Antik kent çöplüğe döndü!

Yusuf Yavuz Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan Sillyon antik kenti, her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamasına rağmen bakımsızlık ve ihmal yüzünden adeta çöplüğe döndü

Haberler 22.04.2015, 08:13
Antik kent çöplüğe döndü!

Yusuf Yavuz Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan Sillyon antik kenti, her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamasına rağmen bakımsızlık ve ihmal yüzünden adeta çöplüğe döndü. Perge ve Aspendos arasında yer alan Sillyon’un girişinde ve gezi parkurlarında düzenleme yapılması gerektiğini belirten yöre halkı, bozuk parkurların ziyaretçileri tehlikeye soktuğunu söylüyor. Antik kentte çevre düzenlemesi yapılması konusunda yetkilileri defalarca uyardıklarını söyleyen Ramazan Kocagöz, “Bakanlardan, milletvekillerine her gelen yetkili sorunun çözülmesi konusunda söz verdi ama yıllardır somut bir adım atılmış değil. Sillyon’un bu ayıptan bir an önce kurtatılmasını istiyoruz” dedi. TURİZMİN BAŞKENTİNDEKİ SİLLYON İLGİSİZLİKTEN ÇÖPLÜĞE DÖNDÜ.

Serik’e bağlı Yanköy Mahallesi’nde bulunan Sillyon antik kenti, dik bir yamacın üzerindeki yerleşimiyle dikkat çekiyor. Antalya’ya sadece 30 kilometre uzaklıktaki Silyon, özgün konumuyla her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Ancak Perge ve Aspendos’un tam ortasında yer alan Sillyon, yıllardır çözülemeyen çevre düzenlemesi sorunu yüzünden ziyaretçilere zor anlar yaşatıyor. Girişteki çöplük görünümünün ahır olarak kullanılan yapıların antik kente yakışmadığını dile getiren yurttaşlardan Ramazan Kocagöz, gezi parkurlarındaki taşların temizlenmesi gerektiğini belirterek, “yürüyüş alanlarının bozuk olması ziyaretçileri tehlikeye sokuyor. Antik kent içerisinde bilgilendirme ve yön levhaları da bulunmuyor. Ayrıca girişteki kötü görünüm tepki çekiyor” dedi. ‘BASİT ÖNLEMLER TEHLİKEYİ ÖNLEYECEK’Sorunun çözülmesi için yıllardır yetkililere ulaşmaya çalıştıklarını anlatan Kocagöz, “Bakanlardan milletvekillerine, belediye başkanlarından konuyla ilgili kamu kurumlarına kadar bu konuda görüştüğümüz her yetkili sorunun çözülmesi konusunda söz verdi ama yıllardır somut bir adım atılmış değil. Sillyon’un bu ayıptan bir an önce kurtatılmasını istiyoruz. Yapılacak düzenlemelerin büyük masraflara yol açmayacağını düşünüyoruz. Basit bazı önlemlerle ortaya çıkacak kimi tehlikelerin önüne geçilebilir. Turizm sezonunun başladığı şu günlerde kanti gezen ziyaretçiler hayati bir tehlike yaşamadan bu sorunun çözülmesini istiyoruz” görüşünü dile getirdi.

SİLLYON’DA GEÇİCİ BİR DÜZENLEME YAPILABİLİR

1969 yılında kayma sonucu tiyatro ve Odeon gibi yapıların göçtüğü Sillyon’da günümüze ulaşan sağlam yapıların arasında Selçuklular döneminden kalma kubbeli camii de dikkat çekiyor. Bugüne kadar yalnızca yüzey araştırması yapılan antik kentte kazı yapılmadığı için çevre düzenlemesi de bulunmuyor. Uzmanlara göre Antalya’da benzeri durumda olan pek çok antik kent gibi Sillyon’da da ziyaretçilerin sorunsuz gezilebilmesi için geçici bir düzenlemeyle alanın ıslah edilmesi gerekiyor.

 

 


http://www.ulusalkanal.com.tr/yurt/antik-kent-copluge-dondu-h57424.html

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@