Balıkçılık Ve Av Sezonunda Kötü Son: 5 Bin 261 Kişiye İdari Para Cezası Kesildi

ANKARA(ANKA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2014 yılında su ürünleri av yasaklarına ilişkin olarak toplam 80 bin 728 adet denetim yapıldığını, 5 bin 261 kişiye de 7 milyon 188 bin 880 TL idari para cezası kesildiğini

Haberler 14.04.2015, 17:48
Balıkçılık Ve Av Sezonunda Kötü Son: 5 Bin 261 Kişiye İdari Para Cezası Kesildi

ANKARA(ANKA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2014 yılında su ürünleri av yasaklarına ilişkin olarak toplam 80 bin 728 adet denetim yapıldığını, 5 bin 261 kişiye de 7 milyon 188 bin 880 TL idari para cezası kesildiğini bildirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, 1 Eylül 2014 tarihinde gırgır avcılığıyla başlayan 2014-2015 av sezonunda, 15 Nisan 2015 tarihi itibariyle tüm denizlerde trol ve gırgır ağları ile avcılık için genel av yasağı dönemine girildiği bildirildi.

Bu av sezonunda; bazı türlerin avcılığının önceki sezonlarla benzerlik gösterdiği, bazı türlerin avcılığında artış, bazılarında ise azalma gözlendiği belirtilen açıklamada, “Palamut, lüfer ve çaça av miktarlarında artış görülürken, avcılığımızın önemli bir miktarını oluşturan hamside beklenen av gerçekleşmemiştir. Bunda, balığın biyolojisi, üreme dönemindeki su sıcaklığı, akıntı hızı, büyüme döneminde ortamdaki besin varlığı, beslenme zincirindeki yeri gibi pek çok çevresel faktör etkili olmakta, avcılık miktarları bazı yıllarda farklılık gösterebilmektedir. Bakanlığımız, bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususları göz önüne alarak, deniz ve içsularımızdaki su ürünlerinin korunması, avcılığının sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla, tür, boy, zaman, derinlik, mesafe ve av araçları bakımından su ürünleri avcılığına yasak, sınırlama ve yükümlülükler getirmektedir” ifadelerine yer verildi.

-SU ÜRÜNLERİ AV YASAKLARINA İLİŞKİN TOPLAM 80 BİN 728 ADET DENETİM YAPILDI-

Söz konusu açıklamada, getirilen kurallara uymak kaydıyla; avlanma yasağının başladığı 15 Nisan tarihinden itibaren isteyen balıkçıların karasuların bitişiğindeki uluslararası sularda avcılık yapabileceği vurgulanarak şöyle denildi:

“Su ürünleri avcılık tebliği ile getirilen düzenlemelere uyulması şartıyla uzatma ağlarıyla su ürünleri avcılığı dönem boyu serbesttir. Geçtiğimiz yıl, getirilen düzenlemelere aykırı hareket edenler hakkında 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu kapsamında idari para cezası, ruhsat tezkerelerinin askıya alınması, ürünlere ve avlanma araçlarına el konulması gibi yaptırımlar uygulanmıştır. Su ürünleri denetiminden sorumlu kurumlarla yakın işbirliği içerisinde yürütülen denetimler; denizlerde ve içsularda, balıkçı gemilerinde, karaya çıkış noktalarında, yol güzergâhlarında, balık hallerinde ve perakende satış yerlerinde gerçekleştirilmiştir.  Bakanlığımız ile başta Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı olmak üzere denetim yetkisine sahip kurumlarca 2014 yılında su ürünleri av yasaklarına ilişkin olarak toplam 80 bin 728 adet denetim yapılmıştır. Bu denetimlerde, yasadışı avcılık yaptığı tespit edilen 29 balıkçı gemisi ile yasal yollardan avlanmayan bin 700 ton su ürününe el konulmuş, 5 bin 261 kişiye 7 milyon 188 bin 880 TL idari para cezası kesilmiştir. Ayrıca 74 balıkçı gemisinin de ruhsatı iptal edilmiştir. Bakanlıkça getirilen kurallara ve yasaklara uyulması balıkçılığımız ve balıkçılarımızın geleceği açısından büyük önem arz etmektedir.” (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@