Babacan, Yarın Amerika Birleşik Devletleri'ni Ziyaret Edecek

ANKARA(ANKA) - Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Vaşington’da düzenlenecek Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası Bahar Toplantıları ile G20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı’na katılmak üzere 15-21 Nisan 20

Haberler 14.04.2015, 11:47
Babacan, Yarın Amerika Birleşik Devletleri'ni Ziyaret Edecek

ANKARA(ANKA) - Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Vaşington’da düzenlenecek Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası Bahar Toplantıları ile G20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı’na katılmak üzere 15-21 Nisan 2015 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyaret edecek.

Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’ndan edinilen bilgiye göre, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Vaşington’da düzenlenecek Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası (DB) Bahar Toplantıları ile G20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı’na katılmak ve akabinde Birleşmiş Milletler’de (BM) gerçekleştirilecek yüksek düzeyli tematik toplantılarda konuşmalar yapmak üzere 15-21 Nisan 2015 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyaret edecek.

G20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısının ikincisi Başbakan Yardımcısı Babacan’ın başkanlığında 16-17 Nisan 2015 tarihlerinde Vaşington’da gerçekleştirilecek. IMF-DB Bahar Toplantıları 17-19 Nisan 2015 tarihleri arasında yine Vaşington’da yapılacak.

G20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı’na, G20 üyesi ve davetli ülkelerin G20 Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları’nın yanısıra IMF, DB, BM, İktisadi İşbirliği ve Gelişme Örgütü (OECD), Finansal İstikrar Kurulu (FSB) ve Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) üst düzey temsilcileri katılım sağlayacak. Toplantıda; küresel ekonomi, büyüme çerçevesi, uluslararası finansal mimari, yatırım-altyapı, finansal düzenlemeler ve vergi konuları ayrı oturumlarda ele alınacak.

Başbakan Yardımcısı Babacan, G20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı’na ilişkin olarak 17 Nisan Cuma günü saat 13.00’te (TSİ 20.00’de) IMF HQ2 Binası 3-748 no.lu salonda basın toplantısı düzenleyecek. G20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları toplantısının sonuç bildirgesi toplantının hemen akabinde kamuoyuyla paylaşılacak. G20 platformu ve söz konusu toplantı ile ilgili bilgilere G20’nin resmi internet sitesi aracılığıyla ulaşılabilecek.

Ali Babacan, Vaşington’da ayrıca, G20 Başkanlığı ve IMF tarafından ortaklaşa düzenlenecek “İslami Finans” konulu seminere; “Küresel bir Yönetim Mekanizmasına Doğru” isimli B20 (Business 20) konferansına ve “Küresel Ekonominin Karşısındaki Zorluklar ve G20’nin Rolü” isimli T20 (Think 20) etkinliğine özel konuşmacı olarak iştirak edecek.

Babacan, OECD Genel Sekreteri Angel Gurria ile birlikte, “2015 OECD SME Scoreboard” raporunun tanıtımı amacıyla 16 Nisan Perşembe günü saat 17.00’de OECD Basın ve Halkla İlişkiler Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyecek.

Başbakan Yardımcısı Babacan, Vaşington’da uluslararası kuruluşların başkanları, bakanlar ve merkez bankası başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek; sivil toplum ve düşünce kuruluşlarının üst düzey yöneticileri, iş dünyasının temsilcileri ve yatırımcılarla bir araya gelecek.

Vaşington’daki temaslarının ardından New York’a geçecek olan Başbakan Yardımcısı, BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) Yüksek Düzeyli Özel Toplantısı’na G20 Başkanlığı bağlamında ve BM 69. Genel Kurul Başkanı’nın himayesinde düzenlenecek “Hoşgörü ve Uzlaşının Teşviki” konulu Yüksek Düzeyli Etkinliğe ana konuşmacı olarak katılacak. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@