Ato Viyana'ya Ticari Çıkarmaya Hazırlanıyor

Viyana Ticaret Odası ile geçen yılın Kasım ayında ekonomik ilişkileri geliştirmek için protokol imzalayan Ankara Ticaret Odası (ATO), Viyana’ya “ticari çıkarma” yapmaya hazırlanıyor. Kasım protokolünden sonra iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirme yönünde çalışmalar yürüten ATO, bu çalışmaları Ocak ayında Viyana’da yapılacak ve iki ülke işadamlarının katılacağı ekonomik forum ile zirveye ulaştıracak.

Haberler 06.10.2015, 22:29
Ato Viyana'ya Ticari Çıkarmaya Hazırlanıyor

ANKARA (ANKA) - Viyana Ticaret Odası ile geçen yılın Kasım ayında ekonomik ilişkileri geliştirmek için protokol imzalayan Ankara Ticaret Odası (ATO), Viyana’ya “ticari çıkarma” yapmaya hazırlanıyor. Kasım protokolünden sonra iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirme yönünde çalışmalar yürüten ATO, bu çalışmaları Ocak ayında Viyana’da yapılacak ve iki ülke işadamlarının katılacağı ekonomik forum ile zirveye ulaştıracak.

 ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, yönetim kurulu ve meclis üyeleriyle birlikte Viyana’da düzenlenen 1. Kültürlerarası Aile ve Ekonomik Fuarı’nın açılışına katıldı.  Avusturya Aile Bakanı Sophie Karmasin, Viyana Eyalet Entegrasyon Bakanı Sandra Frauenberger, Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Hasan Göğüş, Viyana Başkonsolosu Tayyar Kağan Atay’ın da hazır bulunduğu açılışta konuşan Bezci, ATO ile Viyana ticaret odası arasında ekonomik ilişkileri güçlendirmeye yönelik işbirliği protokolü imzaladıklarını belirterek, “Bu protokol, iki ülke arasında yaklaşık 2,5 milyar avro büyüklüğe ulaşan ticaret hacminin daha da büyümesi ve karşılıklı yatırım ilişkilerinin desteklenmesi açısından önem taşıyor” dedi.

Avrupa’da yaklaşık 5 milyon, Avusturya’da ise yaklaşık 250 bin Türk vatandaşı bulunduğunu hatırlatan Bezci, bu tür fuarların barış içinde birlikte ve nitelikli yaşama katkı sağlayacağını ifade etti.

-OCAK AYINDA EKONOMİK FORUM-

ATO ile Viyana Ticaret Odası arasında  imzalanan protokol uyarınca 2016 yılı Ocak ayında Viyana’da bir Ekonomik Forum düzenleyeceklerini kaydeden Bezci, protokol uyarınca, Türkiye ve Avusturya’daki girişimcileri, yatırım kolaylığı ve destek sağlayarak Ankara ve Viyana’da yatırım yapmaları konusunda cesaretlendirdiklerini, iki ülkede meydana gelen ekonomik gelişmeler ve pazar bilgilerini karşılıklı olarak paylaştıklarını, yabancı yatırım ve dış ticaret alanlarında yürürlükte olan yasa ve yönetmelikler konusunda birbirlerini bilgilendirdiklerini anlattı.

Bezci, “İki şehrin ekonomik hikayesini yaldızlı harflerle yazmak için yola çıktık. Ülkelerimiz arasında uzun yıllar öncesine dayanan kültürel etkileşimimiz, bizlerin inşa edeceği ekonomik ve sosyal ilişkilerle çok daha ileri noktalara ulaşacaktır” diye konuştu.

-ATO VE VİYANA TİCARET ODASI PERSONEL DEĞİŞİMİ-

İmzalanan protokol uyarınca ATO ile Viyana Ticaret Odası’nın çalışma yöntemlerini geliştirmek, bilgi ve deneyim transferi yapabilmek için personel değişim programı başlatma kararı aldıklarını açıklayan Bezci,  “Buna dayanarak Dış Ticaret, Ticaret Sicili ve Sanayi Müdürlüklerimizde görevli üç personelimiz üç ay süreyle Viyana Ticaret Odası’nda çalışacak” diye konuştu.  

-İLİŞKİLER YENİ MARŞI HAKEDİYOR-

 Ünlü Avusturyalı besteci Mozart’ın 1783 yılında bestelediği Türk Marşı’nı hatırlatan Bezci, Mozart’ın bu marşı bestelemesine o yıllarda Türkler’in Avrupa’da uyandırdığı hayranlık ve Mehter Marşı’ndaki ritimlerin esin kaynağı olduğunu vurguladı. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geldiği aşamaya dikkati çeken Bezci, “Avusturyalı kardeşlerimizden beklentimiz, bizler için yeni bir Türk marşı bestelemeleridir. Türkiye bu süreçte ortaya koyduğu başarılarla yeni bir marşı hak etmiştir. İki ülke arasındaki iletişimin, yeni marşlara, hikâye ve romanlara ilham teşkil etmesini diliyorum” dedi.

-ATO HEYETİ ONURUNA RESEPSİYON-

ATO Başkanı Bezci ve beraberindeki heyet, fuar öncesinde Viyana Ticaret Odası’nı ziyaret ederek Başkan Walter Ruck ile bir görüşme gerçekleştirdi. Heyet daha sonra Viyana Belediye Sarayı’nda Viyana Şehircilik Eyalet Bakanı Dr. Michael Ludwig ile görüşmelerde bulundu. Aynı akşam Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Hasan Göğüş, Viyana Büyükelçiliği’nde, ATO Başkanı Bezci ve heyetinin onuruna Viyana işadamları ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımı ile bir resepsiyon düzenledi. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@