Bakan Avcı'dan Dünyaya Suriye Çağrısı

-Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Japonya’nın Nagoya kentinde gerçekleştirilen UNESCO Dünya Konferansı’nda Suriye’de yaşananlardan dolayı dünyanın tavrını eleştirdi. NAGOYA (ANKA) - Sü

Haberler 10.11.2014, 11:55
Bakan Avcı'dan Dünyaya Suriye Çağrısı

-Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Japonya’nın Nagoya kentinde gerçekleştirilen UNESCO Dünya Konferansı’nda Suriye’de yaşananlardan dolayı dünyanın tavrını eleştirdi.

NAGOYA (ANKA) - Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim UNESCO Dünya Konferansı’na katılmak üzere Japonya’nın Nagoya kentinde bulunan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Suriye’de yaşananlardan dolayı dünyanın tavrını eleştirdi.

Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim UNESCO Dünya Konferansı’na katılmak üzere Japonya’nın Nagoya kentinde bulunan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yuvarlak masa toplantısındaki konuşmasında Suriye’de yaşananlardan dolayı dünyanın tavrını eleştirdi. Sürdürülebilir kalkınmanın ancak savaşsız bir dünyada daha anlamlı olabileceğini belirten Bakan Avcı, “Dünyanın Suriye’de yaşananlara sessiz kalması milyonlarca çocuğun eğitimsiz kalmasına yol açmaktadır. Bu durum sürdürülebilir kalkınma kavramıyla nasıl ilişkilendirilebilir?” dedi.

-“150 BİN CİVARINDA SURİYELİ ÖĞRENCİ ŞU ANDA TÜRKİYE’DE EĞİTİM GÖRÜYOR”-

BM üyesi ülkelerin eğitim bakanlarının katıldığı toplantıda konuşan Bakan Avcı, Suriyeli çocukların eğitimi konusunda tüm dünyaya çağrıda bulundu. Bakan Avcı, Suriye’yi terk etmek zorunda kalan 1,5 milyondan fazla kişiyi Türkiye’de barındırdıklarını vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye olarak, Suriyeliler için şu ana kadar kullandığımız kaynak 4,5 milyar doları aşmış durumdadır. Suriye krizi giderek bölgesel ve küresel sorun haline gelmiştir. Buna insani ve siyasi açıdan ilgisiz kalınması artık mümkün değildir. Hâlihazırda 150 bin civarında Suriyeli öğrenci şu anda Türkiye’de eğitim görüyor. 70 bin öğrenci 11 ilde kurulmuş kamplarda kurduğumuz okullarda eğitimini sürdürüyorlar, 71 bin 500 öğrenci ise değişik vilayetlerimizde, belediyeler, valiliklerimiz, sivil toplum kuruluşları tarafından organize edilen okullarda eğitimlerini görüyorlar. Bunun dışında 200 bine yakın henüz eğitime alınamamış, eğitime erişememiş Suriyeli çocuk bulunmaktadır. Yapılanlar yeterli değil ama Türkiye kendi şartlarında yapılabileceklerin en iyisini yapmaktadır.”

-“MEVCUT SAVAŞ TEHDİTLERİNİN ÇOK KISA SÜREDE BİTİRİLMESİ ÖNCELİKLİ HEDEF OLMALI”-

Tüm dünyayı Suriyeli çocukların eğitimi konusunda duyarlı olmaya davet eden Bakan Nabi Avcı,  şöyle devam etti:

“Barış ve kardeşlik temelinde bir dünyada şimdiki ve gelecek nesillerin yaşam kalitesinin artacağına ve dünyamızın daha adil ve sürdürülebilir bir yer olacağına inanıyorum. Sürdürülebilir kalkınma, savaşsız ve birbirleri ile iletişim içindeki bir dünyada daha anlamlı olabilir. Bunun için de; eğitim sistemlerinin ‘dünya yurttaşlığı’ bilincini geliştirecek ortak ve üst düzeyde bir hedef etrafında yapılandırılması gerekir. Elbette bunun için; mevcut savaş tehditlerinin çok kısa sürede bitirilmesi öncelikli hedef olmalıdır. Aksi takdirde, sürdürülebilir kalkınma, iyi niyet düzeyinin üstüne çıkamayan ütopik bir olgu olmakla karşı karşıya kalabilir. Sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için öncelikle güvenliğin tesis edilmesi gerekmektedir.”

Üç gün sürecek toplantıda Milli Eğitim Bakanı Avcı’ya Türkiye´nin Tokyo Büyükelçisi Ahmet Bülent Meriç, Türkiye Büyük Millet Meclisi Türk-Japon Dostluk Grubu Başkanı Niğde Milletvekili Alparslan Kavaklıoğlu, MEB Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, Müsteşar Yardımcısı Ömer Açıkgöz, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ziya Yediyıldız da eşlik ediyor.(ANKA)

(AR/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@