Alman Uzman: Türkiye'nin İstekleri Konusunda Tavizkar Olunmalı

AB Komisyonu ile Türkiye arasında, sığınmacı krizinde Türkiye’nin üstleneceği role ilişkin “pazarlıkların sürdüğü” belirtilirken Alman Bilim ve Politika Vakfı’ndan göç iltica uzmanı Dr. Steffen Angenendt, “Türkiye zamanla en önemli aktör haline geldi. En azından mevcut kriz bağlamında... Eğer Türkiye bu kadar önemliyse beklentileri ve istekleri konusunda da tavizkar olunmalı” şeklinde konuştu.

Haberler 07.10.2015, 18:40
Alman Uzman: Türkiye'nin İstekleri Konusunda Tavizkar Olunmalı

BERLİN(ANKA) - AB Komisyonu ile Türkiye arasında, sığınmacı krizinde Türkiye’nin üstleneceği role ilişkin “pazarlıkların sürdüğü” belirtilirken Alman Bilim ve Politika Vakfı’ndan göç iltica uzmanı Dr. Steffen Angenendt, “Türkiye zamanla en önemli aktör haline geldi. En azından mevcut kriz bağlamında... Eğer Türkiye bu kadar önemliyse beklentileri ve istekleri konusunda da tavizkar olunmalı” şeklinde konuştu.

Mülteci krizine ilişkin Türkiye ile AB arasındaki görüşmelerini Deutsche Welle'ye değerlendiren Steffen Angenendt, müzakerelerde bir anlaşma sağlanacağından emin olduğunu ancak henüz netleşmemiş çok konunun bulunduğunu belirterek, “Açık olarak görülüyor ki Türkiye kampların organizasyonunu kendisinin, finansmanını ise AB’nin üstlenmesi beklentisi içinde. Ancak soru şu, AB Türkiye’yi memnun edecek kadar mali kaynak ayırabilecek mi? Ayrıca buna karşılık olarak Türkiye ne talep ediyor? AB bu beklentileri yerine getirmeye hazır mı?” dedi. 

Angenendt, “İlk olarak aklıma Türkiye’nin vize kolaylığı talebi geliyor. AB’nin bazı ülkeleri buna karşı çıkarken, bazıları ise onaylıyor” sözlerini de sarfettiği açıklamaları sırasında mülteci krizinin AB ile Türkiye’yi yakınlaştırıp yakınlaştıracağı sorusuna “Evet, Türkiye zamanla en önemli aktör haline geldi. En azından mevcut kriz bağlamında... Eğer Türkiye bu kadar önemliyse beklentileri ve istekleri konusunda da tavizkar olunmalı. Bence Türkiye ile AB birbiriyle yakınlaşacak” karşılığını verdi.

Meseleye “dikkatle yaklaşan bütün Avrupalı politikacılar Türkiye’nin müthiş bir müzakere gücü olduğunun farkında. Tehditlere hiç gerek yok. Herkes Türkiye ile iyi bir işbirliği yapılabileceğini biliyor” diyen Alman uzmanı, “ Tabii ki Türkiye’nin AB’ye yaklaşması, hatta üyelik konusunda başlatılacak yeni bir tartışma da bunun bir parçası” sözlerini de kullandı. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@