‘Altın Ve Yastık Altı Nakit En Fazla Tercih Edilen Tasarruf Aracı'

ING Bank’ın kentsel tasarruf sahipliği oranlarını ve tasarruf eğilimlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirdiği Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın 2015 yılı üçüncü çeyrek sonuçlarına göre, kentsel nüfustaki tasarruf sahipliği oranı bir önceki döneme göre 1 puandan fazla bir düşüşle yüzde 11.9 oldu.

Haberler 29.10.2015, 23:45
‘Altın Ve Yastık Altı Nakit En Fazla Tercih Edilen Tasarruf Aracı'

İSTANBUL(ANKA)-ING Bank’ın kentsel tasarruf sahipliği oranlarını ve tasarruf eğilimlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirdiği Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın 2015 yılı üçüncü çeyrek sonuçlarına göre, kentsel nüfustaki tasarruf sahipliği oranı bir önceki döneme göre 1 puandan fazla bir düşüşle yüzde 11.9 oldu. Üçüncü çeyrekte tasarruf araçları arasında altın ve yastık altı nakit en fazla tercih edilen tasarruf aracı oldu. Onu “vadeli TL hesabı” ve “Bireysel Emeklilik” izledi.

ING Bank, 2011 yılının Ekim ayından bu yana düzenli olarak gerçekleştirdiği Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın 2015 3. çeyrek sonuçlarını Dünya Tasarruf Günü öncesinde açıkladı.

Kentsel nüfusta bireylerin tasarruf haritasını ortaya çıkaran araştırma sonuçlarına göre, Kentli 18 yaş üstü nüfus içinde, bir önceki döneme göre 1 puandan fazla bir düşüşle, tasarruf sahiplerinin oranı yüzde 11.9 oldu. Tasarruf sahibi olanların yaş dağılımında, 25-34 yaş grubunun payı bir önceki döneme göre azaldı ve 6 puanlık bir düşüşle yüzde 31’e geriledi. 45 yaş ve üstü grubun oranı 5 puan arttı ve yüzde 20’den yüzde 25’e çıktı.

Çocuklu bireyler arasında tasarruf sahibi olanların oranı yüzde 9 ile sabit kaldı. Çocuksuz bireylerin tasarruf sahipliğinde yüzde 21’den yüzde 16’ya dikkate değer bir düşüş gözlendi.

-“YETERLİ GELİRİ OLMAMA” ORANI YÜZDE 74’E YÜKSELDİ-

Araştırmaya göre, tasarruf yapmayanlar arasında, en önemli gerekçe olan yeterli gelir sahibi olmama bu dönem bir önceki döneme göre anlamlı ölçüde yükseldi ve yüzde 70’ten yüzde 74’e çıktı. İkinci en önemli gerekçe olan borçlanma bir önceki döneme kıyasla 5 puanlık düşüşle yüzde 16’ya indi. Tasarruf sahipleri arasında düzenli tasarruf yapma bir önceki dönemle aynı seviyede kaldı. Tasarruf sahibi olanlar arasında, Tasarrufun en önemli gerekçesi olan geleceğe yatırım faktöründe bu dönem 3 puanlık artış oldu ve yüzde 44’ten yüzde 47’ye yükseldi. Çocuklarım için ve beklenmedik durumlara karşı gerekçeleri ise önceki dönemle aynı seviyede kaldı. En çok tercih edilen tasarruf araçları, sistem dışı altın ve yastık altı nakit (TL ve Döviz) yüzde 25 ile en çok tercih edilen tasarruf aracı oldu. TL vadeli hesap yüzde 21, Bireysel Emeklilik fonları ise yüzde 20’lik oranla ikinci sırada yer aldı. Bireysel emeklilik fonlarının oranı yükselmeye devam etti ve 2 puan artışla yüzde 18’den 20’ye çıktı.

Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın 2015 yılı 3. çeyrek sonuçlarını değerlendiren ING Bank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Uygun şunları söyledi:

“ING Bank olarak, Türkiye ekonomisinin stratejik büyümesine paralel bankacılık yaparken finansal erişime katkı sağlama ve ülkemizin sürdürülebilir büyümesi için tasarrufları artırmayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda, doğru tasarruf ürünlerini sunabilmek amacıyla toplumumuzun tasarruf konusundaki nabzını tutmak için ve 2011 Ekim ayında Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nı gerçekleştirmeye başladık ve o zamandan beri üç ayda bir tekrarlıyoruz. Veriler, bireylerin tasarrufa bakış açısı ve finansal kaynaklarını yönetme alışkanlıklarını görmemize ışık tutuyor. Araştırmanın 2015 3. çeyrek sonuçlarına baktığımızda ülkemizdeki tasarrufların milli gelire oranının düşük olması sorununun devam ettiğini ve yılın 2. çeyreğine kıyasla da tasarruf sahipleri oranının, bir puandan fazla bir düşüşle yüzde 11.9 olduğunu görüyoruz.”(ANKA)

(TB/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@