurtulduğu bir Türkiye'dir. İnanıyorum ki, önümüzdeki dönemde, sivil toplum kuruluşlarımızla el ele vererek, engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştıracak çok daha büyük adımlar atacağız. Toplumumuzun en hassas meselelerinden biri olan engelli vatandaşlarımızla ilgili meselelerdeki duyarlılığın artmasına vesile olması dileğiyle, Dünya Engelliler Günü’nü kutluyor, tüm engelli vatandaşlarımızı, ailelerini sevgiyle ve kardeşlik duygularıyla kucaklıyorum.”(ANKA)

(HSN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@