Ankara ‘Memur Kenti' Unvanını Yine Kaptırmadı

 -Devletin yönetim kademesi başta olmak üzere, bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşlarının da merkezi konumunda olan Ankara “memur kenti” unvanını yine hiçbir kente kaptırmadı. Yaklaşık 5 milyo

Haberler 07.12.2014, 09:35
Ankara ‘Memur Kenti' Unvanını Yine Kaptırmadı

 -Devletin yönetim kademesi başta olmak üzere, bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşlarının da merkezi konumunda olan Ankara “memur kenti” unvanını yine hiçbir kente kaptırmadı. Yaklaşık 5 milyon nüfusu olan başkentte 344 bin kişinin memur olduğu ve 15 milyon nüfuslu İstanbul’u geride bıraktığı belirlendi. İstanbul’da 304 bin memur, İzmir’de ise 130 bin memurun görev yaptığı tespit edildi.

ANKARA(ANKA) - Devletin yönetim kademesi başta olmak üzere, bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşlarının da merkezi konumunda olan Ankara “memur kenti” unvanını yine hiçbir kente kaptırmadı. Yaklaşık 5 milyon nüfusu olan başkentte 344 bin kişinin memur olduğu ve 15 milyon nüfuslu İstanbul’u geride bıraktığı belirlendi. İstanbul’da 304 bin memur, İzmir’de ise 130 bin memurun görev yaptığı tespit edildi.

Bağımsız Büro-Sen’in Devlet Personel Başkanlığı (DPB) verilerinden yaptığı belirlemelere göre, Ankara’nın “memur kenti” unvanı bir kez daha tescillendi. Toplam 2 milyon 671 bin memurun görev yaptığı Türkiye’de bu rakamın önemli bir kısmının Ankara’da çalıştığı belirlendi. Ankara’nın yaklaşık 5 milyonluk nüfusunun 344 bininin memur olduğu ve bu rakamla 15 milyonluk nüfusa sahip İstanbul’u geride bıraktığı görüldü. En fazla memur bulunan ilk 10 il ise şöyle oldu:

“Ankara 344 bin, İstanbul 304 bin, İzmir 130 bin, Bursa 72 bin, Konya 69 bin, Adana 68 bin, Antalya 66 bin, Mersin 56 bin, Diyarbakır 52 bin ve Kocaeli 50 bin.”

-KAMUDA ÇALIŞANLARIN YÜZDE 37’Sİ KADIN-

Kamuda çalışan 2 milyon 671 bin kişinin cinsiyetlerine göre dağılımına bakıldığında ise kadınların oranının erkeklere nazaran oldukça az olduğu görüldü. Kamuda çalışanların yüzde 37.5’lik kısmı kadınlardan oluşurken, yüzde 62.5’inin erkeklerden oluştuğu belirlendi. Kamuda 1 milyon 3 bin kadın ile 1 milyon 668 bin erkek görev yapıyor.

KADIN YÖNETİCİ YOK DENECEK KADAR AZ

Araştırmada ortaya çıkan bir başka gerçek ise kadın yönetici sayısının kamuda yok denecek kadar az olması oldu. Kamuda üst düzey memur statüsünde bulunan toplam 6 bin 467 kişinin 595’inin kadın buna karşın 5 bin 872’sinin ise erkek olduğu tespit edildi.

 -“ANKARA MEMUR VE MAĞDUR KENTİ”-

 Bağımsız Büro-Sen Genel Başkanı Remzi Kızılkaya, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Ankara’da çalışan 344 bin memurun aileleri ile birlikte düşünüldüğünde Ankara nüfusunun yarısının memur ve ailelerinden oluştuğuna dikkat çekti. Ankara’nın “memur kenti” olduğu kadar aynı zamanda bir “mağdur kenti” olduğunu da sözlerine ekleyen Kızılkaya, “Memurlar aldıkları düşük ücretler ve özlük haklarında her yıl yaşanan geriye gidişler nedeniyle mağdur edilmektedir. Memur maaşlarının yoksulluk sınırının altında olduğu bir Türkiye gerçeğidir. Hal böyleyken bu yıl Temmuz ayı zammı ve enflasyon farkı alamayan memur açlık ve sefaletin pençesine terk edilmektedir” dedi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@